niedziela, 4 lutego 2024

Słowo Boże na niedziele: Kontrowersje z plakatem Chrystusa na Wielkanoc, Maciej Biskup, Papież Franciszek i Afryka, Lokalne spotkania Wiary i Tęczy, Nabożeństwa ...


Plakat przedstawiający Jezusa Chrystusa jako uroczego, białego, skąpo ubranego młodzieńca wywołał kontrowersje w Hiszpanii.

Jak donosi NBC News, Rada Bractw w Sewilli, Hiszpanii, zleciła znanemu malarzowi Salustiano García stworzenie obrazu na plakat promujący wielkanocne obchody w mieście. Od czasu odsłonięcia plakatu w zeszłą sobotę, hiszpańcy konserwatyści ostro skrytykowali obraz w tonie homofobicznym. 

Warto zauważyć, że krytycy zdają się nie mieć zastrzeżeń co do przedstawienia García Chrystusa jako białego mężczyzny o zachodnich cechach i długich jedwabistych włosach. W przeciwieństwie do tego, niedawne badania sugerują, że historyczny Jezus z Nazaretu, żydowski przywódca religijny w I wieku, bardziej przypominałby współczesnych Żydów z Iraku i najprawdopodobniej nosiłby krótkie kręcone włosy.

Hiszpański socjolog i politolog Rafa López opisał krytyków plakatu jako "głęboko rasistowskich i homofobicznych", według NBC News.

García odpowiedział na krytykę, opisując swoje przedstawienie Chrystusa dla hiszpańskiej gazety ABC jako "łagodne, eleganckie i piękne". Powiedział, że stworzył obraz z "głębokim szacunkiem".

"Aby dostrzec seksualność w moim obrazie Chrystusa, musisz być chory", powiedział García, który twierdził również, że użył swojego syna, Horacia, jako modela do obrazu.

Powiedział agencji informacyjnej Atlas, że w obrazie "nie ma nic rewolucyjnego". "Jest współczesność, ale wszystkie elementy, które użyłem, to elementy, które były używane w ostatnich siedmiu wiekach sztuki sakralnej", powiedział. "Nie widzę, na którym etapie, na jakim elemencie, ludziom, którzy go nie lubią, się nie podoba".

Horacio powiedział, że on i jego ojciec byli zaskoczeni zamieszaniem, "ponieważ wszystko zostało zrobione z szacunkiem". "Dużo kontrowersji wynika z tego, że model jest zbyt dobry, Chrystus zbyt przystojny, zbyt atrakcyjny", dodał Horacio.


Jarosław Kaczyński wcale nie broni chrześcijaństwa. On broni jakiś swój świat i do tego instrumentalnie wykorzystuję religię i Kościół. Jego wypowiedzi o osobach LGBT+ to nie jest ani postawa chrześcijańska, ani postawa ludzka. To postawa wyzuta z Ewangelii — tak ostatnie skandaliczne żarty prezesa PiS na temat mniejszości seksualnych ocenia dominikanin, ojciec Maciej Biskup.

Cała narracja polityczna tego człowieka jest oparta na obrzydzeniu przeciwnika, ludzi, z którymi się nie zgadza, szukania domniemanego wroga. To narracja oparta na kreowaniu i podtrzymywaniu lęku w wyborcach. Myślę, że to jest zwykły koniunkturalizm mówi Maciej Biskup - onet.pl.


W wywiadzie opublikowanym w poniedziałek, Papież Franciszek powiedział, że Afrykanie są "przypadkiem specjalnym" w kontekście sprzeciwu biskupów i wielu innych ludzi na kontynencie wobec homoseksualizmu.

Jednak wyraził pewność, że, z wyjątkiem Afrykanów, krytycy jego decyzji o umożliwieniu błogosławieństw dla par jednopłciowych w końcu ją zrozumieją.

„Ci, którzy protestują gwałtownie, należą do małych grup ideologicznych” - powiedział Franciszek włoskiej gazecie La Stampa. „Przypadek specjalny to Afryka: dla nich homoseksualizm jest czymś 'złym' z punktu widzenia kultury, nie tolerują go” - Reuters.

 

Podobno wszystko, co ważne rodzi się w bólach. Podobno sukces rodzi się w bólach. Podobno miłość Chrystusa krwawi po dziś dzień a cierpienie mistyczne trwa w kościele jako argument, że Bóg ukochał człowieka w bólu. 

Być może ten paradygmat, bo przecież nie dogmat stoi za "postępem" jaki niewątpliwie dokonał się dzisiaj w Kościele Katolickim. Bo właśnie dzisiaj Watykan opublikował deklarację Fiducia supplicans. Jak na Watykan, jest to stanowisko całkiem, ale to całkiem przełomowe. Problem polega na tym, że jeżeli mówiąc o czymś używamy związku frazeologicznego "jak na coś to coś" - musimy rozumieć, że jest to w najlepszym wypadku - dla kogoś poniżające. 

Kasia, jak na nią osiąga niezłe wyniki w tym roku szkolnym. Józek, jak na niego wykazuje się całkiem dużą tolerancją. Franek, jak na niego zrobił coś dobrze a Iza, jak na nią nie była szczególnie nieprzyjemna dla córki. 

Rozumiecie. Te wszystkie "jak na niego", "jak na nią" są albo postponujące osobę do której się odnoszą, albo poniżające dla kogoś innego. 

Watykan, jak na Watykan, przyjął dzisiaj "przełomowe" stanowisko. Papież Franciszek postanowił, że pary jednopłciowe mogą być błogosławione przez kapłanów Kościoła Katolickiego. Jest to o tyle istotne, że dotąd błogosławieństwo zabronione było każdej parze, niezależnie od płci, która "praktykowała seksualność". Osoby homoseksualne mogły w najlepszym wypadku dostąpić aktu tolerancji, jeżeli od owego praktykowania seksualności całkiem się powstrzymywały, dążąc do czystości ewentualnie powrotu do życia w relacjach (sakramentalnych) z osobami płci przeciwnej. 

Papież Franciszek nie może tak do końca zdecydować się, czy atak na Ukrainę to zło, czy może jednak coś tak nie do końca oczywistego. Nie dziwi zatem, że w kwestii związków jednopłciowych przyjmuje stanowisko "przełomowe" a zarazem będące policzkiem dla każdego, kto w takiej relacji żyje pomimo wiary w Boga i pomimo poczucia przynależności do Kościoła Katolickiego. Wbrew pozorom takich osób jest całkiem sporo. Okrucieństwo dzisiejszej deklaracji Fiducia supplicans jest tak samo wysublimowane jak niezdolność do jednoznacznego, moralnego zdefiniowania ataku na Ukrainę. Franciszek mówi, że wojna jest zła, ale nie można potępić Putina. Franciszek mówi też, że związki jednopłciowe wraz z ich zaangażowaniem seksualnym mogą być pobłogosławione przez kapłanów nawet "jeżeli żyją niezgodnie z planem Stwórcy" bo "posiadają pozytywne elementy, które można wykorzystać". Nie wiem do czego, ale można. Być może do tego, by "dojrzewały w wierności Ewangelii i uwalniały się od swoich niedoskonałości" - cokolwiek to znaczy, w kontekście par jednopłciowych. 

Co ważne, w dzisiejszym "przełomowym" stanowisku Watykanu pada instrukcja, by błogosławieństwa dostąpić mogły pary jednopłciowe, które "nie domagają się legitymizacji swojego statusu, lecz błagają by wszystko dobre w ich relacjach zostało uzdrowione przez obecność Ducha Świętego". Czyli trochę tak jak z Putinem... Tam jest, że źle ale może nie całkiem, a tu jest, że dobrze, ale zdecydowanie nie całkiem. 

Błagajcie zatem, by to co dobre zostało uzdrowione  

ps.: tak, wśród osób żyjących w relacjach jednopłciowych jest ogrom ludzi wierzących i identyfikujących się z wiarą katolicką. Nikt nie ma prawa im mówić, że mają sobie "zmienić wiarę" bo katolicka nie uznaje ich orientacji seksualnej. Wszystkie komentarze homofobiczne będę usuwać bez dyskusji. 


W lutym zapraszamy na spotkania grup lokalnych - Nasze spotkania różnią się od siebie i odbywają się w różnych formach. Mogą to być spotkania dyskusyjne, warsztaty, modlitwa, czy też chwile spędzone na lekturze Pisma Świętego. Organizujemy także spotkania z ciekawymi osobami oraz nieformalne pogaduchy. Najważniejsze jest jednak to, że jesteśmy razem, w atmosferze wzajemnego wsparcia i akceptacji.

Zależy nam, abyś poczułx się swobodnie, dlatego jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat naszych spotkań lub masz jakiekolwiek pytania, śmiało napisz do nas. Szczegółowe informacje o terminach i godzinach spotkań poszczególnych grup znajdziecie w naszym kalendarzu.

Spotkania w lutym:

- Grupa WiT Warszawa: 14 (środa) i 28 (środa) o 19:00 w siedzibie Lambdy Warszawa, ul. Żurawia 24a lok. 4, wejście w bramie po prawej, aby uzyskać więcej informacji, napisz: warszawa@wiaraitecza.pl

– Grupa WiT Wrocław: 8 lutego (czwartek) o 19:00 i 24 lutego (sobota) o 15:00; aby uzyskać więcej informacji, napisz: wroclaw@wiaraitecza.pl;

– Grupa WiT Katowice: 17 lutego (sobota) o 16:00; aby uzyskać więcej informacji, napisz: katowice@wiaraitecza.pl,

– Grupa WiT Trójmiasto: 21 lutego (środa) o 18:00; aby uzyskać więcej informacji, napisz: gdansk@wiaraitecza.pl.

– Grupa WiT Poznań: 23 lutego (piątek) o 19:00; aby uzyskać więcej informacji, napisz: poznan@wiaraitecza.pl

- Grupa WiT Kraków – 24 lutego (sobota) - wyjazd integracyjny na Podhalu; aby uzyskać więcej informacji, napisz: krakow@wiaraitecza.pl

Dodatkowo zapraszamy:

WiT Trójmiasto zaprasza - 11 lutego (niedziela ) o godz. 11 wspólna Msza grupy Trójmiejskiej. Jak zawsze u Sióstr Misjonarek w Sopocie. 

WiT Wrocław zaprasza - Wrocławskie Studium Biblijne online ks. dr hab. Kazimierzem Bem. Razem czytamy Księgę Stworzenia (Genesis/Bereszit). 4 i 18 lutego o 20:00 - https://fb.me/e/4P2bbxEuJ

WiT Poznań zaprasza - Drugie Ogólnopolskie Dzień Widoczności Osób Transpłciowych. Wydarzenie będzie miało miejsce 13-14 kwietnia 2024 (sobota) w Poznaniu, w Centrum Kultury Zamek. Jednym z punktów programu jest Liturgia Eucharystii w intencji osób transpłciowych, którą odprawi biskup Tomasz Puchalski z Katolickiego Kościoła Reformowanego. https://fb.me/e/1hvrMmyGx


W kolejnym odcinku podcastu Wiary i Tęczy poznacie historię Pani Stanisławy, matki dziecka LGBTQ+, a także katoliczki z doświadczeniem należenia do wspólnoty baptystycznej. Jak to wszystko wpłynęło na jej życie i dlaczego pochodząca z małej wsi kobieta ma w sobie tyle odwagi, by bronić dobrego imienia osób LGBT? 


Metropolitan Community Church of Toronto


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Dominikanie Wrocławscy 


Dominikanie w Łodzi 


Liturgia Eucharystii - Reformowany Kościół Katolicki 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 

 

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie

 

Codziennik biblijny


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.

 

Nabożeństwo zarejestrowane w łódzkim kościele ewangelicko-reformowanym w niedzielę 4 lutego 2024 roku. Kaznodzieją jest ks. Marta Borkowska


Metropolitan Community Church San Diego


Katedra Hope


Metropolitan Community Church Tampa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz