W tegorocznej Paradzie Równości wzięło udział 45 tysięcy osób. Powodów, by w niej pójść, jest mnóstwo. Niektórzy pragną chociaż jednego dnia w bezpiecznej przestrzeni, bez nieprzychylnych spojrzeń czy komentarzy, bez lęku, że z powodu tego, kim są, spotkają się z nietolerancją czy przemocą. Dla innych Parada to konkretne postulaty: równości osób LGBT+, małżeństw z prawem do adopcji, walki z dyskryminacją, ochrony prawnej przed mową nienawiści oraz przestępstwami z nienawiści.
Tymczasem telewizja publiczna, a konkretnie tvp.info, sprowadza na ziemię. Oto wybrane cytaty z wypowiedzi uczestników programu „Studio Polska". Żadna z nich nie spotkała się z reakcją prowadzących, Magdalena Ogórek i Jacka Łęskiego.
❌ „A dlaczego [ułatwiać życie parom LGBT+]? Nie utrudniać i tyle" - Kazimierz Kik
❌ „Można wytworzyć kulturowy homoseksualizm. [...] To się stało w Holandii. Stricte biologicznego homoseksualizmu jest tam stosunkowo niewielki procent, natomiast w jakimś momencie społeczeństwo holenderskie umówiło się, że „róbta, co chceta”, więc jeżeli nie wychodzi mi z dziewczyną to spróbuję z chłopakiem i odwrotnie. [...] Jest coś takiego jak wytworzenie pewnych zachowań w społeczeństwie, za przyzwoleniem społecznym, które może spowodować taką właśnie degradację czy degrengoladę społeczeństwa" - Agnieszka Wojciechowska van Heukelom
❌ „Pamiętamy jak na zachodzie nagłaśniało się kampanie, że wreszcie mężowie mogą wyjść z ukrycia, być homoseksualistami i porzucić swoje żony. [...] Teraz jest w drugą stronę i często się wymaga, żeby dziecko było homoseksualne, bo wtedy ma różne przywileje, ma lepiej w szkole, jest lepiej traktowane - Juliusz Zawłocki
❌ „Podstawowym powodem oporu przeciw związkom tzw. partnerskim jest to, że ludzie jak zawrą taki związek to natychmiast chcą adoptować dzieci. Otóż, z takich związków zazwyczaj nie wychodzą dzieci normalne. Dzieci, które przebywają w takim toksycznym związku też wyrastają na zboczeńców" - uczestnik z widowni, przedstawiający się jako „Włodzimierz Zbigniew Czarzasty"
I tak dalej, i tak dalej. Żaden news, męcząca, banalna codzienność. W publicznej telewizji publicznie deklarowana pogarda dla osób LGBT+. Kłamstwa pozostawione bez komentarza, oddawanie głosu ludziom, którzy nienawidzą i są dumni ze swojej nienawiści.
I między innymi dlatego widzimy się na Paradzie za rok - i na marszach równości w innych miastach.
A jeśli chcecie zrobić coś już teraz - można wysłać skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Prosty w obsłudze formularz znajdziecie tutaj: https://www.krrit.gov.pl/…/kontakt-i-form…/skargi-i-wnioski/
NAZWA PROGRAMU: TVP Info
TYTUŁ AUDYCJI: Studio Polska
DATA I GODZINA EMISJI: 9.06.2018, 21:50
Słowa, które padły 9 czerwca w trakcie programu TVP „Studio Polska” stały się powodem skargi Nowoczesnej do KRRiT. "Żadne z prowadzących nie wyraziło sprzeciwu wobec tych obraźliwych, krzywdzących, homofonicznych wypowiedzi. Takie sformułowania są niedopuszczalne, a ich akceptacja stanowi złamanie obowiązków ciążących na nadawcy” – czytamy w piśmie skierowanym do szefa KRRiT Witolda Kołodziejskiego przez posłankę Nowoczesnej Monikę Rosę.
„Przytoczone wyżej, opublikowane podczas „Studio Polska” wypowiedzi są rażącym przykładem naruszenia tych standardów i ustawowych obowiązków TVP. Były one niezaprzeczalnie przykładami mowy nienawiści i pogardy wobec osób homoseksualnych” – czytamy dalej w piśmie.
Prawnicy i prawniczki Kampanii Przeciw Homofobii interweniują w sprawie skandalicznych wypowiedzi komentatorów TVP Info nt. osób biorących udział w tegorocznej Paradzie Równości. W odpowiedzi na homofobiczne komentarze uczestników programu KPH przygotowało pismo do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Sprawę skandalicznych wypowiedzi opisał portal Wirtualne Media. Informacja dostępna jest TUTAJ.
Treść pisma KPH skierowanego do przewodniczącego KRRiT, Witolda Kołodziejskiego:
Szanowny Panie Przewodniczący,
stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii (dalej KPH) jest powstałą w 2001 r. ogólnopolską organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz równego traktowania osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transpłciowych), a także promującą poszanowanie praw człowieka i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową (wydruk odpowiadający odpisowi aktualnemu KPH z Krajowego Rejestru Sądowego przesyłamy w Załączniku nr 1 do niniejszego pisma).
W ramach prowadzonej przez KPH działalności statutowej, w ostatnim czasie uzyskaliśmy informację wskazującą na ryzyko wyemitowania treści dyskryminujących ze względu na orientację seksualną w audycji audiowizualnej „Studio Polska” (TVP Info) w dniu 9 czerwca 2018 r.
Z nagrań udostępnionych w Internecie wynika, że w trakcie audycji część z publiczności oraz wypowiadających się gości używała takich określeń na temat osób nieheteroseksualnych jak: „zboczeńcy”, „rzesza nieszczęśliwych ludzi”, „wypaczanie modelu rodziny” oraz „nie wychodzi im z dziewczyną, więc próbują z chłopakiem”. Prowadzący program Magdalena Ogórek i Jacek Łęski nie zareagowali na powyższe komentarze. Dodatkowo, jeden z komentujących porównał związki osób tej samej płci do „ślubu mężczyzny z psem” i dodał, że jest to „zezwierzęcenie człowieka”.
Biorąc powyższe pod uwagę, zwracamy się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie przedmiotowej sprawy, zaś w razie stwierdzenia naruszenia przepisów ustawy o radiofonii i telewizji wnosimy o wyciągnięcie stosownych konsekwencji prawnych wobec nadawcy programu.
źródło Miłość Nie Wyklucza/Wirtualne Media/Rzeczpospolita/Kampania Przeciw Homofobii
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz