niedziela, 28 stycznia 2024

Słowo Boże na niedziele: Fiducia Supplicans, Podcast Wiary i Tęczy, Biskup Gene Robinson, nabożeństwa niedzielne ...


Biskupi z Afryki Północnej poparli Fiducia Supplicans, deklarację Watykanu dotyczącą błogosławieństw, łamiąc tym samym większą grupę afrykańskich biskupów, którzy odrzucili ten dokument. Dzisiejszy post obejmuje tę historię i inne wydarzenia związane z debatą na temat błogosławieństw

Oświadczenie biskupów Afryki Północnej jest godne uwagi, ponieważ bezpośrednio stoi w sprzeczności z listem Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SECAM), którego członkiem jest CERNA, w którym odrzucono Fiducia Suplicans , a w szczególności zakazano błogosławieństw dla par tej samej płci.

W tym miesiącu widoczne stały się także podziały wśród biskupów francuskich. W połowie stycznia Rada Stała Konferencji Biskupów Francji wydała oświadczenie popierające błogosławieństwa po spotkaniu około czterdziestu biskupów. Mimo kilku biskupów sprzeciwiają się. 

Biskup Oscar Ojea, biskup San Isidro, jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Argentyny wydał oświadczenie, w którym powołuje się na swojego kolegę argentyńskiego prałata, papieża Franciszka, aby poparł Fiducia Supplicans.

Arcybiskup Jaime Spengler z Porto Alegre, przewodniczący Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB), w wywiadzie potępił „konsekwencje zaostrzonego moralizmu” w Kościele, które prowadzą do wykluczenia, i zamiast tego opowiadał się za większym przyjęciem, mimo podobnie kilku biskupów Brazylii zakazali błogosławieństw. 

Arcybiskup Mate Uzinić z Chorwacji, powiedział o podejściu Watykanu do błogosławieństw, że „oświadczenie to wzywa, aby nie rzucać kamieniami, ale aby być blisko tych, którzy szukają bliskości Boga”. Arcybiskup już wcześniej kontaktował się duszpastersko z Chorwatami LGBTQ+.

Arcybiskup Luis Cabrera z Guayaquil Ekwador, powiedział w wywiadzie, że chociaż Kościół nie uznaje małżeństw osób tej samej płci, „Katechizm jest bardzo jasny, musimy szanować [homoseksualny osób], musimy ich witać. Nie możemy nimi pogardzać. A powód jest prosty, po pierwsze dlatego, że są ludźmi, są ludźmi mającymi wszelkie prawa i z wiary wiemy, że są dziećmi Bożymi. Jak więc możemy ich marginalizować?”

Indie : Kardynał Oswald Gracias z Bombaju powiedział, że rozszerzone błogosławieństwa dla większej liczby osób dobrze wpisują się w kulturę Indii. 

Biskupi holenderscy wydali w połowie stycznia oświadczenie, w którym w ograniczony sposób potwierdzili Fiducia Suplicans, podkreślając ograniczenia zawarte w deklaracji i argumentując, że błogosławione są jednostki, a nie pary. Konferencja Episkopatu stwierdziła częściowo: „Biskupi holenderscy nie chcą nikomu odmawiać wsparcia i mocy Bożej. Można odmówić modlitwę za poszczególnych wierzących żyjących w nieregularnym związku - New Ways Ministry


Lisa Sowle Cahill, jedna z najwybitniejszych teologów, śledzi kroki w kierunku włączenia osób LGBTQ do Kościoła od pierwszych dni pontyfikatu papieża Franciszka aż po "Fiducia Supplicans". 

"Już prawie od początku swojego pontyfikatu papież Franciszek sygnalizuje, że osoby LGBTQ+ nie powinny być wykluczone z kręgu wiary i praktyki katolickiej," pisze.

Przez ostatnie kilka lat papież Franciszek podążał naprzód razem z osobami LGBTQ+, okazując gościnność zarówno słowem, jak i działaniem, zamiast wprowadzania zmian w nauczaniu magisterialnym. W ostatnich miesiącach 2023 roku ten proces zdawał się doświadczyć rozczarowującego zastoju (zakończenie pierwszej sesji Synodu o Synodalności w październiku), po którym niespodziewanie nastąpił skok naprzód w grudniu (wraz z wydaniem "Fiducia Supplicans" dotyczącego błogosławieństwa osób w związkach jednopłciowych) - Outreach.

Najnowszy podcast Wiary i Tęczy poznacie historię Pani Stanisławy, matki dziecka LGBTQ+, a także katoliczki z doświadczeniem należenia do wspólnoty baptystycznej. Jak to wszystko wpłynęło na jej życie i dlaczego pochodząca z małej wsi kobieta ma w sobie tyle odwagi, by bronić dobrego imienia osób LGBT.


W 2003 roku stał się pierwszym publicznie deklarującym się homoseksualnym biskupem we wszystkich chrześcijańskich tradycjach, gdy Kościół Episkopalny konsekrował Gene'a Robinsona na 9. biskupa New Hampshire. Za tym wydarzeniem poszły groźby śmierci, ale także zmiana w relacji między społecznością LGBTQ a Kościołem.

Ted Koppel, starszy współpracownik programu "Sunday Morning", rozmawia z biskupem Robinsonem o jego dążeniu do życia autentycznego oraz z innymi gejowskimi biskupami, którzy obecnie pełnią posługę i których Robinson nazywa swoim dziedzictwem.


Konsekracja bp Pauliny Hlawiczki-Trotman na biskupkę Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB) była ważnym dniem nie tylko dla brytyjskich, ale też dla polskich luteran, dla których wydarzenie to ma rangę historyczną. Co prawda, polskie duchowne zostawały biskupkami już od 1929 roku, jednak dotyczy to jedynie tradycji mariawickiej. Bp Paulina Hławiczka-Trotman jest pierwszą Polką w historii, która została luterańską biskupką i drugą w historii LCiGB kobietą, która sprawuje tę posługę.


Metropolitan Community Church of Toronto


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Dominikanie Wrocławscy 


Dominikanie w Łodzi 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie

 

Codziennik biblijny


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.

 

Metropolitan Community Church San Diego


Katedra Hope


Metropolitan Community Church Tampa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz