czwartek, 29 listopada 2018

News: Izabela Filipiak (Morska), 100 lat praw kobiet. Raport ONZ o klimacie. Antysemityzm w Europie. Terapia konwersyjna ...


Kapituła nagrody im. J. Tuwima wskazuje 7 autorów/ autorek. Każda i każdy z Was może zagłosować na pisarkę/pisarza, których lubi i ceni spośród wskazanej szczęśliwej siódemki.

Laureatem nagrody publiczności zostanie osoba wybrana spośród siedmiorga pisarek/ pisarzy, która otrzyma najwięcej głosów czytelniczek i czytelników. Wystarczy podać nazwisko autora i krótko uzasadnić. Na autorów najciekawszych uzasadnień czekają atrakcyjne nagrody.

Głosowanie potrwa od 14 listopada do 3 grudnia! Tym razem można głosować przez internet i stacjonarnie. Wśród jest lesbijka Izabela Filipiak (Morska), zgłoszenie można wysłać na adres tuwim2018@dom-literatury.pl

Izabela Filipiak (ur. 1961 r. w Gdyni) polska pisarka, eseistka, felietonistka. Biografia. Jest nie liczny kobiet lesbijek naszym kraju który podtrawi przyznać się kim jest, żeby było więcej taki kobiet naszym kraju. Zadebiutowała w 1992 zbiorem opowiadań Śmierć i spirala. Do tej pory opublikowała osiem książek, miedzi innymi powieści Absolutna amnezja w 1995 roku i Alma w 200 roku, podręcznik-esej Twórcze pisanie dla młodych panien, zbiór felietonów Kultura obrażonych, tom poezji Madame Intuita w 2002 roku oraz dramat Księga Em w 2005 roku poświęcony Marii Komornickiej, której osoba i twórczość stała się też tematem rozprawy doktorskiej Filipiak, wydanej w 2007 roku jako książka Obszary odmienności. Rzecz o Marii Komornickiej.

Publikowała m.in. w "bruLionie", "Czasie Kultury", "Odrze", "Ośce", "Ex Librisie", "Kwartalniku Artystycznym", "Gazecie Wyborczej". Była stałą felietonistką magazynów "Activist", "Marie Claire", "Pani", "Wysokie Obcasy" – to tu początkowo ukazywał się cykl Twórcze pisanie dla młodych panien.

Przez kilka lat mieszkała w Nowym Jorku. Po powrocie do Polski prowadziła zajęcia z kreatywnego pisania w Collegium Civitas oraz gender studies na Uniwersytecie Warszawskim i w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W lutym 1998 oficjalnie oświadczyła, że jest lesbijką. Od 2003 do 2009 roku mieszkała w Kalifornii, gdzie przyjechała na zaproszenie Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley w USA. Jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest adiunktem w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Gdańskim.

Izabela jest w żonata z pisarką Lilly-Marie Lamar, którą poznała w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej partnerka jest niewidoma.

Ciągle trzymamy się za ręce. Ludzie nie odczytują tego jako relacji miłosnej, widzą niewidomą i jej opiekunkę. Staramy się więc przywołać miłość, kiedy na nas patrzą. Kompletnie mnie nie obchodzi, co obcy ludzie o mnie myślą. Nie każdy musi mnie lubić. Ale czuję się zawstydzona i oburzona, że Lilly-Marie zostawiła kraj, rodzinę i przyjaciół, a ja nie mogę jej zagwarantować podstawowej ochrony prawnej, jaką dostają pary hetero, gdy on i ona pochodzą z różnych krajów. Państwo spycha mnie, osobę dojrzałą i odpowiedzialną, na pozycję podrzędną. Pierwszy wspólny rok w Polsce przekonał nas, że chcemy razem spędzić resztę życia. Chciałabym móc nasz związek zalegalizować.

W ustawie o cudzoziemcach jest artykuł 53a, ustęp 1 punkt 2: 'Zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony można udzielić cudzoziemcowi, który ze względu na więzi o charakterze rodzinnym zamierza dołączyć do obywatela polskiego'. Prowadzący naszą sprawę prawnik gdańskiego oddziału ds. cudzoziemców Łukasz Zaremba sięgnął też po orzecznictwo Trybunału w Strasburgu: więzi o charakterze rodzinnym nie można różnicować ze względu na orientację seksualną. Liczy się tylko to, na ile ta więź jest realna, trwała. Padło też ładne określenie: 'wielorakie i szczere oddanie'.

Wychodzisz z szafy, a potem robisz to codziennie na nowo po tysiąc razy. Pierwszej asystentce nie powiedziałyśmy, że jesteśmy parą. Lilly-Marie ledwo przyjechała, miałyśmy dość wyzwań. Teraz jej asystentki są naszymi sprzymierzeńcami. Ale panom hydraulikom nadal nie powiem: 'Ile to będzie kosztowało? Proszę poczekać, zapytam mojej dziewczyny'. Nie czuję się aż tak bezpiecznie.

A jak Lilly-Marie reaguje na polską homofobię?

W maju znalazłyśmy się na krakowskiej Paradzie Równości. Jak zobaczyłam pierwsze rozbite jajko, mówię, że faszyści w nas rzucają. Przeraziła się, czegoś takiego nigdy nie doświadczyła. Faszyści! Szkoda, że nie trolle. Miałam poczucie, że moja dziewczyna myśli, że zwariowałam, skoro ją prowadzę tam, gdzie czeka przemoc. Ale ja - wychowana na marszach 'Solidarności' - wiem, że się idzie dalej. Doszliśmy do miejsca, gdzie stali młodzi faceci w czarnych koszulach, a obok ksiądz. To zrobiło na niej piorunujące wrażenie. Religia, której nie zna. (...) - Wysokie Obcasy.

