Były prezydent Słupska Robert Biedroń powiedział w programie "Polityka na Ostro" w Polsat News, że tylko on jako premier może doprowadzić do rozdziału państwa od Kościoła. - Robiłem takie rzeczy w Słupsku - powiedział. Odnosząc się do rozłamu w Nowoczesnej powiedział, że działania PO, która przyjęła posłów tej partii, nie były uczciwe. "Celem było zjedzenie przystawek" - stwierdził.
- Jak mówię, że rozdzielam państwo od Kościoła, to rozdzielam. Ksiądz nie będzie święcił moich budynków, nie będzie mieszał się w sprawy miejskie. Kościół nie dostanie ziemi za złotówkę, nie będzie symboli religijnych w moim gabinecie, bo rozdzielam państwo od Kościoła - powiedział były prezydent Słupska. W programie odniósł się także do pisma, w którym jego podpis widnieje pod pismem informującym o ostatnich obchodach święta niepodległości, a wśród nich o uroczystej mszy świętej za ojczyznę.
Radna Agata Diduszko-Zyglewska opublikowała na Facebooku list do przewodniczącej Rady Warszawy z prośbą o to, by przedświąteczne obrady urzędników były wolne od elementów religijnych. Podpisało się pod nim dwanaścioro radnych Koalicji Obywatelskiej, miedzy innymi Marek Szolc.
"Reprezentujemy wszystkich mieszkańców Warszawy - wyznawców różnych religii, osoby niezwiązane z żadnym kościołem, kobiety, które walczą o swoje prawo do równego traktowania, osoby ze społeczności LGBT+, niepłodne pary korzystające z zapłodnienia in vitro czy osoby będące w dzieciństwie ofiarami przestępstw seksualnych ze strony duchownych. Publiczne prezentowanie związków radnych Rady m. st. Warszawy z przedstawicielami konkretnych kościołów i konkretnych wyznań odbiera tym i licznym innym grupom poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że w pełnieniu naszych obowiązków pozostaniemy zgodnie z nakazami Konstytucji bezstronni" - piszą warszawscy radni.
Nowy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył w listopadzie przysięgę na prezydenta stolicy. Część internautów zwróciła uwagę na to, że polityk Koalicji Obywatelskiej nie zakończył jej słowami "tak mi dopomóż Bóg".
- Reprezentuję instytucję, która powinna być instytucją świecką. Długo się nad tym zastanawiałem, jestem osobą wierzącą, ale jako osoba prywatna, nie urzędnik – powiedział Rafał Trzaskowski w Radiu Zet- Radio Tok FM.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę na uchwalenie przez Radę Miasta Gdańska Modelu na Rzecz Równego traktowania.
28 czerwca 2018 r. Rada Miasta Gdańska przegłosowała uchwałę wprowadzającą do miejskiego prawa rekomendacje Modelu na Rzecz Równego Traktowania (relacja z głosowania: https://bit.ly/2QMpW4t).
Model zawiera rekomendacje konkretnych działań, jakie powinno podjąć miasto w celu zapewnienia równości wszystkim mieszkankom i mieszkańcom, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie etniczne, wyznanie bądź bezwyznaniowość, stopień sprawności czy orientację psychoseksualną i orientację płciową (więcej o Modelu: https://bit.ly/2KqSxt5).
Model wywołał protesty części mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Grupa osób wniosła do WSA skargę na uchwałę domagając się stwierdzenia jej nieważności.
Skarżący zarzucili złamanie szeregu przepisów i wskazali, że Model narzuca zestaw przekonań sprzeczny z ich przekonaniami i w ten sposób naruszono ich interes prawny, "ograniczając" ich "w sposobach czynienia użytku z dotychczas przysługującego uprawnienia", a więc oddziałując na ich prawa." Jako swój interes prawny w zaskarżeniu przedmiotowej uchwały skarżący wskazali na prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
WSA nie podzielił argumentacji skarżących i odrzucił skargę stwierdzając, że "nie jest możliwe wywiedzenie z uzasadnienia skargi negatywnego wpływu uchwały na sferę materialnoprawną skarżących lub pozbawienia ich jakichś uprawnień czy uniemożliwienia ich realizacji.
Zarzuty skargi nie odnoszą się do konkretnej, indywidualnej sytuacji prawnej żadnego ze skarżących, wobec czego brak jest związku między zaskarżoną uchwałą a własną, prawnie gwarantowaną, sytuacją skarżących. Trudno w tej sytuacji zaaprobować pogląd, że interesem prawnym skarżących w niniejszej sprawie może być prawo skarżących do wychowania dzieci zgodnie z ich własnymi przekonaniami."
Całe postanowienie WSA w Gdańsku tutaj: https://bit.ly/2BbyOqC Tymczasem Model jest wdrażany: trwają szkolenia antydyskryminacyjne dla miejskich urzędniczek i urzędników. Trwają prace nad powołaniem Centrum Antydyskryminacyjnego. (Tolerado)
Pinksixty News wiadomości LGBT - Jeffrey Parker, znany również jako Jay Parker lub Jay Tripper, 35-letni mężczyzna, który został śmiertelnie zadźgany w centrum Toronto w czwartek po południu, jest opisywany przez swoi przyjaciół jako artysta, który był bardzo aktywny w społeczności muzyki elektronicznej.
Chorwacja zakazuje adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, gorąca i homofobiczna debata w chorwackim parlamencie. San Francisco stworzy ulicę do historii chcą zachować historię osób transpłciowy w mieście, gdzie dobrze czują się i są sobą.
Kevin Hart, zrezygnował z prowadzenia Oscarów, z powodu homofobicznych tweetów. Wśród najczęściej wymienianych nowy prowadzący Oscarów jest komik aktorka lesbijka Wanda Sykes.
Rząd Donalda Trumpa wstrzymał pod koniec września prowadzone w laboratoriach Narodowego Instytutu Zdrowia badania nad znalezieniem leku na HIV. Powodem miały być protesty grup antyaborcyjnych, które nie zgadzały się na pozyskiwanie przez badaczki i badaczy ludzkich tkanek z aborcji przeprowadzanych na życzenie kobiety z powodów innych niż zdrowotne. Mimo że taka procedura jest w USA zgodna z prawem, została zakazana.
Stephen Colbert w swoim programie The Late Show, brutalnie spojrzał na to, o czym myślał wiceprezydent Mike Pence podczas w gabinecie owalnym z Nancy Pelosi i Chuck Schumer.
"Zastanawiam się, czy siedzę naprawdę nieruchomo, jeśli ludzie nawet zauważą, że tu jestem?" - pomyślał wewnętrzny głos Pence, gdy kołysał się jak manekin w fotelu.
W Polsce brakuje 2,1 mln lokali. Przyrost liczby gospodarstw domowych, spowoduje dodatkowy popyt na 600 tys. mieszkań do 2030r. Deficyt tanich mieszkań socjalnych dla rodzin o średnich i niskich dochodach wyniósł w 2017 r. nawet 200 tys. lokali. Tak wynika z obliczeń analityków HRE Think Tank, zawartych w Raporcie „Ile mieszkań brakuje w Polsce?”, dokumencie sporządzonym pod patronatem UN Global Compact Network Poland. To pierwsze takie opracowanie, w którym kompleksowo zbadano zjawisko deficytu mieszkaniowego, problem dotyczący olbrzymiej grupy społeczeństwa. Raport m.in. diagnozuje sytuację mieszkaniową, określa czynniki wpływające na popyt, ocenia elastyczność podaży i wreszcie szacuje deficyt mieszkaniowy.
Rzeczywiście nadzór nad SKOK-ami był spóźniony. Ale winę za to ponoszą Grzegorz Bierecki, Lech Kaczyński, Andrzej Duda i PiS, a nie pobity przez ludzi Wołomina Wojciech Kwaśniak i inni urzędnicy KNF. Nie damy PiS, Zbigniewowi Ziobrze, prokuraturze i senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu zakłamać prawdy o Kasach - pisze wicenaczelna OKO.press Bianka Mikołajewska.
Za co został ciężko pobity Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF w latach 2011-17? Kulisy afery SKOK komentowała w Superstacji Bianka Mikołajewska, gościni Elizy Michalik w programie "Nie ma żartów".
Dziennikarze Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski ("Superwizjer" TVN24, TVN), a także Grzegorz Głuszak ("Superwizjer" TVN24, TVN) znaleźli się wśród zwycięzców nagrody Grand Press 2018. Dziennikarzem Roku został Bertold Kittel.
Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz