niedziela, 11 lutego 2024

Słowo Boże na dziś: Papież Franciszek o hipokryzji, Jakub i Dawid piszą do papieża, wieści chrześcijańskie, nabożeństwa niedzielne ...


Papież Franciszek powiedział, że dostrzega "hipokryzję" w krytyce jego decyzji o zezwoleniu kapłanom na błogosławienie par homoseksualnych, być może jest to jego najbardziej stanowcza obrona tego kroku.

Błogosławieństwa dla osób LGBT zostały zatwierdzone w zeszłym miesiącu przez dokument watykański zatytułowany Fiducia Supplicans, ale spotkało się to z silnym oporem w Kościele Katolickim, zwłaszcza ze strony biskupów afrykańskich.

"Nikt nie czuje skandalu, gdy udzielam błogosławieństwa biznesmenowi, który być może wyzyskuje ludzi, a to jest bardzo ciężkim grzechem. Ale czują się oburzeni, gdy udzielam ich osobom LGBTQ" - powiedział Franciszek dla włoskiego katolickiego magazynu Credere.

"To hipokryzja," powiedział. Franciszek również powiedział, że "zawsze" przyjmuje osoby LGBT oraz osoby ponownie żonate po rozwodzie do sakramentu spowiedzi, zgodnie z innym fragmentem opublikowanym przez media watykańskie.

"Nikomu nie powinno być odmówione błogosławieństwo. Każdy, każdy, każdy" powiedział papież, powtarzając trzy-słowne hasło, które użył w sierpniu podczas festiwalu młodzieży katolickiej w Portugalii.

Konserwatyści twierdzą, że to ryzyko podważa moralne nauczanie Kościoła. Franciszek bronił Fiducia Supplicans na kilka okazji, ale przyznał, że spotkała się ona z oporem, mówiąc na przykład, że księża powinni brać pod uwagę lokalne wrażliwości, udzielając błogosławieństw.

Podkreślił również, że takie błogosławieństwa nie są równoznaczne z formalną aprobatą Kościoła dla związków osób tej samej płci. „Kiedy para spontanicznie zgłasza się, aby o nie poprosić, nie błogosławi się związku, ale po prostu ludzi, którzy wspólnie o to prosili. Nie związek, ale osoby” – powiedział Franciszek 26 stycznia - Reuters


"The Corner" powraca z dwunastym wydaniem, wypełnionym aktualizacjami i historiami, które mają znaczenie; prawdziwe, wpływowe narracje, które odzwierciedlają naszą zbiorową podróż ku bardziej inkluzyjności Kościołowi.

Dodatkowo rok Transformacji i Hołdów - Refleksja nad 2023 rokiem pozwala nam przywołać ważne wydarzenia, takie jak Światowe Dni Młodzieży i Euro Pride które odbyło się na Malcie, równocześnie oddając hołd dziedzictwu Cris Serry. 

Spotkanie z Papieżem Franciszkiem i Spostrzeżenia z Synodu - Najnowsze wydanie obejmuje historyczne spotkanie z Papieżem Franciszkiem w dniu 25 października 2023 roku, kamień milowy dla katolików LGBT+, oraz spostrzeżenia z Synodu w Rzymie. Te wydarzenia symbolizują znaczące postępy w zakresie inkluzji w Kościele, prezentując różnorodne głosy i perspektywy - Rainbow Catholics.


W Sejmie był procedowany ohydny projekt Stop LGBT. Projekt grupy fanatyków nie trafiłby do Sejmu gdyby parafie nie pomogły zbierać pod nim podpisów.

Postanowiliśmy donieść na nie do Watykanu i napisaliśmy list do papieża Franciszka. http://apeldopapieza.pl


Wielu katolików LGBTQ+ ma napięty związek z Kościołem ze względu na jego nauczanie przeciwko związkom osób tej samej płci i zmiany płci. Niektórzy odchodzą do innej wyznań religii lub w ogóle z niej rezygnują, ale niektórzy pozostają i starają się dopasować katolicyzm do swoich potrzeb. Jako nowy dyrektor ministerstwa LGBTQ+ dla katolików "Outreach", celem Michaela O’Loughlina jest pomóc tym, którzy pozostają, znaleźć miejsca przyjazne - i stworzyć ich więcej.

"Może być miejsce" dla otwartych, akceptujących siebie osób LGBTQ+ w Kościele - mówi O’Loughlin, gej, który pracował jako dziennikarz dla "The Advocate", "The New York Times", "The Boston Globe" oraz licznych innych publikacji.

"Jako nowy dyrektor wykonawczy ministerstwa LGBTQ+ Kościoła katolickiego Outreach, celem Michaela O'Loughlina jest pomoc tym, którzy pozostają, w znalezieniu przyjaznych miejsc - oraz stworzenie ich więcej." - The Advocate




Synod o Synodalności zakończy się w październiku 2024 roku drugą globalną sesją. Do tego czasu Watykan poprosił katolików o pogłębienie i poszerzenie ich zaangażowania w proces synodalny. Aby pomóc osobom LGBTQ+ oraz sojusznikom odpowiedzieć na to zaproszenie, New Ways Ministry organizuje panel z udziałem dwóch delegatów Synodu: Dr. Cynthii Bailey Manns i Julii Osęka.

Dr. Bailey Manns oraz Oseka przedstawią spojrzenie na to, w jaki sposób kwestie płci i seksualności były dotychczas poruszane na Synodzie oraz jak osoby LGBTQ+ oraz ich sojusznicy mogą nadal angażować się w Synod przed październikiem. 


W kraju, gdzie przywódcy religijni otwarcie potępiają homoseksualizm, a homoseksualny stosunek jest karany więzieniem, para z Ghany obawia się bardziej o swoje życie i bezpieczeństwo niż o to, czy kościół będzie błogosławił ich związek tej samej płci.


Metropolitan Community Church of Toronto


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Dominikanie Wrocławscy 


Dominikanie w Łodzi 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 

 

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie

 

Codziennik biblijny


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.

 

Nabożeństwo zarejestrowane w łódzkim kościele ewangelicko-reformowanym w niedzielę 11 lutego 2024 roku. Kaznodzieją jest ks. Marek Izdebski


Metropolitan Community Church San Diego


Katedra Hope


Metropolitan Community Church Tampa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz