wtorek, 6 grudnia 2011

Dzień z Peter Thiel

Fot: wordpress.com
Peter Andreas Thiel (ur. 1967) – amerykański przedsiębiorca, menadżer funduszu hedgingowego, libertarianin i inwestor venture capital pochodzenia niemieckiego.

Wraz z Elonem Muskiem i Maxem Levchinem, Thiel współzałożył PayPal i był jego prezesem. Obecnie jest prezesem Clarium Capital, funduszu hedgingowego typu global macro mającego 700 miliony dolarów w aktywach i też jednym z menadżerów The Founders Fund, który założył z Kenem Howerym i Lukiem Nosekiem w 2005. Był jednym z pierwszych inwestorów w Facebooka i też  zasiada w gronie członków zarządu. Thiel był na 365 miejscu w rankingu Forbes'a 400 miejsce w 2010, wart. Peter Thiel mieszka w San Francisco w Kalifornii.

Fot: wordpress.com
 Urodzony w Frankfurcie nad Menem, w zachodnich Niemczech, wychowany w Foster City Kalifornia, Thiel był amerykańskim mistrzem w szachach i jednym z najwyżej ocenianych graczy poniżej 21 roku życia w Ameryce. Studiował Filozofię XX wieku na Stanfordzie. Będąc powszechnie znanym libertarianinem, założył The Stanford Review, obecnie ma poglądy konserwatywne.

Thiel pracował w kancelarii sędziego Jamesa Larryego Edmondsona. Założył Thiel Capital Management, fundusz multistrategiczny, w 1996. Po współzałożyciel PayPal, Thiel przedstawił firmę publicznie 15 lutego 2002, pod koniec tego roku sprzedał ją do eBay'a za 1,5 miliona dolarów. Natychmiast po sprzedaży, Thiel założył fundusz hedgingowy global macro, Clarium. W 2005 firma Clarium została wyróżniona jako fundusz roku global macro przez czasopisma MarHedge i Absolute Return. Podejście Thiela do inwestycji stało się tematem rozdziału w książce Steve'a Drobny’ego Inside the House of Money. Thiel przewidział osłabienie dolara amerykańskiego w 2003 roku.

W 2004, na długo zanim kryzys finansowy lat 2007-2010 to potwierdził, W tym samym czasie też mówił o załamaniu rynku nieruchomości. Dlatego w 2004 wstrzymał się z kupnem od Marthy Stewart mieszkania na Manhattanie za 7 milionów dolarów.

Fot: singularitysummit.com
 Pod koniec roku 2004, Thiel zainwestował 500 000 dolarów w Facebook za 10,2% udziałów w firmie. Poza Facebookiem, Thiel zainwestował w kilka inny spółek: Slide.com, LinkedIn, Friendster, Rapleaf, Geni.com, Yammer, Yelp, Powerset, Vator, Palantir Technologies i IronPort. Slide, LinkedIn, Geni.com i Yammer zostały założone przez byłych kolegów Thiela z PayPal'a: Slide przez Maxa Levchina, Linkedin przez Reida Hoffmana, Yelp przez Jeremy'ego Stoppelmana, Geni.com, Yammer przez Davida Sacksa, a Xero przez Roda Drury'ego. Czasopismo Fortune donosi, że twórcy PayPal założyli lub zainwestowali w dziesiątki nowych firm, o łącznej wartości około 30 milionów dolarów. W kręgach Doliny Krzemowej, nazywają Thiel'a "Don of the PayPal Mafia", jak zauważa artykuł w Fortune. Poglądy Thiela na zarządzanie są bardzo cenione, szczególnie jego słynna uwaga, że sukces początkującej firmy jest ściśle powiązany z niską płatnością Dyrektora Generalnego.

Thiel pojawia się czasem w roli komentatora na CNBC, wiele razy wystąpił w Closing Bell z Marią Bartiromo, czy w Squawk Box z Becky Quick. Dwa wywiady przeprowadził z nim Charlie Rose dla PBS. W 2006, otrzymał nagrodę w dziedzinie przedsiębiorczości Herman Lay Award for Entrepreneurship. W 2007 World Economic Forum uznało go za Young Global leader (młodego lidera światowego) w gronie innych 250 liderów poniżej lat 40. 7 listopada 2009 Thiel otrzymał stopień honorowy doktora na Uniwersytecie Francisco Marroquin.

Fot: digitaljournal.com
 Wkład kulturalny Thiela to np. produkcja filmu “Thank You for Smoking” w 2005, opartego na powieści Christophera Buckleya z 1994 pod tym samym tytułem. Thiel jest współautorem (z Davidem O. Sacksem, producentem TYFS) książki z 1995 pt. The Diversity Myth: 'Multiculturalism' and the Politics of Intolerance at Stanford, która spotkała się z gwałtownym protestem Condoleezzy Rice. Pisywał artykuły dla The Wall Street Journal, First Things, Forbes, oraz Policy Review, czasopisma wydawanego przez Hoover Institution, w którego zarządzie zasiada.

W grudniu 2010 Thiel zorganizował spotkanie z innymi przedsiębiorcami Doliny Krzemowej, którego tematem była przyszłość nauki i technologii. Wygłosił na nim opinię, że poprzez inwestowanie w idee futurystyczne, społeczeństwo może podnieść stopę życiową ludzkości.

W lutym 2006 Thiel dał 100.000 dolarów dla projektu Singularity Challenge w Singularity Institute for Artificial Intelligence. Został też członkiem zarządu Institutu i w 2006 wystąpił na Singularity Summit w Stanford.

Fot: ABC News
 We wrześniu 2006 Thiel ogłosił, że przekaże 3,5 miliona dolarów na rzecz badań zapobiegających starzeniu, dla Methuselah Mouse Prize w Methuselah Foundation. Jako powody podał: "Szybkie postępy w naukach biologicznych wskazują na możliwość odkrycia skarbów w tym stuleciu, łącznie z dramatyczną poprawą zdrowia i długowieczności dla wszystkich. Wspieram dr de Grey'a, bo wierzę że jego rewolucyjne podejście do badań nad starzeniem przyspieszy ten proces, pozwalając wielu ludziom i ich bliskim żyjącym dzisiaj cieszyć się znacznie dłuższym i zdrowszym życiem. ("Rapid advances in biological science foretell of a treasure trove of discoveries this century, including dramatically improved health and longevity for all. I’m backing Dr. de Grey, because I believe that his revolutionary approach to aging research will accelerate this process, allowing many people alive today to enjoy radically longer and healthier lives for themselves and their loved ones.")

Fot: Next Web
 29 września 2010 Thiel ogłosił stworzenie stowarzyszenia Thiel Fellowship, które da 100.000 dolarów 20 osobom w wieku poniżej 20 lat, aby zachęcić ich do porzucenia studiów i zajęli się założeniem firmy własny.

Thiel wspiera Committee to Protect Journalists, który opowiada się za prawem dziennikarzy do swobodnego przekazywania informacji bez obawy o represje.

Thiel jest wymieniony jako członek Steering Committee w The Bilderberg Group, kontrowersyjnym zespole wpływowych liderów biznesu i przywódców rządowych, która spotyka się co roku za zamkniętymi drzwiami bez dostępu prasy, by omówić sprawy światowe.

Fot: San Francisco Gate
 Zapytany o przekonania polityczne w 2006 w wywiadzie dla United Press International, Thiel stwierdził: "Byłem dosyć zagorzałym liberalnistą, kiedy zaczynałem biznes. Jestem o wiele większym libertarianinem obecnie" ("Well, I was pretty libertarian when I started in business. I'm way libertarian now."). W grudniu 2007 popierał kandydaturę Rona Paula z ramienia Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W dwuczęściowym artykule dla Cato Institute, Thiel napisał: "Nie wierzę dłużej, że wolność i demokracja mogą iść w parze" ("I no longer believe that freedom and democracy are compatible.") Thiel wyjaśnił potem kilka zdań swojego pierwotnego wystąpienia w kolejnym artykule, mówiąc: "Mimo, że nie sądzę, żeby należało odbierać prawo do głosowania jakiejkolwiek grupie ludzi, to nie mam wielkich nadziei, że głosowanie w czymś pomaga" ("While I don’t think any class of people should be disenfranchised, I have little hope that voting will make things better."). Thiel wspierał też kampanie o prawa osób homoseksualnych, np. American Foundation for Equal Rights i konserwatystów GOProud. W 2010 Thiel poparł Meg Whitman w wyborach na gubernatora stanu Kalifornia, która będąc prezesem firmy eBay kupiła PayPal od Thiela.

W filmie The Social Network, Petera Thiela zagrał aktor Wallace Langham. Film przedstawia go jako anioła biznesu inwestującego 500,000 dolarów w Facebook.


1 komentarz:

  1. Trudno to będzie wszystko posprzątać. Wygląda na to, że dewianci będą nadawać rytm naszmu życiu. Współczuć należy przede wszystkim dzieciom, które wpadną w ich łapy. Konserwatyści nie mogą być homoseksualistami, to hańba dla nas normalny konserwatystów.

    OdpowiedzUsuń