Szczepionki dojechały do krajów Unii Europejskiej, a więc także do Polski i do Wrocławia. Pierwsze szczepienia zostały przeprowadzone w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej. Medycy podkreślają, że jest to historyczny dzień w walce z COVID-19 na całym świecie.
Jako pierwsza została zaszczepiona Naczelna Pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska.
Także w całej Europie zaczęły się szczepienia
Akcja powszechnych szczepień w Niemczech rozpocznie się jutro, w niedzielę 27 grudnia. Tymczasem, Austria ogłasza trzeci lockdown.
Minister zdrowia Jens Spahn uprzedził mieszkańców Niemiec, że na początku akcji szczepień "mogą wystąpić zgrzyty i nieoczekiwane trudności". Jak podał, "do końca marca powinniśmy mieć do dyspozycji do 12 mln ampułek ze szczepionką". Ponieważ trzeba ją podać dwukrotnie, ta liczba ampułek wystarczy dla 5,5 do 6 mln osób.
Jens Spahn wychodzi z założenia, że do lata, jak powiedział, będzie mógł "złożyć ofertę szczepień" wszystkim obywatelom Niemiec, ponieważ do użytku powinny zostać oddane także inne preparaty. Obok szczepionki niemieckiej firmy BioNTech i jej amerykańskiego partnera, koncernu farmaceutycznego Pfizer, w grę wchodzi także szczepionka amerykańskiej firmy Moderna, o dopuszczeniu której do użytku Europejska Agencja Leków (EMA) ma zadecydować do 6 stycznia.
Związek Niemieckich Miast i Gmin przestrzegł przed nadmiernymi oczekiwaniami związanymi z uruchomieniem akcji masowych szczepień ludności. "Zrobiliśmy początek, ale zagrożenie związane z koronawirusem jeszcze nie ustąpiło do końca", powiedział przewodniczący Związku dziennikarzom mediów wydawanych przez grupę medialną Funke.
Instytut Roberta Kocha poinformował, że w Wigilię koronawirusem zaraziły się w Niemczech 25 533 osoby, a zmarło 412 osób. W pierwszym dniu Świąt liczba zarażeń wyniosła 14 455, a liczba zgonów 240. Dane te należy traktować jako przybliżone, ponieważ podczas świąt Bożego Narodzenia przeprowadza się mniej testów na koronawirusa.
26.12.2020 rozpoczął się trzeci lockdown w Austrii. Wiele sklepów musiało zostać zamkniętych na najbliższe trzy tygodnie. Ponadto, przynajmniej do połowy stycznia w Austrii będą obowiązywać ograniczenia w kontaktowaniu się z innymi ludźmi i w wychodzeniu z domów. Poprzedni lockdown obowiązywał od połowy listopada do początku grudnia i od tego czasu liczba nowych zarażeń koronawirusem wyraźnie spadła. W ciągu ostatnich siedmiu dni utrzymywała się na poziomie 160 zarażeń na sto tysięcy mieszkańców, a więc niższym niż obecnie w Niemczech.
Odkryta w Wielkiej Brytanii nowa mutacja koronawiorusa, przedostała się już do Niemiec, a teraz stwierdzono jej obecność także we Francji. Podobnie jak do Niemiec, do Francji przeniosła go osoba przybyła z Wielkiej Brytanii. Jak podało francuskie Ministerstwo Zdrowia, chodzi tu o mieszkańca Tours w centralnej części kraju, który w ubiegłym tygodniu przyjechał z Londynu.
Francja należy do tych państw UE, które zostały najciężej dotkinięte pandemią koronawirusa. Liczba zmarłych na COVID we Francji wynosi obecnie 62 427 osób - Deutsche Welle.
Większość osób cierpiących na alergię (np. na katar sienny, alergie na zwierzęta lub żywność), będzie mogła zostać zaszczepiona. Także obecność innych poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, otyłość lub osłabiony układ odpornościowy, raczej przemawia za szczepieniami, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia COVID-19.
Eksperci uważają za mało prawdopodobne, aby szczepionki mRNA stanowiły zagrożenie dla kobiet w ciąży i nienarodzonych dzieci. Nadal jednak trwają badania na zwierzętach dotyczące toksyczności reprodukcyjnej. Tak więc jest to kwestia, którą zdecydowanie należy omówić z lekarzem. Z jednej strony ciąża jest uważana za czynnik ryzyka dla ciężkich przebiegów COVID-19, które mogą również spowodować poważne szkody u dziecka. Z drugiej strony matki w ciąży powinny również ocenić indywidualne ryzyko zakażenia.
Po szczepieniu u większości osób występują łagodne lub umiarkowane przejściowe skutki uboczne. Mogą one obejmować obrzęk w miejscu ukłucia, przejściowe bóle głowy i kończyn, dreszcze, zmęczenie, a także gorączkę. Efekty uboczne pojawiają się zazwyczaj w ciągu pierwszych trzech dni po szczepieniu i ustępują po około dwóch dniach.
Zachodzi prawdopodobieństwo, że obie szczepionki są również skuteczne przeciwko niedawno wykrytym zmutowanym szczepom wirusa. Szef Biontech powiedział, że jego firma przetestowała szczepionkę już na 20 mutacjach wirusów, które pojawiły się w laboratorium. Obecnie testuje ją także przeciwko najnowszemu szczepowi wirusa, który pojawił się w południowej Anglii.
Chociaż obie szczepionki po dwóch dawkach zapewniają do 95 procent ochrony przed koronawirusem, osoby zaszczepione powinny nadal przestrzegać ogólnie obowiązujących zasad higieny i nosić maseczki. Wciąż nie ma badań nad tym, jak długo szczepionka chroni przed zakażeniem i czy może rzeczywiście skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa - Deutsche Welle
Dr Anthony Fauci naczelny lekarz USA powiedział w niedzielę, że uważa, że najgorsze jest jeszcze przed pandemią COVID-19 - a Amerykanie powinni przygotować się na „gwałtowny wzrost” po okresie świątecznym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz