poniedziałek, 11 października 2021

Wiadomości LGBT z ostatniego tygodnia: Równość małżeństw, Bretman Rock, Replika, Omar Sharif Jr., Daniel Rycharski, Taniec z gwiazdami, Transpłciowość, Alan Turing, Ghana, Prasa LGBT ...


 “Jesteśmy rodziną” to prawdziwe historie tęczowych rodzin, czyli par osób tej samej płci, wychowujących wspólnie dzieci w Polsce. To również najnowsze badania poparcia dla równych praw, informacje o tym, co o tęczowym rodzicielstwie mówi nauka oraz przybliżenie problemów i przegląd rozwiązań prawnych.

Równość małżeńska i możliwość adopcji dzieci przez pary osób tej samej płci są regularnie wykorzystywane przez polityków i kościół jako “straszaki”. Dzieci, które żyją w tęczowych rodzinach, nie są bezpieczne – nie dlatego, że mają dwóch ojców albo dwie matki, ale dlatego, że ich własny kraj udaje, że nie istnieją.   

Szczucie polityków i mediów obozu władzy na osoby LGBT nie przynosi skutku: 56 proc. Polaków poparłoby dziś co najmniej wprowadzenie związków partnerskich dla par jednopłciowych. Przeciwko jest 39 proc., w większości tylko osoby najstarsze oraz wyborcy PiS

Po ponad dwudziestoletnim wspólnym życiu Dawid i Tomek wzięli ślub w Rathaus Schöneberg-Tempelhof w Berlinie. Przyjechali tu dwa lata temu zostawiając dobrą pracę i dobrze prosperujący biznes w Szczecinie, bo stwierdzili, że nie mają czasu już czekać. Są po czterdziestce i dosyć mają traktowania ich jak obywateli drugiej kategorii.

Alpiniści wspięli się na Mont-Blanc, aby zwiększyć świadomość praw osób LGBTQI + i zebrać fundusze przeznaczone na wsparcie stowarzyszeń broniących praw osób LGBTQI+. 

 Miss Universe Filipin ukoronowano nową Miss została Beatrice Luigi Gomez, jest też kamieniem milowym dla społeczności LGBTQ+ – jest ona pierwszą ujawnioną biseksualną kandydatką, która zdobyła tytuł.


W najnowszym zwiastunie długo wyczekiwanego nowego filmu Marvela Eternals, pojawia się w filmie pierwsza tęczowa rodzina, która pojawiła się w jednym z komiksowych filmów. 

Mr Gay World zaktualizował swoje przepisy, aby powitać transpłciowych mężczyzn w oficjalnym konkursie, teraz „otwarty dla każdego, kto identyfikuje się jako mężczyzna, używa swoi zaimków i identyfikuje się jako mężczyzna”.

23-letniI youtuber i influencer zajmująca się urodą, Bretman Rock, ubrał się w kultowy strój króliczka, pojawił się na październikowej cyfrowej okładce magazynu Playboy. Uważa się, że jest pierwszym gejem, który zaszczycił okładkę magazynu.

- Nie sprowadzajmy społeczności LGBT+ tylko do kwestii seksualnych. Nie mówmy: "nie interesuje mnie, co ta osoba robi w łóżku". Przecież ważne jest to, jakim jest człowiekiem - mówi Yga Kostrzewa, rzeczniczka Lambdy Warszawa, która jest jedną z autorek poradnika m.in. dla dziennikarzy o tym, jak mówić i pisać o osobach LGBT+. Do tej społeczności coraz więcej firm kieruje swoje przekazy reklamowe. - Pary jednopłciowe wydają na zakupy spożywcze 25 proc. więcej niż pary heteroseksualne - wylicza Grzegorz Miecznikowski, który prowadzi własną agencję komunikacji marketingowej. 

Auschwitz nie było miejscem przeznaczonym przez nazistów dla osób skazanych na mocy paragrafu 175. Obóz został otwarty w roku 1940, zaś aresztowania homoseksualistów zaczęły się w latach trzydziestych. Niemniej homoseksualiści byli, rzecz jasna, więźniami obozu Auschwitz, a ocalali wspominali o szczególnym okrucieństwie, z jakim ich tam traktowano.

Prawicowi politycy zrobili wszystko, by udaremnić próbę wprowadzenia równości małżeńskiej w szwajcarskim prawie. Coś poszło jednak nie tak, bo większość społeczeństwa zagłosowała na „TAK” zarówno w kwestii zawierania małżeństw, jak i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

Jak poinformowała tamtejsza ministra sprawiedliwości, Karin Keller-Sutter, pierwsze śluby osób tej samej płci będą mogły odbyć się dopiero 1 lipca 2022 roku. Tyle potrwa wdrażanie nowego prawa, które w ogólnokrajowym referendum poparli właśnie szwajcarscy obywatele i obywatelki.

Pod hasłem „Małżeństwo NIE dla wszystkich” konserwatyści nie tylko zdobyli poparcie dla referendum, ale przez wiele miesięcy prowadzili ostrą kampanię wymierzoną przeciwko osobom LGBT+. Oprócz klasycznego ubolewania nad upadkiem cywilizacji, działaniem wbrew naturze i tradycjom oraz zatrzymaniem procesu prokreacji prawicowi działacze próbowali straszyć społeczeństwo na inne sposoby (...) - Krytyka Polityczna

Do programu "W kontrze" w TVP Info prowadzonego przez Magdalenę Ogórek i Jarosława Jakimowicza został ostatnio zaproszony fotograf Marcin Wojdak. Zadeklarował on, iż chciałby przekazać jedno ze swoich zdjęć, które wcześniej dał do podpisania prezenterowi, na licytację. Jej cel zszokował jednak prezenterów.

"Myślę, że przeznaczę tę kasę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy albo może nie wiem, Kampanię Przeciw Homofobii" - Wojdak wprawił prowadzących program w konsternację. Po chwili Jakimowicz zaproponował, by pieniądze przeznaczyć na Zakątek Weteranów - miejsce, które zajmuje się zwierzętami, które pracowały w służbach mundurowych - queer.pl

Kolejny protest uczniów miał miejsce w amerykańskim liceum, tym razem w celu wsparcia homoseksualnego ucznia, który był nękany i zastraszany z powodu swojej seksualności.

Gdyby wszyscy wyszli z szafy, gdyby ludzie zobaczyli, że gej to też ich sąsiad, urzędnik, sklepikarz, lekarz, nauczyciel, dałoby to lepszy skutek niż wszystkie parady razem wzięte, Płyniemy promem przez jeziora mazurskie. Emerytki Krystyna i Barbara czarują uśmiechem Adama i Huberta. Adam i Hubert to organizatorzy wycieczki. Zaprosili emerytów i rodziców z dziećmi. Od dziesięciu lat są parą.

Stowarzyszenie Tolerado z Trójmiasta ogłosiło, że startuje ze szkoleniami dla gdańskich szkół. Będą one dotyczyć m.in. budowania inkluzywnego środowiska dla osób uczniowskich, sytuacji i potrzeb uczniów niecisheterornormatywnych czy aspektów prawnych dot. dyskryminacji ze względu na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową.

Z powodu przeznaczenia środków miejskich na szkolenia, swoje oburzenie wyrazili prawicowi politycy. Kacper Płażyński, poseł PiS, uważa, że "gdański samorząd nie jest od płacenia za szkolenia LGBT w szkołach" a pieniądze te "można by wydać lepiej". Z kolei inny poseł PiS, Jan Mosiński, stwierdził, iż jest to fanaberia i kreowanie fikcyjnych problemów - queer.pl

Rafał Szeleźniak i Marek Gabrych są parą od 20 lat. Od dziewięciu – mieszkają razem na wsi. Sami zgłosili się do "Repliki" - jedynego w Polsce magazynu LGBT. Od lat żyjąca jawnie na wsi para chłopaków, ciesząca się sympatią otoczenia – pomyśleli, że to mógłby być interesujący temat, bo geje kojarzeni są głównie z dużymi miastami, a wieś – z konserwatyzmem. A poza tym w Rafale odezwała się żyłka aktywistyczna – wierzy, że ludzie LGBT powinni pokazywać, że są wszędzie i że są zwykłymi ludźmi.

Obaj przekroczyliśmy właśnie czterdziestkę. W tym roku świętujemy 20 lat bycia razem. Ja jestem z Puław, które teraz są "strefą wolną od LGBT", co mnie… nie, "ubodło" to jest złe słowo. To jest rana. Gdzieś tam miałem zakodowane, że Puławy to jest mój azyl, moje bezpieczne miejsce, moje miasto rodzinne. A teraz to jest miasto prześladujące, miasto piętnujące mnie i wielu innych ludzi. Już nie jestem w stanie myśleć ciepło o Puławach. Mój Marek jest z Brodnicy. Poznaliśmy się w Warszawie, gdzie ja studiowałem ogrodnictwo, a Marek pracował jako fotolaborant. Po skończeniu studiów zostałem w stolicy, mieszkaliśmy razem i marzyliśmy o... przeprowadzce na wieś. Cisza, przyroda, zieleń, ogród – obaj to uwielbiamy, mimo że nie dorastaliśmy na wsi. W końcu postanowiliśmy to marzenie zrealizować i zaczęliśmy szukać działki na wsi do kupna. Po dziesięciu latach życia w Warszawie wyprowadziliśmy się z niej. W 2011 r. wylądowaliśmy w Wysychach, gmina Zabrodzie, powiat wyszkowski, 50 km od Warszawy (...) - Replika/onet.pl

Zawsze ktoś komuś działa na nerwy. Ja cały czas powtarzam, że moje życie jest moje. Moje życie nie jest czyimś przymiotnikiem, moje życie nie jest czyimś światopoglądem, moje życie nie jest czyjąś ideologią. Jest po prostu moje. Jeżeli ja komuś działam na nerwy, to to jest opowieść o tej osobie, a nie o mnie - powiedział w "Bez polityki" Piotr Buśko, drag queen, który używa pseudonimu Twoja Stara. W rozmowie z Piotrem Jaconiem opowiada o tym, jak wygląda życie tak kolorowej osoby i jak zaczęła się jego przygoda z drag queen. Przyznaje, że wyróżniał się "od zawsze", jednak miał to "ogromne szczęście wzrastać w rodzinie, która absolutnie pozwalała mu na bycie totalnie wrażliwym, chudym sobą". Mówił też o tym, jak ludzie reagują na jego drugie oblicze, dlaczego warto wychodzić poza utarte schematy i czym jest dragtywizm. - Ja drag uważam za sztukę. Spotkanie ze sztuką nie zawsze musi być łatwe - mówił - TVN24.

Glenn Youngkin, kandydat republikanów na gubernatora Wirginii, spędził na imprezie zorganizowanej przez grupę polityczną anty-LGBTQ z Wirginii. Galę poprowadziła Family Foundation, grupa z Richmond w stanie Wirginia, która ma długą historię działań anty-LGBTQ.

Aktor i aktywista Omar Sharif Jr. szczegółowo opisał swoje najbardziej burzliwe życie w książce.  Opowieść o dwóch Omarach: pamiętnik o rodzinie, rewolucji i ujawnieniu się podczas arabskiej wiosny. Krótko mówiąc, nie powstrzymuje traumy.

Teraz Sharif opowiada o konsekwencjach swojego ujawnienia się, życiu ze słynnym dziadkiem i osobistych zmaganiach, które wpłynęły na jego karierę.

Niektórych z największych rewelacji, w tym o tym, że rząd Egiptu próbował jego pozbawić obywatelstwa w 2012 roku po tym jak ujawnił się jest gejem, ale także dlatego, że ujawnił swoje żydowskie pochodzenie. Niedługo potem przeniósł się do Los Angeles.

Sharif mówi, że jego matka nie zareagowała dobrze na jego ujawnienie się, posuwając się tak daleko, że obwinia to, że jest gejem, jako przyczynę raka piersi. „Nie mów ojcu! Nie mów nikomu — wrzasnęła. Boże pomóż, jeśli twój ojciec lub reszta Egiptu się dowie. Zawsze powodowałeś u mnie stres."

Sharif wspomina również, że jego zmarły dziadek – gwiazda Hollywoodu wiedział, że jest gejem i go zaakceptował. Ale jego dziadek cierpiał jednak na chorobę Alzheimera i stał się agresywny w późniejszych latach. Pewnego wieczora przy kolacji z nieznajomymi, jego dziadek zbeształ go „Chcesz być kimś, ale nigdy nie będziesz taki jak ja, ponieważ zawsze będziesz porażką!”.

Podczas pracy dla bogatego szejka w Radzie Współpracy Zatoki, Sharif ujawnia również, że został zgwałcony przez swojego szefa. Z powodu, że jest homoseksualistą i nie jest legalny homoseksualizm, nie jest w stanie był zgłosić go władzom egipskim. (USA Today)

Terlikowski jest autorem książki "Tęczowe chrześcijaństwo. Homoseksualna herezja w natarciu". Pytany, czy teraz też by ją napisał, odparł: - Napisałbym ją zupełnie inaczej. Człowiek się zmienia, za ten tytuł jestem gotów przeprosić – stwierdził. Podkreślił, że ten temat "to jeden z najciekawszych sporów w chrześcijaństwie jakie się toczy". - Mamy historię walki grupy, która przez wieki była prześladowana wyłącznie za to, kim jest, a druga historia to wzięcie tej niesłusznie dyskryminowanej grupy na sztandary przez pewną grupę polityczną. Część z tych polityków wykorzystuje wielowiekową dyskryminację osób homoseksualnych czy transseksualnych do budowania własnej polityki – ocenił.

Gość programu mówił, że "tę sprawę rozgrywa strona lewa i prawa". - Jeszcze 7-8 lat temu, gdyby rozmawiano o procedurze korekty czy uzgodnienia płci, to także politycy prawicy powiedzieliby, że te procedury prawne są złe i trzeba je zmienić, bo krzywdzą osoby wymagając od nich np. wytoczenia procesu rodzicom – wyjaśnił. - Wtedy tego nie zrobiono , a teraz stał się to temat polityczny i żadna ze stron nie powie nic, co mogłoby sprawiać wrażenie ustępstwa. Myślę, że gdybyśmy rozmawiali nie politycznie, to nie byłoby sporu o to, czy ludzie, którzy mieszkają ze sobą od wielu lat mogą się wspólnie rozliczać podatkowo – dodał (...) - TVN24

Chodzi o to, aby cały ich wydźwięk przestał być dyskryminacyjny, co ma miejsce obecnie. To, co można pozostawić, to kwestie dotyczące ochrony rodziny czy małżeństwa, bo to nie jest niezgodne z prawem unijnym. Ale ryzyko i tak istnieje, dlatego najlepiej sporny dokument wyrzucić do kosza.

Szefowa sztabu Melanii Trump, Lindsay Reynolds, pewnego dnia na początku 2018 roku poinformowała Grishama, że ​​jeden z najbliższych przyjaciół Grishama w Białym Domu został zwolniony z powodu używania Grindra, mimo że pracował dla byłego prezydenta Donalda Trumpa „ponad trzy lata."

Amerykańska agencja kosmiczna NASA nie chce odbierać swojemu nowemu teleskopowi kosmicznego imienia Jamesa Webba mimo kontrowersji wokół postaci patrona. Webb, wybitny inżynier NASA w latach 60. i 70., budzi kontrowersje ze względu na stosunek do pracowników LGBT.  

Kościół katolicki sprzeciwia się zmian kodeksu rodzinnego na Kubie, który może spowodować legalizację małżeństw jednopłciowy. Kościół uznaje tylko małżeństwo jako kobiety i mężczyzny. Wcześniej rząd Kuby chciał zapisać równość małżeństw w konstytucji, ale kościoły chrześcijańskie w tym katolicki sprzeciwili się. 

Grupa konserwatystów LGBT+ jest spektakularnie trolowana w mediach społecznościowych po tym, jak otrzymała bardzo niefortunną sekcję na konferencji partii. Została umieszczona na konferencji w sekcji 28 – co natychmiast przywołało wspomnienia homofobicznego prawa Margaret Thatcher o tej samej nazwie. 

Jakby nie wystarczała pamięć o Sekcji 28 na Konserwatywną Konferencję, obecny był również grupa przeciwko transpłciowy osób z środowiska LGB. 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało propozycję ustawy potwierdzającej zakaz terapii konwersyjnej. Za jej stosowanie ma grozić kara do dwóch lat pozbawienia wolności i 30 tys. euro grzywny. Tekst ustawy został przesłany do Senatu.

Opowiadamy o bardzo wierzącej osobie LGBT, zaangażowanej w życie Kościoła katolickiego. Nasz bohater, Daniel Rycharski, buduje wspólnotę w swojej wiosce, jednocześnie otwarcie mówi o swoim homoseksualizmie. Nosi na szyi krzyż, a na ramionach tęczową lamówkę. Jest człowiekiem paradoksalnym w tej naszej dzisiejszej Polsce, podzielonej na dwa plemiona. Łączy sprzeczności, mógłby być pomostem pomiędzy nimi, ale zarazem jest zagrożony podwójnym wykluczeniem,...

W tym kraju się nic nie zmieni, jeżeli nie zaczniemy działać na prowincji, z tą bardziej konserwatywną częścią społeczeństwa. Musi być wykonana pewna praca u postaw - stwierdził artysta, homoseksualista, katolik Daniel Rycharski, działający głównie w przestrzeni wiejskiej, na którego życiu oparty jest tegoroczny zdobywca Złotego Lwa, film "Wszystkie nasze strachy". Pytany w pierwszej części "Tak jest" o to, jak jest traktowany na wsi, stwierdził, że "teraz jest dużo lepiej". - To świetnie zauważył reżyser Łukasz Ronduda, że kiedy mówię o wsi, o rolnikach, to mówię o sobie dlatego, że rolnicy i osoby LGBT to są dwie najbardziej pogardzane grupy w naszym społeczeństwie - dodał. Jaka jest dzisiejsza wieś? - Ona umiera. Wieś tradycyjna, wieś chłopska całkowicie odchodzi do lamusa. Ona się definitywnie kończy. Te małe gospodarstwa rodzinne zastępują duże gospodarstwa przemysłowe - powiedział. Gość Andrzeja Morozowskiego nie zgodził się ze stwierdzeniem, że polska wieś jest propisowska. - Rządzący chcieliby, żebyśmy myśleli w ten sposób - stwierdził. - Są osoby, które popierają PO, osoby, które mają poglądy lewicowe, które rzeczywiście są bardziej konserwatywne. Teraz to się bardzo zmienia - zaznaczył Rycharski - TVN24

Niecałe dwa miesiące dzielą nas od premiery wyczekiwanej gejowskiej komedii romantycznej od Netflixa Single All the Way. 

Wyreżyserowany przez zwycięzcę nagrody Tony, Michaela Mayera, z obsadą, w której występują Michael Urie, Philemon Chambers, Luke MacFarlane, Barry Bostwick, Jennifer Robertson oraz legendy  filmów komediowych Jennifer Coolidge i Kathy Najimy,

Single All the Way opowiada historię geja Petera, który jest zdesperowany, aby uniknąć osądu rodziny na temat że jest kawalerem. Przekonuje swojego najlepszego przyjaciela Nicka (Philemon Chambers), by dołączył do niego na święta do rodziny i udawał, że są teraz w związku – czytamy w oficjalnym opisie filmu. . „Ale kiedy matka Petera (Kathy Najimy) umawia go na randkę w ciemno ze swoim przystojnym trenerem Jamesem (Luke Macfarlane) – plan się nie udaje”. (Out Magazine)

Amerykańska wersja Tańcu z gwiazdami - JoJo Siwa i jej partnerka taneczna Jenna Johnson, ponownie wiele pochwał dostały od sędziów za swój taniec Siwa i Johnsona zatańczyły do piosenki Britney Spears „Baby One More Time”.

Wiele krajów wzywają ONZ do ochrony praw osób interseksualnych, ale nie ma w tym Polski. Wiele krajów osoby interseksualne nie uznaje, prześladuje czy zmusza do operacji.


W Gdańsku rozpoczęły się dobrowolne szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół, które mają zapobiec dyskryminacji dzieci i młodzieży LGBT+. Gdańscy radni PiS zawiadomili ministra edukacji i nauki i domagają się kontroli kuratorium.

Drugi tydzień brytyjskiej wersji Tańcu z gwiazdami - pierwsza para gejowska w brytyjskiej wersji Johannes Radebe i John Waite. Ponownie zdobyli pochwały od sędziów. Uniknęli także wykluczenia w pierwszej rundzie eliminacyjnej zeszłej nocy. Whaite i Radebe zachwyciły sędziów do cha cha cha do ostatniego utworu „Starstruck” zespołu Years and Years. 

W zagranicznych edycjach „Tańca z Gwiazdami” już pojawiły się jednopłciowe pary. Zdaniem Michała Malitowskiego widzowie chętnie zobaczyliby taką parę i w Polsce.

Malitowski, który na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii, na bieżąco śledzi „Strictly Come Dancing” i występ męskiej pary przypadł mu do gustu. – Bardzo mi się podobało ich tango. Myślę, że u nas też by to się sprawdziło. Jestem przekonany, że nasi tancerze zgodziliby się zatańczyć z mężczyzną. Tabu jest w naszym rządzie, a nie w naszej społeczności – powiedział Malitowski w rozmowie z „Faktem”.

Zbigniew Ziobro zawetuje podczas posiedzenia Rady UE "Konkluzje dot. Strategii UE na rzecz praw dziecka". Ministerstwo Sprawiedliwości argumentuje, że unijny dokument zamiast rzeczywiście wspierać dobro dziecka, jest elementem unijnej polityki "promującej środowiska LGBT i ideologię gender".

Wyjaśnijmy, że jednym z elementów dokumentu ma być rozwiązanie, dzięki któremu dzieci osób tej samej płci będą uznawane w całej Unii Europejskiej. – Jeśli tworzysz rodzinę w jednym kraju, jest ona rodziną też w innym kraju – komentowała unijna komisarz ds. równości Helena Dalli. (Na Temat)

LGBTQ w Meksyku zażądali przeprosin od arcybiskupa po jego lekceważących uwagach dotyczących równości małżeństw. To nie pierwszy raz arcybiskup meksykański obraża rodziny tęczowe i związki jednopłciowe. 

Sprawa stref wolnych od LGBT szkodzi wizerunkowi Polski, pewne reformy dotyczące sądownictwa miały ujemne skutki jeśli chodzi o praworządność - stwierdził w Senacie przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Rik Daems. Wzywał parlamentarzystów, by temu przeciwdziałali.

Osoby transpłciowe są kochane przez Boga, nikomu nie daje się prawa do wykluczenia ich z aspektów podstawowej godności ludzkiej - napisał homoseksualny ksiądz Steve Wolf w artykule opublikowanym w lokalnej gazecie amerykańskiej.

Ks. Steve Wolf opowiedział o swojej transpłciowej siostrze, Maddie, o której powiedział, że jest najszczęśliwszą osobą, jaką kiedykolwiek widział, po tym, kiedy w końcu może być sobą.

„I wierzę, że Bóg zaprasza każdego z nas, abyśmy stanęli w obronie każdego dziecka Bożego, które jest prześladowane, nawet jeśli oznacza to towarzyszenie siostrze w okresie tranzycji i stanie na straży przed kabiną w toalecie.”

Wolf spędzał również wiele czasu na spotkaniach PFLAG (amerykański odpowiednik polskiego stowarzyszenia "My Rodzice") w Nashville, gdzie poznał inne transpłciowe osoby i dzięki spotkaniom z nimi, bardziej rozumie przez co przechodzą.

„Czasami spotykamy ludzi, których decyzje podejmowane są w zgodzie ze swoim sumieniem, szukający rozeznania, co to znaczy być stworzonym na obraz Boga, mogą nas niepokoić, ale nasz dyskomfort nie oznacza automatycznie, że musimy czuć się zagrożeni lub przestraszeni."

„Czasami Bóg zachęca nas, abyśmy postrzegali nasz dyskomfort jako okazję do rozmowy z drugim i wysłuchania jego historii, a może nawet do bycia ich przyjacielem” (Neww Ways Ministry/Fundacja Wiara i Tęczy)

Wiesz, jakim szokiem było dla mnie na początku, gdy pojechałem do Ameryki i nagle dwóch gejów idzie za rękę i się całuje? Mówię: co tu się w ogóle dzieje? To był dla mnie szok, ale potem zobaczyłem, że to jest normalne! Ludzie to akceptują - mówił Artur Szpilka.

Nie będzie śledztwa Prokuratury w sprawie organizacji w mieście ostatniej edycji Marszu Równości. Poddane w wątpliwość przez zawiadamiających organy ścigania było zezwolenia udzielone przez Urząd Miasta na organizację wydarzenia w Częstochowie.

Doniesienie do prokuratury nie było zasadne, a prokuratorzy nie dopatrzyli się przekroczenia uprawnień służbowych prezydenta i urzędników magistratu. Po postępowaniu sprawdzającym, prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa - radiojura.pl

Rosja zignoruje krytykę Rady Europy dotyczące ochrony praw LGBTQ. "Komisja przekroczyła swoje uprawnienia tym raportem" , dodatkowo "chęć odebrania narodom suwerenności - mówił stały przedstawiciel rosyjskiego MSZ przy Radzie Europy, Iwan Sołtanowski. Kto podobnie mówi PIS, też krzyczy na Unie jak mogą mieszać się w sprawy Polskie. Pokazuje jedno Polska i Rosja, mają wspólną naukę przeciw Unii.

23 lat po tym jak Matthew Shepard, 21-latek z Laramie, Wyoming, został przywiązany do płotu, pobity i pozostawiony na śmierć. Znaleziono go, nieprzytomnego, dopiero 18 godzin później. Zmarł w szpitalu 12 października 1998 r., nie odzyskawszy przytomności.

'- Musimy uznać wiele różnych sytuacji rodzinnych, które mogą zapewnić jakąś regułę życia, ale związków nieformalnych lub na przykład między osobami tej samej płci, nie można nigdy zrównywać z małżeństwem. Żaden związek niepewny lub zamknięty na przekazywanie życia, nie zapewnia nam przyszłości społeczeństwa - mówił abp Gądecki.

Boris Johnson jest 'mocno zaangażowany” w ochronę praw osób LGBT i chce 'dalszego ich wzmocnienia' - zapewniła wczoraj jego żona Carrie Johnson na spotkaniu aktywistów na konferencji Partii Konserwatywnej w Manchesterze. Dodała, że sama - jaka sojuszniczka osób LGBT - pozostaje oddana 'szerzeniu równości i akceptacji dla każdego, bez względu na to kim jest i kogo się kocha'.

Uliczny kaznodzieja został schwytany na wideo, jak nazywa gejów „degeneratami” i twierdzi, że homoseksualizm jest „grzechem”. Słowa kaznodziei mogą skończyć się „inspirowaniem przestępstw z nienawiści”.

Ponad tysiąc nazistowskich przedmiotów o wartości około 3 mln euro znalazła policja z Rio de Janeiro w mieszkaniu mężczyzny podejrzanego o pedofilię. Wśród pochodzących z epoki pamiątek były m.in mundury nazistowskich wojskowych oraz broń i wizerunki Adolfa Hitlera.   

- Jest na pewno mądrym i elokwentnym mężczyzną, ale neguje Holocaust, ma skłonności pedofilskie i mówi, że poluje na homoseksualistów – tłumaczył Luis Armond, główny detektyw badający sprawę 58-latka (...) - Polsat News.

W Senacie pojawił się przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady - podczas przemówienia zaczął pouczać polskich senatorów. "Sprawa stref wolnych od LGBT szkodzi wizerunkowi Polski, pewne reformy dotyczące sądownictwa miały ujemne skutki jeśli chodzi o praworządność" - stwierdził Rik Daems. Gość marszałka Tomasz Grodzkiego wzywał parlamentarzystów, by temu przeciwdziałali.

„Jeśli jesteś chłopcem i lubisz chłopców, to nie ma znaczenia. Bądź sobą ”. Myśli i słowa Biela, dziecka, które podbiło sieci społecznościowe dzięki tej prostej i czułej wiadomości, którą udostępniła na Instagramie jego matka Águeda.

Proces przeciwko twórcom Atlasu Nienawiści. Starosta tłumaczył, że chce chronić młodzież przed promowaniem "konkurencyjnych związków międzyludzkich", np. takich, z jakimi spotykają się na Instagramie. Ordo Iuris tropiło spisek ulicy i zagranicy. 


Homoseksualny zwolennik Trumpa Brandon Straka, przyznał się  w środę do winy w porozumieniu z rządem federalnym w sprawie zakłócania porządku za udział w zamieszkach na Kapitolu 6 stycznia.


Wspaniała wiadomość z Turcji - Melike, Özgür oraz 17 innych osób uczestniczących w METU Pride March w Stambule, zostali uniewinnieni. 

W styczniu 2020 roku sąd wojskowy zdecydował, że 22-letni sierżant sztabowy Byun Hui-su nie może dalej odbywać służby wojskowej. Jako powód dyskwalifikacji podano "niepełnosprawność umysłową i fizyczną". Ową "niepełnosprawnością" było bycie kobietą. Sierżant Byun za wiedzą przełożonych dokonał operacji zmiany płci i za to został z armii wyrzucony. Po wielu miesiącach batalii, Sąd Okręgowy w Daejeon uznał, że wojsko popełniło błąd. Dla Byun nie ma to już znaczenia po w marcu zmarł. 

Erica Malunguinho przeszła do historii jako pierwsza osoba trans w Brazylii, która została wybrana parlamentystką stanowa. Walczy prawa osób transpłciowy dotyczące zatrudnieniu które są podwójnie dyskryminowane. 

W Ghanie coraz częściej dochodzi do prześladowań osób ze środowiska LGBT. Filmy z przeprowadzonych ataków są udostępniane w mediach społecznościowych. Widać na nich poniżanie, bicie, kopanie. W tym afrykańskim kraju kontakty homoseksualne są już nielegalne, ale władza zainspirowana przez międzynarodowe środowiska religijnych radykałów chce iść jeszcze dalej. Parlamentarzyści chcą uchwalić nowe prawo, zgodnie z którym nieheteronormatywni Ghańczycy będą zmuszani do tak zwanej terapii konwersyjnej. 

W 2019 roku w Akrze, stolicy Ghany, odbyła się konwencja Światowego Kongresu Rodzin - amerykańsko-rosyjskiej organizacji zrzeszającej ekstremalne prawicowe ugrupowania religijno-społeczne. Właśnie wtedy padł pomysł, by w afrykańskich krajach obligatoryjnie wprowadzić tak zwaną terapię konwersyjną. To spotyka się z dużym poparciem - szczególnie w potężnym i wpływowym Kościele.

- Nie mówimy o wartościach Kościoła, a o wartościach gatunku ludzkiego. Istota ludzka jest stworzona, aby być w rodzinie i się rozmnażać. Tu nie chodzi o Kościół - tłumaczy abp Philip Naameh, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich.

- Jeżeli ta sama Biblia mówi ludziom, aby kochali swoich bliźnich jak siebie, to dlaczego ci ludzie chcą torturować własnego bliźniego, torturować własne dziecko? - pyta aktywista na rzecz osób LGBT z Ghany (...) - TVN24 BIS.


Międzynarodowy dzień lesbijek - Co to znaczy być lesbijką? Ile kobiet identyfikuje się jako osoby homoseksualne? Czy coming out jest procesem, który wymaga wcześniejszego przygotowania się? 

Dokumenty pokazują, że jeden z najbardziej znanych religijnych konserwatywnych prawników w USA odegrał kluczową rolę zakulisową w procesie, który republikańscy prokuratorzy wnieśli w grudniu w ramach ostatniej próby obalenia wyborów tak żeby Trump nadal był prezydentem Michael P. Farris jest z Alliance Defending Freedom, która aktywnie sprzeciwia się aborcji i prawom LGBTQ.

Niemieccy katolicy podjęli kolejne kroki na drodze synodalnej podczas drugiego zgromadzenia w ostatni weekend, które obejmowało zatwierdzenie tekstu mówiącego pozytywnie o osobach LGBTQ i wzywającego Kościół do błogosławienia związków jednopłciowych.

Około 230 delegatów Drogi Synodalnej zebrało się w zeszłym tygodniu we Frankfurcie, aby omówić teksty dotyczące kluczowych kwestii w Kościele. Wśród zatwierdzonych znalazł się tekst o moralności seksualnej, który obejmował wsparcie dla par LGBTQ.

Duchowny Burkhard Hose, który prowadził kampanię przeciwko Watykańskiemu zakazowi błogosławienia związków jednopłciowych, powiedział, że decyzja ta była „kamieniem milowym w drodze do kościoła bez dyskryminacji, kościoła pełnego szacunku dla różnorodności miłości i partnerstwa” (New Ways Ministry/Fundacja Wiara i Tęcza)


Zmiana władzy w Berlinie może nadać sprawom nową dynamikę – mówi europosłanka Zielonych. W rozmowie w ramach cyklu DIALOG wyznaje też, że z powodu bycia osobą LGBT, niektórzy polscy politycy „żywią do niej urazę”.

Przestępstwa z nienawiści również tu są problemem. Niedawno w Belgii zabito osobę homoseksualną. W wielu krajach Europy Zachodniej nadal nie ma pełnego równouprawnienia. Myślenie, że Wschód jest w pewnych sprawach opóźniony, a na Zachodzie świeci słońce, nie odpowiada rzeczywistości. Taki dualizm po prostu w ten sposób nie działa. To, co jest dla mnie interesujące, to przyglądanie się społeczeństwom. I młode Polki i młodzi Polacy są znacznie bardziej otwarci na kwestie związane z LGBT+ niż starsze generacje. Tak samo jest w Niemczech. A zatem pytanie brzmi, jak możemy osiągnąć międzypokoleniowe porozumienie, zamiast tworzyć kontrast między „postępowymi" Europejczykami z Zachodu i „zacofanymi" Europejczykami ze Wschodu? To prowadzi donikąd (...) -  Deutsche Welle

Nie osobiste relacje Jana Pawła II z jego przyjaciółką Wandą Półtawską, ale zawarte w korespondencji informacje o homoseksualnych skłonnościach arcybiskupa Paetza - to zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego martwić ma niektórych hierarchów kościoła. Kilka dni temu dziennik "La Stampa" napisał, że Watykan uważnie przygląda się papieskim listom.

- Pani profesor mówiła wprost swemu przyjacielowi, nawet gdy został papieżem, pewne rzeczy, które ukrywało przed nim jego najbliższe otoczenie. (...) Klasycznym tego przykładem jest sprawa arcybiskupa Juliusza Paetza, o którego wybrykach ludzie sprawiedliwi pisali do nuncjusza Józefa Kowalczyka. Ten ostatni jednak to wszystko tuszował. To samo czyniło środowisko polskie w Watykanie. Dopiero Wanda Półtawska, wzorem św. Katarzyny ze Sieny, powiedziała o tym Janowi Pawłowi II prosto oczy przy kolacji. I dopiero po tej informacji powołana została komisja papieska, która pojechała do Poznania - pisze Isakowicz-Zaleski na swoim blogu.

Ks. Zaleski podkreśla, że o homoseksualnych skłonnościach abpa Paetza "wiedziało wiele osób, gdy jeszcze w latach 70. pracował on jako prałat w Watykanie". - Pomimo tego został on biskupem w Łomży, a następnie (...) awansował na stanowisko metropolity poznańskiego - przypomina (...) - TVN24


"Podpisz dla dobra Kościoła". Tak abp Jędraszewski wyciszał molestowanie i łamał sumienia. Są dowody, że szef episkopatu abp Gądecki nie tylko ukrywa jego niechlubną rolę, ale także publicznie skłamał - Gazeta Wyborcza.

Mimo to Jędraszewski i Gądecki pouczają wszystkich oraz atakują osoby LGBT, czy "tęczowa zaraza", czy Gądecki walczy z związkami jednopłciowymi. Wszystko po to żeby odwrócić od prawdziwy problemów swojego kościoła molestowań seksualny.  

Dominikanie skompromitowani po aferze z sektą ojca Pawła M. nie chcą pokazać dokumentów w sprawie misjonarza Dariusza Godawy. Nie tylko dziennikarzom, ale także biskupowi - ustaliła "Gazeta Wyborcza".

Gejowski uchodźca, który został zmuszony do opuszczenia Salwadoru z powodu homofobii powiedział o swoich bolesnych wysiłkach, by rozpocząć nowe życie w Stanach Zjednoczonych. Nigdy nie zamierzał wyjeżdżać z Salwadoru – żył „spokojnie” w swoim rodzinnym kraju, a nawet prowadził własny biznes. Ale wszystko zmieniło się kiedy Martin, został zgwałcony. Jego droga do Ameryki też nie łatwa próbował dostać się do USA został porwany. Teraz przebywa w obozie uchodźców w Meksyku. 

Tylko co z ustawą równością małżeńską w Czecha - wielu przewódców jest przeciw w tym miedzy innymi koalicja SPOLU. Wygrywa koalicja SPOLU, w której głównym członem jest ODS, partner PiS u z EKR.

Liderzy obu partii obecnej jeszcze koalicji rządzącej – Jan Hamáček (ČSSD Czeska Partia Socjaldemokratyczna) i Andrej Babiš (ANO) – opowiadają się za równymi prawami. Jednak według słów premier Babiša dostrzega również opinię, że małżeństw jednopłciowych nie należy nazywać małżeństwem. Obecny koalicjant ANO, czyli Czeska Partia Socjaldemokratyczna lewica po za parlamentem Czeskim. 

Vít Rakušan (STAN) i Ivan Bartoš (Piraci) z koalicji Piratów i Burmistrzów, wprowadzą 2-3 posłów (mieli 22). Którzy chcą wejść koalicji SPOLU i wspólnie rządzić. 

Dodam, że podczas pierwszego czytania sama koalicja SPOLU ma każdy inne poglądy, część popiera ale większość sprzeciwia się równości małżeńskiej. Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Czechosłowacka która jest w koalicji SPOLU która większość jest sprzeciw równości małżeńskiej. 

Przewodnicząca TOP 09 (trzeciej partii w koalicji SPOLU) Markéta Pekarová Adamová podczas debaty w Izbie Poselskiej powiedziała, że ​​choć jest katoliczką, to będzie popierać małżeństwa dla par jednopłciowy. 

Większość Czechów popiera 65 proc równość małżeńską. To nie tylko chodzi czy równość małżeńska w Czecha będzie tyle głosów zagłosować, ale najgorsze czy życie osób LGBTQ w tym kraju może pogorszyć. Wielu chcę całkowicie zakazać równość małżeńską także przeszła poprawka w izbie niższej czeskiej, chcą iść w stronę Węgier i Rosji. Wielu osób z partii ODS nawet chcieliby podobne prawo jak w Węgrze zakaz "propagandy LGBT". 

Uczestnicy II Marszu Równości przeszli głównymi ulicami Białegostoku. Wydarzenie zabezpieczało wielu policjantów. W mieście zorganizowano też kontrmanifestacje. Ale dzięki było spokojnie niż pierwszym marszu nikt nie był ranny.

Jak zapowiedzieli organizatorzy ze stowarzyszenia Tęczowy Białystok, tegoroczna edycja Marszu Równości miała akcentować, obok ochrony przed dyskryminacją i przemocą osób LGBT+, m.in. prawa uchodźców czy walkę ze zmianami klimatycznymi.

- Nie spodziewałam się, że będzie tak super. Z roku na rok powinno być coraz lepiej. Była super energia, przyjechali ludzie, muzyka była świetna. Ja nie mam nic do zarzucenia – mówiła po zakończeniu marszu jedna z jego organizatorek Katarzyna Rosińska. Pytana, jak ocenia działania służb, powiedziała, że "jako poprawne".

W Niemczech powstała niedawno pierwsza wydzielona strefa parkowania... dla osób LGBTQ+. Jaki sens miałyby miejsca parkingowe dla osób nieheteronormatywnych i o co w tym projekcie chodziło?

Spółka "Hanauer Parkhaus GmbH" zarządzająca obiektem, w którym powstały tęczowe miejsca parkingowe tłumaczy się z nie do końca jasnych intencji. Ich zdaniem tęczowe miejsca nie miały być wydzielone dla konkretnych grup społecznych i parkować na nich może każdy. Wydzielona strefa miała być symbolem tolerancji i sojusznictwa. Niestety w tym przypadku dobre chęci nie wystarczyły, mimo że są i tacy, którzy uważają inicjatywę za dobry pomysł. (Queer.pl)

Franek Broda, siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego, został zatrzymany przez funkcjonariuszy w pobliżu siedziby PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Część manifestantów udała się tam po wielkiej demonstracji na Placu Zamkowym przeciw ostatniemu orzeczeniu TK. - Gość mi stanął na plecach i kopnął mnie w głowę - opowiada o zatrzymaniu Broda.

 Pinksixty News wiadomości LGBT


Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV - Najstarszy program LGBT w sieci kablowej amerykańskiej pierwszy raz nadawano 1985.


Alan Turing to wybitny brytyjski naukowiec, który żył w pierwszej połowie XX wieku. Od najmłodszych lat wykazywał niebywały talent do nauk ścisłych, co pozwoliło mu zrobić brawurową uniwersytecką karierę i dokonać serii wiekopomnych odkryć wpływających na nasze życie do dzisiaj. Alan Turing był jednak gejem, a relacje między osobami tej samej płci były wówczas penalizowane. Gdy wyszedł na jaw jego romans z Arnoldem Murrayem, Alana postawiono przed wyborem: więzienie albo chemiczna kastracja. 


Od kilku lat niezwykłą popularnością cieszy się serial komediowy "Grace and Frankie". Główną rolę u boku Jane Fondy gra w nim Lily Tomlin - amerykańska aktorka i wyoutowana lesbijka. To jej poświęcony jest dzisiejszy wykład Uniwersytetu Stonewall. Mike Urbaniak opowiada w nim m.in. o początkach kariery Tomlin oraz jej związku z pisarką Jane Wagner, który trwa już od pięćdziesięciu lat.


Autorzy publikacji, Błażej Warkocki, Alessandro Amenta i Tomasz Kaliściak, wskazują wątki, historie i przemilczane elementy życia twórców i twórczyń, o których dotychczas mówiono jedynie w wąskich kręgach literaturoznawców. 

W nowym odcinku Podcastów Stonewall Mike Urbaniak rozmawia z dwoma autorami publikacji - Błażejem Warkockim i Tomaszem Kaliściakiem. Dowiecie się m.in., skąd potrzeba stworzenia takiej antologii, co w gronie queerowych autorów robią Adam Mickiewicz i Henryk Sienkiewicz oraz czy ktoś nie zgodził się na umieszczenie fragmentów swoich dzieł w "Dezorientacjach". 


Olga Tokarczuk spotkała się z osobami studiującymi na Uniwersytecie Jagiellońskim po otrzymaniu tytułu doktorki honoris causa. Mówiła między innymi o binarności płci i rolach kobiet w świecie i literaturze - Queer.pl.


Codzienność widziana oczami artysty, czyli wystawa prac Michała Wojasa pt. „Myśli przeróżne”. Do zobaczenia teraz w DOM EQ - Krakowskie Centrum Równości - przestrzeni otwartej dla wszystkich, a w szczególności  dla osób LGBT+.


Anderson Cooper gościł u Ellen mówił miedzy innymi o swojej nowej książce „Vanderbilt: The Rise and Fall of an American Dynasty”, która koncentruje się na jego rodzinie. Żartował, że dzięki książce odkrył, że jego rodzina jest wiele osób LGBT. Na temat swojego syna i z kim go wychowuje.


Wystartowała najnowsza kampania aplikacji przewozowej i mobilności miejskiej, Free Now pod hasłem "Dla różnych i równych podróżnych", która podkreśla wartości marki jakimi są inkluzywność, równość i wolność. Kreacje oddział marketingu Free Now przy współpracy z agencją Leo Burnett. (Wirtualne Media)


Kim Petras wydała długo oczekiwany swój teledysk do nowego, tętniącego życiem singla, Future Starts Now.


Kylie Minogue powraca teledyskiem z udziałem Years & Years klipem  A Second to Midnight. Jest to pierwszy singiel z nadchodzącego albumu DISCO: Guest List Edition, na którym znalazły się także nowe utwory nagrane z Glorią Gaynor, Jessie Ware, Duą Lipą.


Buttigieg, który przeszedł do historii jako pierwszy LGBTQ członek gabinetu amerykańskiego, który został zatwierdzony przez Senat, w miesiąc został ojcem bliźniaków z mężem Chastenem. W nowym wywiadzie dla programu MSNBC Morning Joe. Mówił o pierwszy swoi doświadczenia ojcowski. 
 W polskich lasach umierają ludzie a nas toczy nowotwór obojętności. Fragment Barta Staszewskiego wystąpienia w Europarlamencie w Strasburgu, podczas EYE2021.


Przemówienie Roberta Biedronia podczas manifestacja pod hasłem "My zostajemy w Unii Europejskiej". Najwięcej osób zgromadziło się na placu Zamkowym w Warszawie


Ślub pary gejów Chase'a i Allena z USA na Tajlandii 


Kontynuując serię wywiadów z badacz(k)ami queerstorii, przedstawiamy Wam rozmowę Maćka z Joanną Ostrowską – autorką takich książek jak "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej" (Wydawnictwo Marginesy, 2018) czy "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2021).


Queer News Tonight


Flagi tęczowe są obecnie zakazane przez szkoły w wielu stanach, ponieważ niektórzy administratorzy twierdzą, że symbole LGBTQ mogą być zbyt polityczne. 


Omagh miasto w Irlandii Północnej, zorganizowało swój pierwszy marsz równości. 


Nagroda za pozytywny wzór do naśladowania przyznana przez National Diversity Awards dla LGBT 


Anderson Cooper kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez jego zmarłą matkę Glorię Vanderbilt, ujawniając w podcaście „The Morning Meeting”, że jego syn Wyatt Morgan nie otrzyma żadnych pieniędzy w spadku. 


Adam Lambert zaśpiewał „Mad World” wraz z Demi Lovato, podczas Global Citizen Live Event w 2021 roku. Lambert nie jest obcy imprezie, która wcześniej występowała z Queen w 2019 roku. 


Gottmik rozmawia z ET Canada Pride, aby porozmawiać o tworzeniu historii w „RuPaul's Drag Race”, spacerując w ostatnim pokazie mody Rihanny „Savage x Fenty Vol.3”, także 10. doroczną trasę „Night of the Living Drag” po Ameryce Północnej.


JoJo Siwa przestała tańczyć na zawodach, gdy miała 13 lat, ale to nie powstrzymało jej lubienie tańca i dołączenia do pierwszej pary tanecznej tej samej płci w amerykańskim tańcu z gwiazdami - Dancing With The Stars. JoJo wyjaśnia, jak różne są style tańca w programu w porównaniu z tym, czego uczyła się w okresie dorastania. 


Na wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji mogą liczyć urzędujący prezydent Emmanuel Macron oraz prawicowy publicysta Eric Zemmour - wynika z opublikowanego w środę sondażu ośrodka Harris Interactive. To pierwsze badanie, w którym Zemmour, wschodząca gwiazda francuskiej polityki, uzyskał lepszy wynik niż kandydatka skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen - TVN24

Eric Zemmour, jest też przeciwnikiem praw LGBT który chcę odebrać wiele praw w tym żeby transpłciowe osoby mogły jawnie chodzić do szkoły. 


Ujawniona dziennikarka Rachel Maddow w swoim programie opowiada o walce z rakiem skóry. Rachel Maddow opowiada historię o tym, jak zdała sobie sprawę, że pieprzyk na jej szyi zmienił kształt, a szybka wizyta u dermatologa ujawniło,  że ma raka skóry, którego szybko usunięto. Zachęca wszystkich badania które może uradować życie. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz