wtorek, 1 lutego 2022

Co najmniej 34 spośród sportowców LGBTQ na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie będą walczyć o medale


Co najmniej 34 wyoutowanych sportowczyń/ców weźmie udział w zimowej olimpiadzie w Pekinie (4-20 lutego) - co najmniej, bo przecież kolejni mogą się outować w najbliższych dniach.

34 to ponad dwa razy więcej niż 4 lata temu, tak więc emancypacja LGBT w światowym sporcie jest faktem. Magazyn "Outsports" podkreśla też, że odsetek mężczyzn wśród tych 34 osób jest jak dotąd największy. Sport, a szczególnie dyscypliny drużynowe, jest dziedziną, w której homofobia mocniej uderza w mężczyzn - do 2018 r. nie mieliśmy żadnych wyoutowanych sportowców (mężczyzn) na zimowej olimpiadzie. W Pekinie wyoutowanych mężczyzn jest co najmniej 11, a więc 1/3.
Jakie dyscypliny dominują? Łyżwiarstwo figurowe (10 osób - 8 mężczyzn, 1 osoba niebinarna i 1 kobieta) i hokej (12 osób - wszystkie to kobiety)

Czeszka Sarka Pancochova (snowboard): "To wielki zaszczyt reprezentować mój kraj - Czechy oraz reprezentować moją społeczność LGBT+ i walczyć o równość małżeńską - cały czas o tym myślę!".

Brytyjczyk Lewis Gibson (łyżwiarstwo figurowe): "To wielki przywilej być częścią społeczności, która przekracza kolejne granice".
 
W Polsce nie ma ani jednego wyoutowanego sportowca, ani jednej wyoutowanej sportowczyni w dziedzinie dyscyplin zimowych.

Chylimy czoła przed wszystkimi wyoutowanymi sportowcami/sportowczyniami - i za magazynem "Outsports" wymieniamy tych, którzy wezmą udział w olimpiadzie w Pekinie:

Biathlon
- Megan Bankes (Kanada)
Curling
- Bruce Mouat (Wielka Brytania)
Łyżwiarstwo figurowe
- Filippo Ambrosini (Włochy)
- Kevin Aymoz (Francja)
- Jason Brown (USA)
- Guillaume Cizeron (Francja)
- Lewis Gibson (Wielka Brytania)
- Amber Glenn (USA)
- Timothy LeDuc (USA)
- Paul Poirier (Kanada)
- Simon Proulx Sénécal (Armenia)
- Eric Radford (Kanada)
Hokej
- Brianne Jenner (Kanada)
- Erin Ambrose (Kanada)
- Ebba Berglund (Szwecja)
- Alex Carpenter (USA)
- Emily Clark (Kanada)
- Mélodie Daoust (Kanada)
- Anna Kjellbin (Szwecja)
- Aneta Lédlová (Czechy)
- Jamie Lee Rattray (Kanada)
- Jill Saulnier (Kanada)
- Ronja Savolainen (Finlandia)
- Micah Zandee-Hart (Kanada)
Skeleton
- Andrew Blaser (USA)
- Kim Meylemans (Belgia)
- Nicole Silveira (Brazylia)
Skoki narciarskie
- Daniela Iraschko-Stolz (Austria)
Narciarstwo
- Makayla Gerken Schofield (Wielka Brytania)
- Gus Kenworthy (Wielka Brytania)
Snowboarding
- Belle Brockhoff (Australia)
- Sarka Pancochova (Czechy)
Łyżwiarstwo szybkie
- Brittany Bowe (USA)
- Ireen Wüst (Niderlandy) 

Na tych Igrzyskach Olimpijskich pojawi się również wielu trenerów ujawniony. Co najmniej czterech ma być jeszcze sportowców rywalizujących w łyżwiarstwie figurowym: Adam Rippon, Brian Orser, Jorik Hendrikx i Romain Haguenauer, podobnie Cheryl Maas, Barbara Jezeršek walczą miejsce w drużynach swoi krajów. 


Co najmniej czterech sportowców LGBTQ na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie – wszyscy w długotrwałych związkach osób tej samej płci – nie może legalnie poślubić swojego partnera w kraju, który reprezentują na igrzyskach olimpijskich.

Holandia ma w Pekinie jednego sportowczyni, Ireen Wüst, najbardziej utytułowaną zimową olimpijkę wszechczasów i zawodniczkę ostatni ikrzyska w Korei zdobyła kilka medali. 

Snowboardzistka Sarka Pancochova, żonata Kaileen. Para wyszła za mąż w Oregonie zeszłego lata, gdzie mogli legalnie się pobrać. Pancochova ujawniła się publicznie w 2017 roku w wywiadzie dla Outsports. Sarka która jest Czeszka marzy o tym żeby jej kraj Czechy zalegalizowali równość małżeństw. 

Reprezentantką Czech jest również hokeistka Aneta Lédlová, która poślubiła swoją żonę w 2018 roku, jak wynika z jej konta na Instagramie. Oboje mają razem dziecko i nie wstydzą się swojego związku w mediach społecznościowych.

Łyżwiarz figurowy Filippo Ambrosini z Włoch jest również w związku osób tej samej płci. Chociaż małżeństwa osób tej samej płci nie są uznawane we Włoszech, ostatnie sondaże pokazują, że prawie 60% popiera tę zmianę.

Simon Proulx Sénécal z Armenii jest również w związku. Armenia prawnie uznaje małżeństwa osób tej samej płci zawierane za granicą od 2017 r., chociaż od 2015 r. kraj ten ma konstytucyjny zakaz zawierania małżeństw zawieranych w kraju.

Jest też kilku LGBTQ sportowców, którzy są legalnie poślubieni ze swoimi partnerami tej samej płci, w tym łyżwiarze figurowi Eric Radford z Kanady i Lewis Gibson z Wielkiej Brytanii, który ożenił się w Kanadzie, gdzie trenuje, częściowo z powodu COVID-19 ograniczeń. (Out Sports)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz