sobota, 1 maja 2021

Dziś rocznica pierwszej parady równości w Polsce



Parada Równości powstała pierwszy raz w roku 2001 roku w Warszawie. Niewielka początkowo manifestacja, stała się z czasem najważniejszym świętem wszystkich osób, dla których równość, różnorodność i wolność każdego człowieka są wartościami nadrzędnymi. Historia, jaka stoi za obecnym kształtem Parady Równości nie pozostała bez znaczenia dla jej obecnego kształtu.

Dziś mamy 1 maja, jest to też nasza rocznica LGBT społeczności polski, po w roku 2001 odbyła się pierwsza parada równości.

Nie myślałbym że za wiele lat później sam bym uczestniczył w paradzie równości, pamiętam doniesienia z pierwszej parady równości w polsatowski informacjach (wydarzenia), czułem z nich jakieś dumę do nich.

Polska historia Gay Pride która nazywa się u nas marsz czy parada równości. Pomysłodawcą twórcą pierwszej Parad Równości jest Szymon Niemiec, były prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury w Polsce. W latach 2005-2010 organizacją Parady zajmowała się specjalnie w tym celu powołana Fundacja Równości. W latach 2001, 2002 i 2003 1 maja na ulicach Warszawy organizowany były przemarsz osób sprzeciwiających się "dyskryminacji mniejszości seksualnych". W 2004 i też 2005 roku do daty które było głośno o paradzie równości z powodu były prezydent miasta Warszawy, Lech Kaczyński, zakazywał organizowania Parad Równości.

Pierwsza parada Równości fragment dokumentu ambasador:  


11 cze 2011 parada równości
Lecha Kaczyńskiego, zakaz Parady, spotkały się z protestem dużej części społeczeństwa oraz części polityków. Lech Kaczyński i wspierający go politycy prawicowy i fanatycy katolicy, zakaz Parady tłumaczyli względami bezpieczeństwa i możliwymi zamieszkami prowokowanymi przez przeciwników Parady oraz zakaz motywowano również prywatnymi poglądami.

Ponieważ władze Warszawy wydały Fundacji Równości zakaz przeprowadzenia Parady, alternatywni organizatorzy ogłosili serię Wieców Równości, których nie można było zablokować formalną decyzją administracyjną. Pomiędzy wiecami zamierzano zorganizować nieoficjalny przemarsz. Nie wydano zakazu jedynie na dwa wiece, co władze Warszawy ponownie uzasadniły względami bezpieczeństwa na ten sam dzień zaplanowano kontrmanifestacje organizacji prawicowych fanatyków pod nazwą "marsz normalności".

W Paradzie zakazanej według policji wzięło udział około 2,5 tys. osób, zdaniem organizatorów – 10 tys., w tym wielu polityków lewicy, takich jak nieżyjąca już wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka, wicemarszałek Sejmu dziś przy pałacu prezydencki Tomasz Nałęcz, senatorzy Maria Szyszkowska i Kazimierz Kutz, a także Claudia Roth i Volker Beck (niemieccy parlamentarzyści z partii Zielonych).

11 cze 2011 parada równości
Parada ta spotkała się dużymi protestami zorganizowane przez Młodzież Wszechpolską i próbami zablokowania; manifestanci zostali obrzuceni jajkami. Podczas parady zatrzymano 20 kontrmanifestantów, którzy według policji próbowali doprowadzić do starć z uczestnikami parady. Ranne zostały także dwie uczestniczki Parady.

W związku z Paradą zapraszano homofobów do polski  miedzy innymi pastora Åke Green, skazany w 2004 roku za 'nawoływanie do nienawiści wobec osób homoseksualny'. Pastor prezentował krytyczne stanowisko wobec Parady.

Po Paradzie Równości władze Warszawy oraz część polityków prawicowy skrytykowała zachowanie policji, która ochraniała, ich zdaniem, nielegalną demonstrację.

Rzecznik Praw Obywatelskich Andrzej Zoll na wniosek Magdaleny Środy, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, 30 czerwca 2005 roku wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie przepisów, na które powołał się Prezydent, za niezgodne z Konstytucją. Rozprawa odbyła się 18 stycznia 2006 roku pod przewodnictwem Ewy Łętowskiej. Trybunał orzekł, że przepis, na który prezydent Kaczyński powołał się, zabraniając demonstracji, jest niezgodny z Konstytucją w takim zakresie, narusza on wolność do zgromadzeń.

parada równości 2013
18 stycznia 2006 roku Parlament Europejski wystąpił z rezolucją potępiającą wszelką dyskryminację ze względu na orientację seksualną oraz wezwał państwa członkowskie Unii Europejskiej i Komisję Europejską do potępienia homofobii i jej objawów, a także podjęcia działań mających na celu ich zwalczanie.

3 maja 2007 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że władze Warszawy naruszyły Europejską Konwencję Praw Człowieka, zakazując przeprowadzenia Parady Równości w 2005 roku.

Parada Równości w 2006 roku odbyła się 10 czerwca, z pod Sejmu z udziałem około 3000 osób. Podczas marszu klubowa muzyka. Niesiono transparenty: 'Każda miłość jest świętością', 'Model rodziny – Jarek plus kot', 'Homofobia szkodzi'.

Udział w marszu wzięli także znani politycy centrum i lewicy: Jan Kułakowski, Marcin Święcicki, Ryszard Kalisz, Joanna Senyszyn, Marek Borowski, Magdalena Mosiewicz, Dariusz Szwed, Piotr Musiał. Przyjechała też duża grupa uczestników z zachodniej i północnej Europy, m.in. z Niemiec, Szwecji, Finlandii i Holandii. Obecny był również konserwatywny eurodeputowany ze Szwecji Christofer Fjellner, który powiedział: 'Znałem Polskę jako kraj tolerancji. Dlatego zdziwiły mnie wypowiedzi Wojciecha Wierzejskiego nawołujące do nietolerancji wobec mniejszości. To zwyczajna głupota, a nie konserwatyzm'.

 Parada Równości w roku 2007, tym razem pod hasłem 'Kochaj bliźniego swego', przeszła ulicami Warszawy 19 maja. Wedle szacunków policji, wzięło w niej udział około 4 tys. osób. Parada – jak mówili jej organizatorzy – miała przypominać o tym, że prawa człowieka są uniwersalne i przysługują wszystkim, także mniejszościom seksualnym. Wśród uczestników byli polscy i zagraniczni politycy, gośćmi Parady była Maria Janion, Magdalena Środa oraz Kazimiera Szczuka.

Parada Równości 2008 odbyła się 7 czerwca pod hasłem 'Żyj, Kochaj, Bądź!'. Było bezpiecznie i bez szczególnych incydentów. Parada Równości wyruszyła z placu Bankowego, a zakończyła się w Alejach Ujazdowskich pod Kancelarią Premiera. W Paradę włączyła się symbolicznie ambasada Wielkiej Brytanii, przed którą zawisła tęczowa flaga, na maszcie, na którym zazwyczaj wisi flaga Unii Europejskiej.

W manifestacji wzięli udział m.in. Kinga Dunin, Michał Piróg, Jacek Poniedziałek oraz Tomasz Raczek. Z polityków był Marek Borowski. Według organizatorów w paradzie uczestniczyło 7-8 tysięcy osób.

Podczas Festiwalu Dni Równości miało miejsce uroczyste rozdanie nagrody Hiacynt, przyznawanej przez Fundację Równości za zasługi na rzecz tolerancji, równouprawnienia i walki z dyskryminacją. W roku 2008 laureatami nagrody zostali Marzanna Pogorzelska – nauczycielka z Kędzierzyna-Koźla oraz Reni Jusis, Dorota Wellman i Marcin Prokop, Stefania Grodzieńska i Piotr Pacewicz.

W 2010 Parada Równości była połączona z paneuropejską paradą Europride. Hasło parady: równość, wolność i tolerancja, nawiązujące do tradycji rewolucji francuskiej, jak mówił Tomasz Bączkowski, prezes Fundacji Równości. Jednym z celów polityczno-prawnych uczestników było domaganie się legalizacji związków partnerskich i ustawy antydyskryminacyjnej.

Organizatorzy warszawskiej Europride, która w 2010 zastąpiła Paradę Równości, otworzyli w Warszawie przy ul. Nowy Świat 63 tzw. Pride House w którym goście i uczestnicy mogli się spotkać na organizowanych tam ekspozycjach, odczytach, dyskusjach. Był to jednocześnie punkt informacyjny o samej paradzie, którego koordynacją i zarządzaniem zajmowała się Kampania Przeciw Homofobii.

Od roku 2011 organizacją Parady Równości zajmuje się oddolnie utworzony Komitet Organizacyjny – nieformalne zrzeszenie osób prywatnych oraz przedstawicieli organizacji, partii, mediów, fundacji i innych podmiotów. Pieczę logistyczną sprawuje Fundacja Wolontariat Równości. Fundatorami Fundacji Wolontariat Równości zostali: Szymon Niemiec i Paweł Kiepuszewski.

W październiku 2013 roku podczas zebrania Komitet Organizacyjny przegłosował zmianę relacji między Fundacją a Komitetem Organizacyjnym. Od tego czasu to Fundacja Wolontariat Równości jest głównym organizatorem Parady Równości w porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym. Zmiany miały na celu szybsze i sprawniejsze podejmowanie decyzji o charakterze logistycznym (bezpieczeństwo) i prawnym (podpisywanie umów).

27 lutego 2014 r. zmarł Robert Ciepiela (ur. 25 grudnia 1976 r.), jeden z pierwszych organizatorów parady i jej wieloletni działacz. To właśnie Robert, występujący na scenie jako Lady Vicky (następnie Lady Vee), był jednym z trzech artystów-parodystów (drag queen), który odważył się pojawić na pierwszej paradzie i przez wszystkie lata organizowania przemarszów zawsze brał w niej udział, reprezentując środowisko artystyczne. Jego zaangażowanie było szczególnie ważne w pierwszych latach organizacji Parady Równości. Bez jego wsparcia zarówno logistycznego, jak i moralnego, wiele z wydarzeń towarzyszących paradzie prawdopodobnie by się nie odbyła.




Hymny z "parady równości" tak zwanej zakazanej: 


źródło parada równości, archiwa bloga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz