niedziela, 15 maja 2022

Słowo Boże na niedziele - LGBT+ Kościół Raport, Ks. Halina Radacz, plus nabożeństwa niedzielne


Co mówią osoby LGBT+ które nie chcą już być „przedmiotem” nauczania Kościoła i pracy duszpasterskiej, a podmiotem? Które kochają Kościół i chcą być w nim otwarcie? Które pragną zmieniać go od środka w miejsce pełne prawdziwego uznania wartości ich życia? Które nie boją się żądać dostrzeżenia, przestrzeni i szacunku? Które wierzą, że zmiany w Kościele mogą być zmianami na lepsze i chcą mieć w nie wkład?

Zapraszamy na prezentację raportu “Analiza sytuacji osób LGBT+ w Kościele rzymskokatolickim w Polsce i wynikające z niej proponowane rozwiązania” przygotowanego w ramach Kongresu Katoliczek i Katolików. Powstały po roku prac raport podsumowuje nauczanie Kościoła na temat osób LGBT+, przedstawia aktualną sytuację w Polsce i formułuje postulaty tego, jak można lepiej rozpoznać znaki czasu i dać osobom LGBT+ i ich rodzinom pełną szacunku oraz akceptacji przestrzeń praktykowania wiary w Kościele.

Prezentacja raportu będzie miała miejsce w niedzielę 22 maja o godzinie 15.00. Odbędzie się w formie transmisji na fanpage’u Kongresu Katoliczek i Katolików na Facebooku

Tuż po inauguracji swojego nowego projektu, portalu Outreach https://outreach.faith/ o. James Martin poinformował, że otrzymał od papieża Franciszka notkę z odpowiedziami na swoje pytania dotyczące katolicyzmu i społeczności LGBT+.

O. Martin, który od lat walczy o to, aby Kościół rzymskokatolicki był bardziej przyjazny dla osób LGBTQ+, wysłał list do papieża w zeszły czwartek, napisany po hiszpańsku, ojczystym języku papieża Franciszka;  papież odpowiedział w niedzielę.

Zapytał papieża o najważniejszą rzecz, którą osoby LGBTQ+ powinny wiedzieć o Bogu. Odpowiedź brzmiała: Bóg jest Ojcem i nie wyrzeka się żadnego ze swoich dzieci. A „stylem” Boga jest „bliskość, miłosierdzie i czułość”. Na tej drodze można znaleźć Boga”. Na pytanie o to, co jego zdaniem osoby LGBT+ powinny wiedzieć o Kościele, odpowiedział: „Chciałbym, by czytały Dzieje Apostolskie, tam znajdą obraz żywego Kościoła”. Trzecie pytanie dotyczyło tego, co papież powiedziałby osobom LGBTQ+, które doświadczyły odrzucenia przez Kościół. „Powiedziałbym im, że nie jest to ‘odrzucenie przez Kościół’, tylko przez ‘ludzi Kościoła’. Kościół to matka, która wzywa wszystkie swoje dzieci. Spójrzcie na przypowieść o zaproszonych na ucztę – sprawiedliwi i grzeszni, bogaci i ubodzy... Kościół ‘wybiórczy’, Kościół ‘czystej krwi’ to nie Kościół Święta Matka, tylko jakaś sekta”. (https://bit.ly/3FAoFoa)

O. Martin pozostawił te słowa bez komentarza, natomiast dla The Advocate wypowiedziała się na ich temat Marianne Duddy-Burke, dyrektor wykonawcza DignityUSA, która opowiada się za pełnym włączeniem osób LGBTQ+ do Kościoła: „(...) Chciałabym móc zadać papieżowi Franciszkowi kilka dalszych pytań dotyczących jego listu. Zapytałabym, czy mówiąc, że Bóg nie wyrzeka się ludzi, ma na myśli pełne bezwarunkowe przyjęcie. Czy widzi, jak Bóg błogosławi kochające małżeństwa i rodziny stworzone przez osoby tej samej płci? Czy wierzy, że Bóg cieszy się widząc osoby transpłciowe i niebinarne dorastające tak, jak zostały stworzone? (…)Dlaczego w świetle wieloletnich świadectw osób LGBT+ i ich rodzin o dehumanizującym nauczaniu i praktykach Kościoła – nie zmieniono ich? Naprawdę chciałabym wiedzieć, jak Franciszek odniósłby się do tego w swojej odpowiedzi”. (https://bit.ly/3sul06a)

Warto tutaj przypomnieć mocny głos Marcina Dierżanowskiego opublikowany ostatnio w Magazynie Kontakt:

„W kwestii LGBT+ Franciszek okazał się świetnym PR-owcem i marnym prorokiem. Czas wyzbyć się nadziei na odgórną zmianę kościelnego nauczania i uznać, że Watykan nie powinien być w tej kwestii moralnym autorytetem. (…) 

Jednak w porównaniu do tego, co od wierzących osób LGBT+ słyszałem siedem i osiem lat temu, dziś uderza mnie znacznie większe poczucie podmiotowości uczestników synodalnych konsultacji. Zwłaszcza przedstawiciele młodego pokolenia podkreślają, że nie oczekują od Kościoła ‘uznania’ czy ‘duszpasterskiej troski’, lecz – jeśli mają zostać w Kościele – chcą w partnerski sposób współkształtować jego oblicze. ‘Nie jesteśmy zainteresowani żadnymi inicjatywami na rzecz osób LGBT+, a jedynie przedsięwzięciami tworzonymi z osobami LGBT+’.” (https://bit.ly/3w78xrq)


Katedra Hope


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church San Diego


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Parafia Ewangelicka św. Marcina w Krakowie


Reformowany Kościół Katolicki 


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie 


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. W niedzielę transmitujemy Eucharystię o godz. 7:00, 8:30, 10:00 (rodzinna), 11:30, 13:00, 16:00, 17:17 (młodzieżowa), 19:00 (akademicka). Link na stronie YouTube.

Dominikanie Łódzcy 


Dominikanie Wrocławscy 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Kościół ewangelicko-augsburski w Katowice

 

 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Ewangelickie ABC. Tym razem na pytanie jak ewangelicy interpretują duszę człowieka odpowiada prof. dr hab. Jakub Slawik z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie  


Codziennik biblijny

 

Middle Church 


Metropolitan Community Church of Washington DC


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church w  Hendersonville, Karolina Północna 


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church - Los Angeles


Pikes Peak Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church of Windsor


Milwaukee Metropolitan Community Church


All God's Children Metropolitan Community Church


New Life Metropolitan Community Church


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz