środa, 18 września 2013

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wybrało Roberta Biedronia na szefa Rady Europy ds. praw osób LGBT


Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, na obecnie trwającym posiedzeniu w Madrycie (16-18 września) wybrało jednogłośnie posła Roberta Biedronia na stanowisko Sprawozdawcy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. LGBT.

Urząd ten powstał w 2011 roku w ramach reformy, która przekształciła Komitet Równych Szans Kobiet i Mężczyzn w Komitet ds. Równości i Niedyskryminacji, który zajmuje się kwestiami równości i dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, kolor skóry, religię i poglądy polityczne. Robert Biedroń zastąpi na tym stanowisku Håkona Haugli, norweskiego prawnika z Partii Pracy, który pełnił tę funkcję w 2012 roku. Do najważniejszych obowiązków Sprawozdawcy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. LGBT należą: działanie w zakresie ochrony, a także promocji praw osób LGBT, zbieranie informacji dotyczących dyskryminacji osób LGBT, obserwowanie działań oraz utrzymywanie stosunków z Biurem Komisarza Praw Człowieka Rady Europy, Komitetem Ministrów i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka oraz parlamentami narodowymi, Parlamentem Unii Europejskiej, Biurem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Agencją Praw Podstawowych i Komisją Europejską, a także sprawowanie kontroli i uzupełnianie istniejących rezolucji i rekomendacji Rady Europy dotyczących osób LGBT.

Robert Biedroń jest magistrem politologii, ukończył również Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkołę Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Obecnie jest doktorantem na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Był członkiem Rady Programowo‐Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn oraz doradcą wicepremier Izabeli Jarugi‐Nowackiej. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i wieloletnim prezesem Kampanii Przeciw Homofobii oraz jako członek zasiada w radach kilku fundacji i stowarzyszeń. Jest także członkiem Rady Konsultacyjnej LGBT Initiative przy Open Society Foundation w Budapeszcie. W wyborach parlamentarnych 9 października 2011 roku został wybrany na posła RP, a następnie na wiceprzewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członka Komisji Spraw Zagranicznych. Z ramienia Klubu Poselskiego Ruch Palikota został wybrany delegatem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Od tamtego czasu bierze udział w posiedzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu oraz jest członkiem Komisji Równości i Niedyskryminacji oraz Komisji Spraw Prawnych i Praw Człowieka.

1 komentarz: