piątek, 11 grudnia 2020

Wieści LGBT: Prawa człowieka, Poseł NZ Ricardo Menéndez Marcha, Haiti przemoc wobec LGBT, Koronawirus, Polska i Węgry, Kościół ...



Pinksixty News wiadomości LGBT - 17 października haitańska społeczność LGBT+ opłakuje kolejnej transfobiczne morderstwo w tym kraju; ofiarą jest Mickerlange François, policjant transpłciowy. Zabójstwo miało miejsce tydzień po 9 października śmierci wizażystki Maïkadou i w tym samym miesiącu, w którym nastąpiło sześć niewyjaśnionych zaginięć LGBT+.

Mara Gomez została pierwszą trans kobietą w historii, która zagrała w meczu kobiecej ligi w Argentynie. Marze Gomez po urodzeniu przypisano płeć męską, ale przeszła korektę płci. - Kiedy zaczynałam, piłka nożna była dla mnie terapią

Tęczowe flagi będą dozwolone na stadionach podczas Mistrzostw Świata w 2022 roku po tym, jak Katar oświadczył, że będzie zgodny z zasadami FIFA promującymi tolerancję i włączenie do meczów pomimo surowych przepisów anty-LGBTQ w tym kraju arabskim.

Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras ogłosiło podwoiła biletów paradę na stadionie Sydney Cricket Ground w 2021. Będzie również 2000 bezpłatnych biletów dla członków społeczności LGBTQIA+, którzy zostali dotknięci finansowo w 2020 r.



Pierwsze przemówienie Ricardo Menéndeza Marcha w Izbie Reprezentantów Nowej Zelandii. Młody poseł, który sam siebie określa jako „transgresywny queer socjalista”, wyemigrował z Meksyku i jest częścią fali różnych polityków nowy wybranych w 2020 roku.

Pierwsze przemówienie Menéndeza Marcha trwało 15 minut i nakreśliło mocno postępowy światopogląd, w którym przywołał historię kolonialną kraju i polityczną dominację białych heteroseksualnych osób cispłciowych.

„Zasady po prostu nie zostały stworzone dla nas (LGBT). Zostały stworzone, w którym bogaci stają się bogatsi bardziej kosztem naszej planety. A ta Izba to umożliwia”.


Gotowa szczepionka na COVID-19 powinna być darmowa i powszechnie dostępna. Premier pławi się w samozachwycie, ale kiedy on myśli o organizowaniu szczepień te w innych krajach ruszą już niebawem: Bułgaria, Hiszpania, Holandia, Włochy już w styczniu. Polska ma podobno ruszyć w lutym. Rząd PiS-u nie poradził sobie z powszechnością testów, wciąż są kłopoty ze szczepionkami na grypę, w tym przypadku taka sytuacja nie powinna się powtórzyć. Inne państwa przeprowadziły już rekrutację lekarzy, którzy będą wykonywać te szczepienia; wybrane zostały miejsca ich przeprowadzenia; kupowane są lodówki do przechowywania szczepionek. A Polska w tym czasie czeka na szczepionkę, ale od samego jej pojawienie się nikt jeszcze odporności nie nabywa, ponieważ trzeba ją jeszcze podać. Rząd jest nieprzygotowany na walkę z pandemią! Nie przedstawił też żadnej strategii dystrybucji zapowiadanej szczepionki na COVID-19.


Kolejna #KawusiaLewicy - gośćmi byli Robert Biedroń i Magdalena Biejat, rozmawia działaczka Magda Dropek


Lekarze zgłaszają zastrzeżenia do Narodowego Programu Szczepień. Równocześnie coraz więcej Polaków zapowiada, że nie będzie chciało skorzystać ze szczepionki przeciwko COVID19.

Tymczasem najnowszy sondaż CBOS pokazuje, ze rośnie liczba osób które nie będą chciały skorzystać ze szczepionki. Wg. najnowszego badania do programu nie przystąpi blisko połowa Polaków. Tylko nieco ponad jedna trzecia ankietowanych chce się zaczepić.


Największym zwycięzcą kilkutygodniowych przepychanek o unijne pieniądze jest Europa, bo zniknęła groźba weta, którym szantażowały ją Polska i Węgry, miliardy euro będą mogły więc popłynąć na ratunek zrujnowanym przez koronawirusa gospodarkom. Wynegocjowany przez Angelę Merkel kompromis to również triumf Viktora Orbána, któremu pozostający w pakiecie budżetowym w niezmienionej formie mechanizm praworządności nie będzie mógł zaszkodzić aż do kolejnych wyborów za dwa lata. Mateusz Morawiecki natomiast, poza kilkoma gładkimi słowami, nie uzyskał nic, bo będzie musiał się podpisać pod dokumentem zawierającym inne straszne słowa: "rządy prawa" - onet.pl.


Jak podaje RMF FM, Polska i Węgry zaakceptowały wstępne porozumienie w sprawie powiązania wypłat z unijnego budżetu z praworządnością.

Przewodniczący Rady Europejskiej poinformował dziś wieczorem, że na szczycie UE doszło do porozumienia w sprawie budżetu i funduszu odbudowy."Mamy porozumienie ws. budżetu UE i pakietu naprawczego. Teraz możemy rozpocząć jego wdrażanie i odbudowę naszej gospodarki. Nasz przełomowy pakiet naprawczy przyspieszy zieloną i cyfrową transformację" - napisał na Twitterze.

Kiedy Orban i Morawiecki wracają do domu zwycięsko z powodu porozumienia w sprawie praworządności zawartego w Brukseli, obywatele i obywatelki, którzy na co dzień spotykają się z ich niedemokratycznym zachowaniem, wiedzą, że tak zwany "kompromis" nie jest tym, co Europa obiecała ludziom. Tylko w ostatnich dniach aktywiści i aktywistki z Polski i Węgier wysłali do europejskich decydentów ponad 300 000 wiadomości, a setki tysięcy wychodziły na ulice, rok po roku, by walczyć o wolność mediów, sądownictwa i demokrację w kraju. Całe stanowisko Akcji Demokracji i aHang po Szczycie UE dot. powiązania funduszy z praworządnością.

To już na pierwszy rzut oka przekręt. Jaki niebywały tupet trzeba mieć, żeby tak rozdzielać setki milionów złotych rządowej dotacji, żeby dostali tylko "nasi" - Gazeta Wyborcza


Pandemia koronawirusa ujawniła podstawowe braki w wiedzy i teologicznym przygotowaniu niektórych polskich duchownych, ale pokazała też, że hierarchowie - jeżeli tylko chcą - mogą sobie z takimi przypadkami radzić. Kościół w czasach pandemii to także burzliwa dyskusja na temat sposobu przyjmowania komunii św. oraz obawy, że obostrzenia spowodują odpływ praktykujących dotąd regularnie wiernych. W jakim stopniu mijający rok zmieni oblicze katolicyzmu nad Wisłą - onet.pl

Senior diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec stanął w obronie o. Tadeusza Rydzyka. Powiedział, że "spontaniczna" i "obarczona skrótami myślowymi" wypowiedź założyciela Radia Maryja została przedstawiona w "nieprawdziwym świetle" - gazeta.pl.

36,9 proc. katolików uczestniczyło w niedzielnej Eucharystii, a do Komunii Świętej przystąpiło 16,7 proc. – wynika z danych opublikowanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego za 2019 rok. Jest to mniej niż w roku 2018. Spada także liczba chrztów. Nieznacznie wzrosła natomiast liczba parafii - NTO.

Trwa dyskusja o krzyżu w sali sesyjnej poznańskiej rady miasta. O obecność krzyża pytają tym razem działacze Lewicy Razem w Poznaniu. Prezydent Jaśkowiak odpowiada - że nie do niego należy w tej sprawie decyzja.


Ojciec Paweł Gużyński opublikował film, w którym duchowni i osoby związane z Kościołem opowiadają się po stronie osób skrzywdzonych przez księży. - Zrobiliśmy to, czego odwagi zrobić nie mają polscy biskupi i wielu duchownych. To publiczne zobowiązanie, że będziemy słowem i czynem walczyć o sprawiedliwość dla skrzywdzonych - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dominikanin.


 Q News Tonight


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz