niedziela, 23 maja 2021

Dzień Harvey'a Milka



22 maja to dzień Harvey'a Milka - nieheteronormatywnego aktywisty, zamordowanego w 1978 r. 
Harvey Milk był amerykańskim politykiem, pierwszym mężczyzną otwarcie przyznającym się do homoseksualnej orientacji, wybranym do Rady Miasta San Francisco. W 2008 roku na podstawie jego biografii nakręcono nagrodzony dwoma Oskarami film "Obywatel Milk".

Pomimo krótkiej działalności politycznej Milk, według profesora Petera Novaka z Uniwersytetu San Francisco, stał się ikoną San Francisco i "męczennikiem walki o prawa osób LGBT". W 2002 roku został nazwany "najbardziej znanym i znaczącym politykiem otwarcie mówiącym o swojej homoseksualnej orientacji wybranym w wyborach w USA".

12 sierpnia 2009 roku został pośmiertnie odznaczony Medalem Wolności przez prezydenta Baracka Obamę.

Harvey Milk miał zaledwie 48 lat i jest ikoną aktywizmu na rzecz praw LGBTQ przez mniej niż dekadę, kiedy został zamordowany w ratuszu San Francisco.

Ale jakie dziedzictwo pozostawił po sobie.

91 lat temu Milk urodził się był pierwszym ujawniony homoseksualnym mężczyzną politykiem, który został wybrany na urząd publiczny w Kalifornii jako członek Rady Miasta w San Francisco.

Zaciekle walczył z dyskryminacją - włączając w walkę z Propozycję 6, inicjatywę wyborczą, która uczyniłaby zwalnianie nauczycieli gejów - i wszystkich pracowników szkół publicznych, którzy popierali prawa LGBTQ.

Milk był odpowiedzialny za uchwalenie surowego rozporządzenia dotyczącego praw LGBTQ w mieście, ale zaledwie 11 miesięcy po jego kadencji on i burmistrz George Moscone zostali zamordowani w ratuszu przez innego radnego Dana White'a .

Wczoraj obchodziliśmy Harvey Milk Day - dzień, w którym świętujemy historię, przesłanie i dziedzictwo Milka, aby dać nadzieję i inspirować społeczność do walki o swoje prawa. 

Testament Harveya Milka jest nadal aktualny: "Homoseksualni bracia i siostry... Musicie się wyoutować. Wyoutujcie się przed rodzicami - wiem, że to trudne i będą czuli się zranieni - ale pomyślcie, jak oni was zranią przy urnach wyborczych, jeśli się nie wyoutujecie.

Wyoutujcie się dalszej rodzinie, przyjaciołom - jeśli to są naprawdę wasi przyjaciele. Wyoutujcie się sąsiadom, wyoutujcie się współpracownikom. Wyoutujcie się przed tymi, u których się stołujcie i przed tymi, u których robicie zakupy. Wyoutujcie się przed tymi, których znacie i którzy znają was - to wystarczy, ale zróbcie to.

Raz na zawsze - obalcie mity, zniszczcie ten system kłamstw i stereotypów. Dla Waszego własnego dobra. Dla dobra tych ludzi, przed którymi się wyoutujecie. Dla dobra młodych." 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz