piątek, 17 kwietnia 2020

Rocznica uchwalenia równości małżeńskiej w Nowej Zelandii


W dniu 17 kwietnia w roku 2013 Nowa Zelandia zalegalizowała równość małżeńską. głosowanie 77 do 44 głosów. Za zmianą prawa opowiadał się zarówno konserwatywny premier John Key, jak i lider opozycji. Szef Partii Konserwatywnej Colin Craig zaznaczył jednak, że "politycy podjęli dziś decyzję, której wielu mieszkańców naszego kraju by nie podjęło".



"Słońce wstanie, jak zawsze; ceny kredytu za wasze mieszkania nie pójdą w górę i nie dostaniecie żadnej wysypki!" - tak przeciwników legalizacji małżeństw jednopłciowy uspokajał w nowozelandzkim parlamencie centroprawicowy poseł Maurice Williamson.

"Tym prawem pozwalamy, aby miłość dwójki ludzi została dostrzeżona i zaakceptowana przez prawo w instytucji małżeństwa. I tylko to. Nie wypowiadamy wojny nuklearnej innym krajom, nie rozpraszamy wirusa, który zmiecie nasze rolnictwo na zawsze. Nie widzę więc, co jest w tym złego".

"Ksiądz katolicki mówił mi, że popierając to prawo, popieram 'nienaturalny' akt" - opowiadał parlamentarzysta. I punktował: "To bardzo interesujące, jako że pada z ust osoby, która przysięgała zachować celibat do końca życia. Niektórzy grozili mi też, że będę płonął w ogniach piekielnych przez wieczność. To błąd. Mam dyplom z fizyki. Wziąłem więc swoją wagę, wilgotność ciała itd., założyłem, że ognie piekielne mają temperaturę 5000 stopni, i... okazało się, że spłonąłbym w 2,1 sekundy. To nie do końca jest 'wieczność', prawda?".

"Obiecuję wszystkim, którzy są przeciwko temu prawu: słońce jutro znowu wzejdzie" - kontynuował Willimson. "Wasze raty za kredyty mieszkaniowe nie wzrosną, nie dostaniecie choroby skóry czy wysypki, nie znajdziecie jutro w waszych łóżkach ropuch. Świat... po prostu będzie toczył się dalej. Nie róbcie więc z tego wielkiej sprawy!" - podsumował polityk - Tok FM.



Ślub chrześcijański Mel i Tash, w kościele unitarianów, w Auckland Nowa Zelandia. Kościół Unitarianizm – obok luteranizmu, kalwinizmu, anglikanizmu i anabaptyzmu, jeden z głównych nurtów reformacji. Jego nazwa pochodzi od łacińskich słów „unus”, czyli jeden i „unitas”, czyli jedność.



Ralph Molesi i Will Brobbel pobrali się w Churchill Rose Garden w Masterton w mieście Wairarapa w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Para mieszka w Australii i ale wrócili do miejsca pochodzenia Molesi, by wziąć ślub, Nowa Zelandia tym roku uchwaliła i weszły w życie równość małżeństw.

Ralph Molesi, jest ceniony działaczem LGBT, w społeczności Maorysi rdzenna ludność na Nowej Zelandii pochodzenia polinezyjskiego



Linie lotnicze Nowej Zelandii opublikowali filmik z parą lesbijek które wzięły ślub podniebny w tym kraju



Norman Gibson i Roy Ayling, nowozelandzcy żołnierze z okresu I wojny światowej, walczyli ramię w ramię we Francji. I zakochali się w sobie. Ich związek trwał 13 lat. Rozstali się, bo należało się ożenić. Ich historia ujrzała światło dzienne dzięki córce Gibsona, Miriam Saphira. I tylko ona zna całą historię, którą teraz chce opowiedzieć. (Queer.pl/Newshub)


Premierka Nowej Zelandii Jacinda Ardern, która jest jedną sojuszniczką osób LGBT także uczestniczy w paradzie równości w Auckland.


Komisja Praw Człowieka NZ krótki film na temat drogi praw osób LGBT w Nowej Zelandii 


Nowej Zelandii przewodniczący Parlament Trurevor Mallard podczas posiedzenia zajmuje się dzieckiem posła Tāmati Coffey i jego partnera Tima Smitha.

 W środę Coffey po raz pierwszy wziął udział w debacie parlamentarnej ze swoim dzieckiem po powrocie z urlopu ojcowskiego. W rozmowie z Newshub Coffey powiedział, że „wspierają moi koledzy z całej Izby”.


W Nowej Zelandii programie Tāmati Coffey i jego partner Tim Smith i matka zastępcza