Jest współsygnatariuszką otwartego listu z 11 czerwca br. "Wyjdźcie z szafy", który 115 wyoutowanych osób LGBT napisało do ukrywających się osób LGBT z apelem o wyjście z szafy (list opublikowała "GW")

Najbliższe spotkanie lubelskiej grupy wsparcia dla osób transpłciowych odbędzie się w piątek 30 listopada o 17.30 w Centrum Społecznym Razem w Lublinie przy ul. Szewskiej 1 (wejście od ul. Wodopojnej, schodami w dół).

Na spotkania grupy wsparcia dla osób transpłciowych zapraszamy wszystkie osoby transpłciowe (transseksualne, transgenderyczne, transwestytyczne, niebinarne, niepewne swojej tożsamości płciowej).

Jeśli potrzebujesz kontaktu z innymi, którzy cię wysłuchają, zrozumieją, zaakceptują mimo Twojej odmienności, jeśli potrzebujesz informacji o transpłciowości, procedurach i wszelkich formach pomocy, a także jeśli masz wątpliwości, czy transpłciowość dotyczy właśnie Ciebie, przyjdź na nasze spotkanie. Chcemy pomóc ci poczuć, że nie jesteś sam/sama, że są inne osoby, które cię zrozumieją.

100 lat temu polki wywalczyli prawa wyborcze. 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Nowe prawo głosiło, że "Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci" (art. 1) oraz "Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze" (art. 7).

W pierwszym parlamencie odrodzonej Polski zasiadło osiem kobiet: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa. Cześć ich pamięci!

Polki były jednymi z pierwszych kobiet w Europie, które wywalczyły te podstawowe prawa obywatelskie. Dziś dla nas to powód do dumy, ale też zobowiązanie, by bronić praw kobiet przed tymi, którzy chce je odebrać. Demokracja bez kobiet to pół demokracji- Partia Zieloni.

Robert Biedroń zrezygnował z mandatu słupskiego radnego. Pisemną rezygnację złożył do komisarza wyborczego i do wiadomości przewodniczącej rady miejskiej Beaty Chrzanowskiej. - Nie mam jeszcze programu, nie pokazałem jeszcze ludzi, z którymi będę to robił, nie mam jeszcze nazwy, a dzisiaj w sondażach mam już dziewięć procent - mówił Biedroń dziennikarzom w Szczecinie.

Rafał Trzaskowski spotkał się z burmistrzem Londynu Sadiq Khan, rozmawiali o współpracy partnerskiej, rozmawiali o możliwościach współpracy, zwłaszcza w sektorach nowych technologii, inteligentnych rozwiązań dla miast, ale także o kwestiach bezpieczeństwa.

W Wałbrzychu ktoś próbował podpalić mieszkanie należące do działaczki , która prowadzi zajęcia o tolerancji, zabiega o integrację z osobami z niepełnosprawnością i zarządza fundacją na rzecz wielokulturowości.

Węgry odmówiły Stanom Zjednoczonym ekstradycji do USA dwóch Rosjan podejrzanych o handel bronią i odesłały ich do Rosji – poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.

Pinksixty News wiadomości LGBT - Sąd Najwyższy USA, który został przejęty przez konserwatystów może być zagrożony dla praw osób LGBT, miedzy innymi gdy Sąd pozwoli na dyskryminację osób LGBT w miejscu pracy. Będą wielkie problemy, można będzie legalnie zwalniać, wyrzucać, dyskryminować osób LGBT w miejscu pracy.

Transpłciowa kandydatka Czandramukhi Muvvalaw Indiach, która bieszę udział wybory została porwana.

41-letni mężczyzna z Północnej Karoliny i jego 36-letni angielski mąż. Para prawie 7 lat mieszka w Milton Keynes i pobrali się w Nowym Jorku w czerwcu 2014 roku, zanim przeprowadzili się do Anglii, aby zapewnić wsparcie dla nieuleczalnie chorej matki Bena, a później jego ojca. Ale brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie chce pozwolić, Brianowi, mężowi Bena zostać w Anglii, według nich są obcy.

Raporty z Wietnamu nowe przypadki HIV wśród grupy homoseksualnych wzrosły o 25 procent w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy.



HRC połączyli siły z obsadą filmu "Boy Erased", aby pokazać niebezpieczną praktyki "terapii konwersyjnej", która szkodzi zdrowiu osób LGBT.


ONZ w najnowszym raporcie ostrzega, że emisja CO2 zamiast maleć, znów urosła. Na działanie zostało mało czasu. Brak stanowczych decyzji światowych rządów doprowadzi nas do katastrofy. Zmiany będą tak poważne, że z powodu pogody będzie umierać coraz więcej osób.  (Gazeta.pl)


Rankiem 27 listopada grupa aktywistów Greenpeace wspięła się na liczącą sto osiemdziesiąt metrów chłodnię kominową elektrowni Bełchatów, by zaprotestować przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego. W akcji biorą udział osoby z Polski, Austrii, Chorwacji, Indonezji, Niemiec, Szwajcarii i Węgier. W przededniu szczytu klimatycznego COP24, który już w niedzielę rozpocznie się w Katowicach, Obrońcy Klimatu domagają się od liderów politycznych odejścia od węgla i sprawiedliwej transformacji energetycznej.


Światowy Kongres Żydów (WJC) wyraził we wtorek "głębokie zaniepokojenie" wynikami ogólnoeuropejskiego sondażu dla CNN opisującego nastroje społeczne wobec Żydów, w tym wzrost antysemityzmu w Europie i spadek pamięci o Holokauście. (TVN24)


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz