czwartek, 17 maja 2012

Raport ILGA-Europe nt. sytuacji osób LGBT w Europie i w Polsce, Nagroda Tolerancji 2012, European leaders: It Gets Better

Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy dzień przeciw homo- i transfobii. Także dziś ILGA-Europe opublikowała Raport nt. praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych w Europie 2011 oraz Tęczową mapę i ranking krajów Europy. W rankingu ILGA-Europe Polska otrzymała tylko 2 punkty na 30 możliwych. Przykładowo Węgry otrzymały 14, a Wielka Brytania 21.

22 lata temu, 17 maja Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wykreśliła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń ICD oraz potwierdziła, iż żadna orientacja seksualna (w tym homoseksualna) nie powinna być przez nikogo traktowana jako zaburzenie. Niestety nadal lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe spotykają się z dyskryminacją i wykluczeniem. Skrajnym przykładem jest 8 krajów (Arabia Saudyjska, Iran, Jemen, Mauretania, Nigeria, Somalia, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie), w których za kontakty homoseksualne grozi najwyższa kara – śmierć.

Także Europa nie jest wolna od przypadków homofobii i transfobii co pokazuje raport opublikowany przez ILGA-Europe - międzynarodowe stowarzyszenie z siedzibą w Brukseli, zrzeszające organizacje LGBT ze wszystkich krajów europejskich. W opublikowanym dziś Raporcie nt. praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych w Europie 2011 znajduje się wiele przykładów łamania praw człowieka, w kontekście orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Suplementem do raportu jest Tęczowa mapa i ranking ILGA-Europe, w którym w 42 kategoriach (np. azyl, równouprawnienie, ochrona przed mową i przestępstwami z nienawiści, prawo do posiadania rodziny, wolność zgromadzeń i wypowiedzi oraz możliwość korekty płci metrykalnej) przyznawane lub odejmowane są punkty. Żaden europejski kraj nie otrzymał maksymalnej oceny – plus 30 punktów.

Krajem który najlepiej w Europie przestrzega praw człowieka, w kontekście orientacji seksualnej i tożsamości płciowej jest Wielka Brytania, która otrzymała 21 punktów. Krajami w których prawa osób LGBT są rażąco nieprzestrzegane są Rosja i Mołdawia, które otrzymały po minus 4,5 punktu. Polska otrzymała niską notę 2 punktów, głównie za brak przejrzystego prawa związanego z procedurą korekty płci metrykalnej oraz za brak ustawy dotyczącej związków partnerskich. Dla porównania Czechy otrzymały 9 punktów, a Węgry 14.

Evelyne Paradis, Dyrektor zarządzająca ILGA-Europe powiedziała:
Cieszymy się, że możemy po raz pierwszy zaprezentować tak pełny raport obejmujący wszystkie 49 krajów europejskich. Tęczowa mapa i ranking ILGA-Europe umożliwiają porównanie sytuacji prawnej, ale także politycznej osób LGBT we wszystkich krajach europejskich.

Agata Chaber, Prezes Kampanii Przeciw Homofobii powiedziała:
Zdecydowaliśmy się przetłumaczyć część raportu ILGA-Europe dotyczącą Polski, bo chcieliśmy pokazać polskiej opinii publicznej, w tym politykom, jak nasz kraj jest postrzegany w Europie w kontekście praw osób LGBT. Raport oraz Tęczowa mapa i ranking ILGA-Europe pokazują, że w Polsce ochrona praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych jest niewystarczająca. Dlatego potrzebna jest ustawa ułatwiająca korektę płci metrykalnej oraz ustawa o związkach partnerskich.

Pełny raport po angielsku w wersji PDF: TUTAJ
Tęczowa mapa i ranking ILGA-Europe 2012 w wersji PDF:TUTAJ
*
Z okazji przypadającego 17 maja Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii IDAHO (International Day Against Homophobia) mamy przyjemność ogłosić, iż polską laureatką Nagrody Tolerancji 2012 została dr Katarzyna Bojarska wraz z prowadzoną przez nią Poradnią Zdrowia Psychoseksualnego BezTabu.

Katarzyna Bojarska pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest wykładowczynią, trenerką, edukatorką seksualna i badaczką społeczną.

Poradnia Zdrowia Psychoseksualnego BezTabu działa przy Fundacji Centrum Partycypacji Społecznej w Gdańsku i prowadzi poradnictwo seksuologiczne i psychologiczne.

Nagrodę przyznajemy Katarzynie Bojarskiej za odważne wprowadzanie kategorii queer do dyskursu naukowego polskiej psychologii, bezkompromisowość i dekonstruowanie sztywnych ram w jakich tematyka LGBT istnieje na polskich uniwersytetach. Za inspirowanie psychologów i psycholożek oraz osób zajmujących się psychologią do pracy z klientami i klientkami o nienormatywnych tożsamościach z otwartą głową, bez kategorycznych założeń i uprzedzeń.

Dla Poradni Zdrowia Seksualnego Bez Tabu i jej zespołu za niesienie profesjonalnej pomocy i poradnictwa psychologicznego i seksuologicznego osobom LGBT. Za rzetelne, odpowiedzialne, zgodne z standardami naukowymi i etyką zawodową edukowanie specjalistów i specjalistek w dziedzinie terapii i seksualności, młodzieży i całego społeczeństwa. Za upowszechnianie naukowej wiedzy o LGBT tam, gdzie jej najbardziej brakuje i jest wyjątkowo potrzebna. Za łączenie misji zawodowej z działalnością społeczną na rzecz osób LGBT.

Nagroda Tolerancji od 2006 r. wręczana jest w Niemczech, Francji, Polsce i Hiszpanii osobom prywatnym oraz organizacjom, w uznaniu ich działań antyhomofobicznych i przeciwstawiających się mowie nienawiści w Europie.

Polskimi laureatami i laureatkami nagrody w latach minionych: Kazimierz Kutz (2006), Piotr Pacewicz (2007), Marzanna Pogorzelska (2008), prof. Zbigniew Hołda (2009), Izabela Jaruga-Nowacka (2010), Adam Bodnar (2011).

Polska Nagroda Tolerancji z przyznawana jest przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa i Kampanię Przeciw Homofobii.

Przywódcy Unii kampanii It Gets Better:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz