Fot: Reuters |
Trwający osiem dni turniej rozegrany został w Mexico City. W finałowym meczu Argentyna rozgromiła sąsiadujący z nią urugwaj 6:0.
W całych mistrzostwach uczestniczyło ponad 20 drużyn, m.in. z Australii, Anglii i USA.
Jak mówią organizatorzy turnieju, ma on obalić stereoptyp piłki nożnej jako sportu wyłącznie dla macho. - Każdy może grać futbol - mówi argentyński piłkarz Ruber Marcelo Gonzalez.
Mistrzostwa gejów w piłce nożnej po raz pierwszy rozegrano w 1982 roku w San Francisco. Od tamtej pory odbywają się co roku. I choć turniej nie przyciąga nawet cząstki uwagi, jaką skupiają na sobie mistrzostwa organizowane przez FIFĘ i UEFĘ, chodzi w nich nie tylko o piłkę, ale o szerzenie tolerancji wobec osób homoseksualnych.
Money.pl: Parlament kanadyjskiej prowincji Ontario uchwalił ustawę, która ma zapobiegać przemocy i prześladowaniu dzieci przez kolegów w szkołach. Przyjęta w ostatnich dniach poprawka do prawa oświatowego wejdzie w życie przed nowym rokiem szkolnym.
W ustawie zdefiniowano różne formy prześladowania, także te obecne w internecie. Szkoły zostały zobowiązane do edukacji pracowników i prowadzenia takich działań, które z jednej strony pozwalają na szybkie identyfikowanie młodych prześladowców, a z drugiej - zapewniają wsparcie pokrzywdzonym dzieciom.
Dzieci mają się uczyć, że nikt nie może być dyskryminowany ze względu na pochodzenie, kolor skóry, obywatelstwo, płeć, przekonania, orientację seksualną, tożsamość płciową, wiek, stan cywilny, stan rodzinny czy niepełnosprawność. W efekcie szkoła ma być dla dzieci miejscem bezpiecznym.
Jednak w trakcie prac projektowi przeciwstawili się konserwatyści (mniejszościowy rząd Ontario to liberałowie) oraz Kościół katolicki. Poszło o to, że ustawa zapewnia zainteresowanym możliwość tworzenia tzw. Gay Straight Alliances (GSA) - klubów szkolnych, w których pracach biorą udział uczniowie o orientacji heteroseksualnej i homoseksualnej.
Ustawa uniemożliwia dyrekcjom szkół, w tym także szkół katolickich, które w Ontario otrzymują dotacje z budżetu, przeciwstawienie się używaniu nazwy GSA. Właśnie to wywołało sprzeciw hierarchów kościelnych. Szef konserwatystów Tom Hudak uznał, że szkoły są prowadzone przez przełożonych i rodziców, a uczniowie nie mają nic do powiedzenia w sprawie klubów.
Problem dokuczania ze względu na odmienność nie jest jednak błahy. Czasem udręczone nastolatki popełniają samobójstwo. Kanadyjska prasa szeroko opisywała dwa takie przypadki, kiedy w listopadzie ubiegłego roku premier Ontario Dalton McGuinty przedstawił projekt ustawy parlamentowi prowincji.
Przez kilka dni poprzedzających trzecie czytanie publiczna telewizja CBC pokazywała serię reportaży zrealizowanych wśród nastolatków, którzy opowiadali, jak wygląda takie dokuczanie i jak często prześladowani uczniowie sami stają się prześladowcami. Według badań w kanadyjskich szkołach aż 30 proc. nastolatków doświadcza różnych form prześladowań ze strony kolegów.
Wysokie Obcasy: W Islamskiej Republice Iranu kilkaset osób rocznie poddaje się operacji zmiany płci. Całkowicie legalnie i częściowo za państwowe pieniądze. Zezwolił na to jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przywódca rewolucji islamskiej ajatollah Chomeini.
Wiele już pisałem o Iranie, nie którzy rodzice zmuszają osób homoseksualny do zmiany płci, też dokument pokazuje jak zmienia się płeć w Iranie.
Kenia gej został ukamienowany za homoseksualizm, został przyłapany na seksie z innym mężczyzną ludzie najpierw go pobili później ukamienowali, a drugiemu mężczyznę udało uciec.
W piątek podczas meczu Euro 2012 na esplanadzie stadionu kibole z Rosji zaatakowali stewardów. Jeden z nich, skopany, dość długo leżał na ziemi, zanim ktoś podszedł i podał mu rękę. Nie był to nikt z obsługi czy ochrony, ale polski kibic.
Na podstawie monitoringu wytypowano 12 podejrzanych. Straż graniczna próbuje wyłapać ich na granicy.
W Rosji jest podobny problem z kibolami i też często wspierają fundamentalistów religijny którzy atakują podczas "nielegalny" parad równości. Ty kiboli też trzeba na inne stadiony dać zdjęcia sprawców żeby nie weszli na inne mecze. Cóż sprawa opisuje nie tylko polskie media na całym świece, na część europy ma problem z kibolami, najgorsze skrajna prawica wykorzystuje ich to swoi ohydny celów.
Kilka incydentów już podczas Euro2012 według RTL.hr też na Ukrainę znaleziono martwego kibica hiszpańskiego, w Łodzi chuligani polscy atakowali kibiców z inny krajów.
Były reprezentant Polski Emmanuel Olisadebe w wywiadzie dla stacji CNN opowiada o grze nad Wisłą i rasistowskich wybrykach polskich kibiców. - Rzucali we mnie bananami i udawali małpy - opowiada czarnoskóry piłkarz.
- To było dla mnie ciężkie przeżycie. Nigdy nie brałem udziału w meczach, podczas których kibice wydawali małpie okrzyki i rzucali we mnie bananami. Podobne problemy mieli inni czarnoskórzy piłkarze. W Polsce jest problem z rasizmem na stadionach, ale myślę, że tak samo jest w innych krajach - opowiedział piłkarz greckiego Veria FC.
UEFA EURO 2012 będzie turniejem bez papierosów, po tym jak UEFA wydała zakaz palenia, sprzedawania i promocji tytoniu na wszystkich meczach finałów mistrzostw Europy. Co jeśli jednak ktoś jest nałogowym palaczem i trudno mu wytrzymać kilku godzin bez przysłowiowego dymka? Stadiony w Polsce i na Ukrainie mogą więc wrzeć nie tylko z powodu sportowych emocji, ale także z powodu sfrustrowanych kibiców, nie mogących "zaspokoić" swojego nałogu.
Bardzo dobrze, powinno zakazać całkowicie palenie, też podczas parad równości, zdarzało się nie którzy palili i "przypadkowo" przypali papierosem kogoś innego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz