czwartek, 22 listopada 2018

News: Tęczowe rodziny, Rafał Trzaskowski, Zakaz homopropagandy. Auckland Pride. Rugby. Gareth Thomas ...


Helsińska Fundacja Praw Człowieka: Transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice wpisane są dwie kobiety, nie może naruszać porządku publicznego RP. Odmowę uznania takiego aktu wyklucza dobro dziecka i zakaz dyskryminacji – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. HFPC uczestniczyła w sprawie.

Sprawa dotyczyła odmowy transkrypcji aktu urodzenia dziecka, które urodziło się w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z brytyjskim aktem urodzenia rodzicami tego dziecka były dwie Polki.

Organy administracji i WSA odmawiają

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówił uznania aktu urodzenia, argumentując, że byłoby to sprzeczne z polskim prawem. Zdaniem Kierownika taką możliwość wykluczają m.in. przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wskazuje, że ojcem dziecka jest mężczyzna. Decyzja Kierownika USC została utrzymana w mocy przez Wojewodę, a także Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sąd podkreślił, że wpisanie do polskich ksiąg stanu cywilnego treści zagranicznego aktu urodzenia, który obok matki dziecka jako drugiego rodzica wymienia kobietę, w konsekwencji czego rodzicami dziecka są osoby tej samej płci, stanowiłoby pogwałcenie podstawowych zasad polskiego porządku prawnego.

Wyrok został zaskarżony skargą kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dobro dziecka jest najważniejsze

W wyroku Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że w rzeczywistości sprawa dotyczy praw małoletniego obywatela polskiego, a nie tego, czy państwo polskie powinno uznawać związki jednopłciowe. Sąd uznał, że odmowa transkrypcji aktu urodzenia powodowała dyskryminację dziecka i uniemożliwiała mu uzyskanie polskich dokumentów tożsamości, do których miał prawo jako polski obywatel.

Zdaniem NSA transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice wpisane są dwie kobiety, nie może naruszać porządku publicznego RP. NSA podkreślił, że najważniejsze jest kierowanie się dobrem dziecka, ponieważ odmowa uznania aktu urodzenia szkodzi jego sytuacji prawnej i ogranicza w możliwości korzystania z praw i wolności obywatelskich.

„NSA podkreślił, że odmowa transkrypcji aktu urodzenia naruszałaby także prawo Unii Europejskiej i wynikającą z niego prawo do swobodnego przemieszczania się obywateli państw członkowskich. Ponadto stałoby to w sprzeczności z ochroną życia prywatnego dziecka i więzi między rodzicami a dziećmi, która wynika m.in. z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka” – stwierdza apl. adw. Jarosław Jagura, który reprezentował HFPC podczas rozprawy.

Ostatecznie NSA uchylił wyrok sądu I instancji oraz negatywne decyzje organów i nakazał Kierownikowi USC ponowne rozpatrzenie sprawy.

HFPC zgłosiła swój udział w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. W sprawie uczestniczył także Rzecznik Praw Obywatelskich.
Uzasadnienie wyroku dostępne jest TUTAJ.

Rafał Trzaskowski zadeklarował podpisanie programu na rzecz społeczności LGBT+ w Warszawie najpóźniej w styczniu 2019 r. Zobowiązanie padło na spotkaniu Rafała Trzaskowskiego z organizacjami LGBT+.

W spotkaniu oprócz prezydenta-elekta uczestniczył Paweł Rabiej, kandydat na wiceprezydenta oraz sztabowcy, a ze strony organizacji – przedstawiciele i przedstawicielki Miłość Nie Wyklucza, Lambdy Warszawa, Kampanii Przeciw Homofobii, Fundacji Trans-Fuzja i Fundacji Wolontariat Równości.
Rafał Trzaskowski w trakcie spotkania, które odbyło się 9 listopada podtrzymał chęć podpisania zobowiązania, po weryfikacji deklaracji stworzonej w czasie kampanii wyborczej. Ustalono, że stanie się to nie później niż w styczniu 2019 r. Organizacje zaznaczyły,
że ujęte w deklaracji sprawy są niezbędnym minimum do zrealizowania przez nowe władze Warszawy, a priorytetowym zagadnieniem jest realizacja hostelu interwencyjnego w innowacyjnym modelu sięgającym po rozwiązania ekonomii społecznej.
W trakcie kampanii wyborczej umawialiśmy się z warszawską Koalicją Obywatelską na odważne działania, w tym ponowne utworzenie w Warszawie hostelu interwencyjnego w innowacyjnym modelu pozwalającym na jego znaczące lub całkowite samofinansowanie – komentuje Oktawiusz Chrzanowski, członek zarządu Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Prezydent-elekt zaznaczył natomiast wagę i konieczność działań swojego ratusza w obszarze edukacji antydyskryminacyjnej.
Przedstawicielki i przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i organizacji zgodzili się co do konieczności resetu wspólnych prac miasta i społeczności LGBT+ w Warszawie po zaprzysiężeniu Rafała Trzaskowskiego na prezydenta. Organizacje LGBT+ zapowiedziały również publiczne informowanie społeczności o wspólnych poczynaniach z ratuszem dotyczących realizacji zobowiązania prezydenta, aby każdy mógł dowiedzieć się, jak władze wywiązują się ze swoich obietnic wobec społeczności. – Cieszymy się ze spotkania i trzymamy prezydenta-elekta za słowo – dodaje Yga Kostrzewa, rzeczniczka prasowa Lambdy Warszawa.

Punktem wyjścia do spotkania było przedwyborcze zobowiązanie Rafała Trzaskowskiego do podpisania wypracowanego przez przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej i organizacji społecznych programu Rafała Trzaskowskiego i Pawła Rabieja dla warszawskiej społeczności LGBT+. Prace warszawskiej KO wraz z organizacjami trwały od czerwca do sierpnia na podstawie programu samorządowego stworzonego przez Miłość Nie Wyklucza. Ostatecznie zobowiązanie przybrało kształt deklaracji programowej Rafała Trzaskowskiego wobec społeczności LGBT+ w Warszawie, której kandydat nie podpisał jednak przed wyborami. Treść deklaracji znajduje się TUTAJ.

Z urzędu miasta Poznania decyzją Prezydenta znika stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom...

Nie zgadzamy się z tą decyzją i nie przekonują nas propozycje stworzenia zespołu ds. osób wykluczonych, który składać miałby się z urzędników miejskich wydziałów. Istnieje spore ryzyko, że zespół taki bez koordynacji w postaci pełnomocnika będzie miał charakter jedynie fasadowy co wpłynie negatywnie na prowadzenie polityki równościowej miasta.

Jako Grupa Stonewall podpisaliśmy właśnie list otwarty do Prezydenta Miasta Poznania tworzony przez organizacje społeczne.Na platformie Akcja Demokracja tworzymy apel o zachowanie stanowiska pełnomocnika, który podpisać może każdy z Was!

Marta Mazurek zdecydowała, że obejmie mandat poznańskiej radnej i zrezygnuje z funkcji pełnomocniczki prezydenta do spraw przeciwdziałania wykluczeniom. Miasto chce nadal prowadzić politykę równościową w ramach Gabinetu Prezydenta, ale nowego pełnomocnika nie będzie - Gazeta Wyborcza.

O słowach prezydenta zrobiło się głośno na całym świecie. Czy faktycznie coś jest na rzeczy postanowił zapytać Kancelarię Prezydenta RP Kuba Gawron, jeden z organizatorów Marszu Równości w Rzeszowie.

"Kancelaria Prezydenta RP uprzejmie informuje, iż nie prowadzi analiz i konsultacji w sprawie ewentualnej inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP w zakresie wskazanym w Pana wniosku i w związku z tym nie posiada żadnych dokumentów we wskazanej materii oraz nie są prowadzone w tym zakresie żadne spotkania" - dowiadujemy się z pisma - Queer.pl

Pinksixty News wiadomości LGBT - sponsorzy Auckland Pride wycofują się za zakaz dla policji, nie mogą uczestniczyć w mundurach policyjny, nawet aktor Rupert Everett, krytykuje organizatorów Auckland Pride, "nie możemy udawać że nie istnieją homoseksualni policjanci".

Saudyjskie podręczniki wciąż uczą nietolerancji i nienawiści, miedzy innymi do żydów ujawnia w swoim raporcie Liga Przeciwko Zniesławieniu.

Zawodnicy rugby z Francji założą tęczowe sznurówki podczas meczu z Fidżi, aby wesprzeć Garetha Thomasa po napaści na tle homofobicznym.


Ellen swoim programie straszy Adama Levine, "wielkim szczurem"


Śledztwo w sprawie nadużycia i przemocy w St. Michael's College School w Toronto ponownie rzuca światło na przypadki zastraszania i przemocy jakie doświadczają młodzi osoby.


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz