niedziela, 19 kwietnia 2020

77. rocznica powstania w getcie warszawskim


77 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Była to pierwsza zbiorowa akcja zbrojna podjęta przez prześladowanych Żydów skierowana przeciwko niemieckiemu okupantowi. Powstanie wybuchło zaraz po tym, kiedy siły okupacyjne podjęły decyzję o likwidacji getta w ramach szerokiego planu zagłady Żydów. Zbrojny opór prowadzony był do połowy maja 1943 r.

Film "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" w pełnej wersji, poszerzonej o relacje świadków.


Nie reaguje się już na antysemityzm, rasizm, homofobię. Nienawistne słowa nierzadko wypowiadają politycy, jak te o czyszczeniu Polski "z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty" - mówi Paula Sawicka, współorganizatorka niezależnych obchodów 76. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

W piątek w południe przed frontem pomnika Bohaterów Getta rozpocznie się oficjalna uroczystość 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie organizowana przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Muzeum Getta Warszawskiego. Wezmą w niej udział delegacje władz państwowych i samorządowych - Gazeta Wyborcza.

Dzięki "dobrej zmianie", faszyzm rodzi się, unikają nacjonalistyczne faszystowskie osoby kary, organizuje się w naszym kraju marsze nacjonalistyczne pali się żydów, osoby które ujawniają przestępstwa skrajnej prawicy są prześladowani.

Media skrajne prawicowe które atakują Roberta Biedronia, mogą być w Polsce mimo antysemityzm grożenie śmiercią nawet własnemu duchownemu, pod przykrywką "wolności słowa".

Nawet w kościołach chwali się i spotykają nacjonaliści, nie ma reakcji na antysemityzm."Ze względu na nasze wspólne korzenie chrześcijanin nie może być antysemitą!" - mówi Papież Franciszek, mimo to w Polsce zaprasza się antysemitów do kościoła.





Warszawski Chór Rewolucyjny - Nie mów, że już czas w ostatnią drogę iść (Zog nit keynmol)