niedziela, 25 lutego 2024

Słowo Boże na niedziele: John Newman, Błogosławieństwo par jednopłciowy, Maciej Biskup, Podcast WiT ...


Kardynał Robert McElroy z San Diego w USA skrytykował opozycję wobec Fiducia Supplicans, deklaracji Watykanu umożliwiającej błogosławieństwa dla par w "nieregularnych". Podkreślił, że przeciwnicy tej deklaracji skupiają się głównie na parach tej samej płci, pomijając inne pary heteroseksualne.

McElroy zauważył również, że decyzje biskupów na całym świecie w kwestii akceptacji tych błogosławieństw sygnalizują pewną decentralizację w Kościele, opartą na kulturowych i pastoralnych czynnikach, jak również na neokolonializmie. Jednocześnie podkreślił obowiązek lokalnych kościołów wobec osób LGBT i ich równego godności traktowania.

Ogólnie rzecz biorąc, McElroy zauważył potrzebę ponownego przemyślenia nauk i praktyk Kościoła, zwłaszcza w kontekście włączenia osób LGBTQ+. Przyznał, że mimo że temat ten był głównym punktem obrad synodu, wciąż istnieje głębokie podziały wśród biskupów na ten temat, podobnie jak w kwestiach związanych z rozbudową struktur kościelnych, inkulturacją i możliwością święceń kobiet na diakonisy.

Komentarze kardynała McElroya są kontynuacją jego wcześniejszych wypowiedzi, w których wcześniej już potępiał on "przygniatający" osąd wobec LGBT - New Ways Ministry


James Martin: Zostałem poproszony o pobłogosławienie moich przyjaciół Johna i Grega na @lacongress”. Krótko, spontanicznie, nie jako część liturgii. To już trzecie błogosławieństwo pary tej samej płci, o które poproszono mnie i za każdym razem było to bardzo poruszające.

Ponad dwa miesiące po wydaniu Fiducia Supplicans debata na temat błogosławieństw nie ustaje, niektórzy pracownicy duszpasterscy zaczynają udzielać błogosławieństw, podczas gdy w innych przypadkach część biskupów kontynuuje swój opór.

Koreański ksiądz i pary świętują błogosławieństwa W zeszłym miesiącu dwie pary w Korei Południowej zostały pobłogosławione, co uważa się za pierwszy publiczny przypadek otrzymania takich błogosławieństw w tym kraju.

„Arcus, organizacja katolików LGBTQ+ i ich sojuszników w Korei, ujawniła w poniedziałek, że wielebny Lee Seung-bok Raphael z Misjonarzy Klaretyńskich pobłogosławił współzałożyciela organizacji Chrisa i jego partnera Ariego, a także inna para Yoo-yeon i Yoon-hae - New Ways Ministry

Seandor Szeles omawia o swoim katolickim wychowaniu i odnalezieniu Boga w swoim związku z osobą tej samej płci. "Mogę dostrzec, że Bóg działa w naszym związku, gdy uczymy się siebie kochać. Nieuznanie tego byłoby jak umieszczenie Boga w pudełku," pisze.- Outreach.

Nie brakuje rodziców i dziadków błogosławiących dzieci i wnuki w związkach jednopłciowych. Nie brakuje księży i zakonnic, którzy błogosławią pary jednopłciowe. Tego Kościoła błogosławiącego bramy piekielne nie przemogą także wtedy, gdy biskupie pałace będą tylko ruinami - Magazyn Kontakt.


Smutna wiadomość z Wielkiej Brytanii – niespodziewanie zmarł ks. dr Alan Wilson, biskup Buckingham,  zdecydowany obrońca praw osób LGBT+ w Kościele Anglii.

Wilson był jednym z niewielu liderów Kościoła Anglii publicznie popierających równość małżeńską podczas debaty, która doprowadziła do uchwalenia równości małżeńskiej w Wielkiej Brytanii w 2013 roku. Swoje wsparcie wyraził poprzez udział w wideo dla kampanii Out4Marriage. W tym nagraniu mówił: „Wszystko sprowadza się do tego, jak postrzegamy osoby homoseksualne i jak postrzegamy Boga. Przecież tak naprawdę nie wierzymy, że homoseksualność to choroba albo przestępstwo. Nie wierzymy, że Bóg to zły starzec który chce nas ukarać. Przestańmy zachowywać się, jakbyśmy w to wierzyli. Uznanie równości osób homoseksualnych oznacza, że nie osłabimy ani nie zepsujemy małżeństwa, ale potencjalnie wzbogacimy je”.

Jego działalność na rzecz równości małżeńskiej to niejedyne, co czyniło go wyjątkowym. Był stałym gościem różnych wydarzeń LGBT+, wykorzystywał swoją pozycję do wspierania praw osób LGBT+ i promowania inkluzywnego Kościoła. 

Hołdy dla Wilsona napłynęły z całego Kościoła i społeczności LGBT+. Biskup Steven Croft z diecezji Oxford wspominał Wilsona jako „drogiego przyjaciela i kolegę”, chwaląc jego przywództwo w edukacji i szkołach kościelnych oraz jego działalność na rzecz ofiar przemocy. „Alan był przyjacielem i obrońcą społeczności LGBTQIA+ przez wiele lat”, powiedział Croft, podkreślając miłość Wilsona do Boga i jego oddanie służbie mieszkańcom Buckinghamshire.

Żegnamy niezwykłą postać, która pozostawiła trwały ślad w walce o równość i sprawiedliwość - Fundacja Wiara i Tęcza.


Arcybiskupia Diecezja Nowojorska potępił ceremonię pogrzebową Cecylii Gentili, transpłciowej kobiety będącej znaną aktywistką i aktorką. Kościelni urzędnicy byli tak oburzeni tym nabożeństwem, że zorganizowali Mszę Pokutną.

Pogrzeb, który odbył się w katedrze św. Patryka w czwartek, zgromadził setki żałobników w historycznej katedrze, by uczcić i wspominać 52-letnią zmarłą. 

W związku z tym, że Cecylia Gentili, aktywistka transpłciowa, aktorka i autorka, zmarła w wieku 52 lat.

The Times zauważa, że ​​w Nowym Jorku jest kilka kościołów katolickich przyjaznych osobom LGBTQ. Zauważa również, że katedra św. Patryka nie jest jedną z nich. W życiu Gentili było skomplikowane relacje z religią, podobnie jak wiele osób LGBTQ +.

„Chodziłam z babcią do kościoła baptystów i tam mnie nie chcieli” – powiedziała magazynowi Interview w 2023 roku. „Ja też chodziłam do kościoła katolickiego i jedno i drugie było dla mnie bardzo traumatycznym przeżyciem jako osoba queer. Zaczęłam więc identyfikować się jako ateistka, ale wiem, że wielu osobom transpłciowym udało się znaleźć relację z wiarą.”- The Advocate


Mamy dziś dla Was ciekawostkę dotyczącą kard. Johna Henry'ego Newmana, wybitnego brytyjskiego naukowca i teologa z XIX wieku.

Kościół episkopalny (kościół anglikański w USA) wspomina go 21 lutego, w dzień jego urodzin, ponieważ Newman urodził się jako anglikanin, i dopiero jako dorosły dokonał konwersji na katolicyzm. Został kanonizowany w 2019 roku pomimo spekulacji na temat jego orientacji homoseksualnej. Przez 32 lata jego towarzyszem życia był inny ksiądz, Ambrose St. John, i choć możemy tylko domyślać się charakteru ich relacji, faktem jest, że Newman określał St. Johna jako „światło mojego ziemskiego życia” i „mojego anioła stróża” oraz że razem mieszkali i razem zostali pochowani, na wyraźne życzenie Newmana.

W trakcie procesu beatyfikacyjnego Watykan próbował naruszyć to życzenie Newmana. Watykańscy urzędnicy mieli nadzieję wykopać i przenieść jego szczątki do specjalnie wybudowanego sarkofagu w Birmingham w ramach przygotowań do jego beatyfikacji. Kontrowersje pojawiły się, gdy niektórzy działacze LGBT+ uznali decyzję o zakłóceniu wspólnego grobu jako próbę ich rozdzielenia i zatuszowania queerowej strony życia Newmana. Jednak kiedy grób otwarto w 2008 roku, okazało się, że szczątki uległy całkowitemu rozkładowi, i ich rozdzielenie było niemożliwe.  

„Uważam, że niemożność rozdzielenia ich szczątków jest queerowym cudem kanonizacji” – powiedział teolog queer Robert Shore-Goss, były katolicki ksiądz jezuita i autor wielu publikacji na temat chrześcijaństwa LGBT+, np. „Take Back the Word: A Queer Reading of the Bible”.

Dla osób tęczowych w Kościele rzymskokatolickim ważne jest również, że Newman bardzo mocno podkreślał znaczenie prymatu sumienia w nauczaniu Kościoła - Fundacja Wiara i Tęcza.




Rozmowa Piotra Żyłki z Maciej Biskup OP – zakonnik, który chce być blisko ludzi. Rozmawiamy (bez cenzury) o problemach Kościoła w Polsce i o tym, jak w nim nie stracić wiary. 


Gościem szóstego odcinka podcastu Wiary i Tęczy jest Tomek, ojciec geja. Zapraszamy na opowieść o człowieku, który przeszedł drogę od wewnętrznej konfrontacji z homoseksualizmem syna, do działania w stowarzyszeniu My, rodzice. To również historia mężczyzny ukształtowanego przez pracę w służbach mundurowych, Kościół katolicki, ewangelicko-reformowany oraz własne spojrzenie na wiarę i Boga.


Metropolitan Community Church of Toronto

 
Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


 Dominikanie Wrocławscy 


Liturgia Eucharystii - Reformowany Kościół Katolicki 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Łodzi 


Codziennik biblijny


Metropolitan Community Church San Diego


Katedra Hope


 Metropolitan Community Church Tampa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz