piątek, 16 kwietnia 2021

78. rocznica powstania w getcie warszawskim


78 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Była to pierwsza zbiorowa akcja zbrojna podjęta przez prześladowanych Żydów skierowana przeciwko niemieckiemu okupantowi. Powstanie wybuchło zaraz po tym, kiedy siły okupacyjne podjęły decyzję o likwidacji getta w ramach szerokiego planu zagłady Żydów. Zbrojny opór prowadzony był do połowy maja 1943 r.


Chcemy w ten sposób, jako środowisko LGBT+, oddać szczególny hołd grupie społecznej najbardziej uciemiężonej oraz cierpiącej w czasie II Wojny Światowej. Wśród walczących były także osoby LGBT+. Powiedziały dość odzieraniu z godności ludzkiej i stanęły do nierównej walki w imię wolności i praw człowieka.

Wyrażamy głęboki smutek, iż świat był długo milczącym światkiem narastającej dehumanizacji społeczności żydowskiej w Europie. Jednocześnie mamy nadzieję, że już nigdy więcej nikt nie będzie patrzył obojętnie na wykluczenie jakiejkolwiek grupy społecznej, niezależnie od jej narodowości, wyznania, koloru skóry, tożsamości płciowej czy też orientacji seksualnej.


Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskich organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN rozpoczęły się już w niedzielę. Muzeum POLIN przygotowało wiele inicjatyw, jakimi upamiętni przypadającą w poniedziałek 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. O godz. 12 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przed Pomnikiem Bohaterów Getta. 


Onet Rano - gościem Iwony Kutyny był Zygmunt Stępiński - Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Rozmowa dotyczyła 78. rocznica powstania w getcie warszawskim.


Film "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" w pełnej wersji, poszerzonej o relacje świadków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz