poniedziałek, 10 grudnia 2018

Dziś obchodzimy - Dzień Praw Człowieka


Dziś obchodzimy 10 grudnia - Dzień Praw Człowieka, mija tym roku 70 rocznica podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która została podpisana 10 grudnia 1948 roku.

Dzisiejszy czasach prawa człowieka są łamane. Prawa osób LGBT to też prawa człowieka. I chodzi tu nie tylko o prawa do legalizacji związków jednopłciowy, ale też kwestie takie jak wiele kraje karzę za homoseksualizm to nie tylko kraje arabskie jak Iran, ale także chrześcijańskie kraje jak Uganda.

Nawet krajach mimo jakiś postęp jest w prawa LGBTQ, codziennie wiele osób LGBTQ są prześladowane jak Brazylia co rok wiele osób jest zamordowany, za rok 2017 oficjalny dany to prawie 500 osób LGBTQ zostało w Brazylii zamordowany, kraju gdzie nazywa się chrześcijańskim.

Tak samo wielu krajach łamie prawa kobiet czy w Polsce, do bezpieczeństwa i godności, czy Salwador ultrakatolicki gdzie kobiety trafiają do wiezienia, mimo są ofiarami przemocy gwałtów i jako nieletnie zmuszane do rodzenia. Nawet w Polsce, tym roku tysiące kobiet wyszło na ulice w czarny protestach walka o swoje prawa nie tylko do "aborcji", ale także inne prawa jak przeciwko przemocy wobec nich.

Walka o prawa człowieka w dzisiejszym świecie jeszcze bardziej, trzeba wielu krajach ponownie łamie prawa człowieka, silnie trzeba nadal walczyć podstawowe prawa.

Zgromadzenie Ogólne ONZ: Tegoroczny Dzień Praw Człowieka rozpoczyna obchody 70. rocznicy przyjęcia najbardziej wyczerpującej i dalekosiężnej umowy międzynarodowej na świecie. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka ugruntowuje równość i godność każdego człowieka oraz stanowi, że podstawowym obowiązkiem każdego rządu jest zapewnienie wszystkim ludziom korzystanie ze wszystkich niezbywalnych praw i wolności.

Każdy z nas ma prawo do wolności wypowiedzi oraz prawo do podejmowania decyzji, które mają wpływ na nasze życie. Wszyscy mamy prawo do życia wolnym od wszelkich form dyskryminacji. Mamy prawo do edukacji, opieki zdrowotnej, korzystania z możliwości ekonomicznych oraz do godnych warunków życia. Mamy prawo do prywatności i sprawiedliwości. Te prawa dotyczą każdego z nas i możemy cieszyć się nimi każdego dnia. One stanowią fundament pokojowych społeczeństw i zrównoważonego rozwoju.

Od proklamacji Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku, prawa człowieka, obok pokoju i rozwoju, stanowią jeden z trzech filarów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chociaż łamanie praw człowieka nie zakończyło się wraz z przyjęciem Powszechnej Deklaracji, pomogła ona niezliczonej liczbie osób uzyskać więcej wolności i większe bezpieczeństwo. Deklaracja przyczyniła się do zapobiegania naruszenia praw, uzyskania sprawiedliwość za wyrządzone krzywdy oraz wzmocnienia krajowych i międzynarodowych instrumentów praw człowieka.

Mimo znacznych postępów, podstawowe zasady Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka są wciąż wystawiane na próbę na całym świecie. Widzimy wzrastającą wrogość do przestrzegania praw człowieka oraz do ich obrońców ze strony osób czerpiących korzyści z wyzysku i dzielenia ludzi. Widzimy nienawiść, brak tolerancji i okrucieństwa oraz jesteśmy świadkami innych zbrodni. Takie postępowanie jest zagrożeniem dla nas wszystkich.

W tegorocznym Dniu Praw Człowieka, chciałbym uszanować obrońców i orędowników praw człowieka, pracowników ONZ, którzy każdego dnia pracują niekiedy w warunkach zagrażających życiu, aby bronić praw człowieka na całym świecie. Apeluję do ludzi i światowych przywódców, by opowiedzieli się za wszystkimi prawami człowieka: cywilnymi, politycznymi, ekonomicznymi, socjalnymi i kulturalnymi, oraz za wartościami leżącymi u podstaw naszych nadziei na sprawiedliwszy, bezpieczniejszy i lepszy świat dla każdego człowieka.


*

Spojrzenie na społeczność LGBTQ w Afryce. Ludzie, których orientacja seksualna była powodem prześladowań tworzą własne wspólnoty oparte na wsparciu i bardzo ciasnych więzach.

W 2013 roku w Ugandzie weszła w życie ustawa wymierzona przeciwko homoseksualistom, nazywana także prawem “zabić gejów”.

To z jednej strony sprawiło, że międzynarodowe organizacje LGBTQ zaczęły śmiała pomagać podobnym w Ugandzie, a z drugiej wyciągnęło większość aktywistów na środek sceny. To, w kraju gdzie przemoc jest coraz większym problemem, stawia ich w pozycji zagrożenia zdrowia, czasem i życia.

Mimo, że prawo zniesiono w 2014 roku Uganda do dziś jest bardzo niebezpiecznym miejscem dla homoseksualistów. Fotograf Jake Naughton (sam będący gejem) postanowił dotrzeć i przyjrzeć się ich sytuacji w 2017 roku. Udało mi się poznać grupy wspierające osoby LGBTQ, posłuchać historii ludzi, których atakowano, prześladowano, zmuszano do ucieczki z powodu tożsamości płciowej. Trafił także do duchownych, którzy wbrew powszechnej niechęci starają się im pomagać - National Geographic.

fragment dokumentu na temat Ugandy i po co są antyLGBT prawa co powodują.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz