niedziela, 18 maja 2014

Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią na świecie


- Peru grupa LGBT mówi co najmniej 17 LGBT zostało zabitych w tym kraju od 2012 roku ze względu na ich orientację seksualną.

W Chile z okazji dnia walki z homofobią, działacze wyszli na ulice, walka o równość. (zdjęcie MUMS Chile)

Barrack Obama oświadczenie z okazji Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią. "W tym roku, Stany Zjednoczone świętuje 60. rocznicę procesu Brown kontra Board of Education, w 50. rocznicę praw obywatelski, oraz 45 rocznice zamieszek Stonewall".

"W ten sposób, zastanawiamy się na doświadczeniach własnych walki o prawa obywatelskie i potwierdzamy nasze zobowiązanie do zapewnienia, ​​prawa człowieka wszystkich ludzi które są powszechnie chronione".

"W czasie, gdy, tragicznie widzimy wzmożone wysiłki homofobiczne wobec osób LGBT, wzywamy partnerów gdziekolwiek są, do dołączenia do nas w obronie równych praw dla osób LGBT naszych braci i sióstr, zapewnienie im, że są traktowani z godnością i szacunkiem na jaką zasługują. "

Około 100 osób, uczestniczyło w marszu w stolicy Phnom Penh Kambodża. Dodatkowo odbył się festiwal LGBT debaty, pokazy filmów.

Prawie trzy miliardy ludzi żyje w krajach, w których bycie LGBT jest zagrożone karą pozbawienia wolności, a nawet śmierć. To siedem razy więcej, niż w krajach gdzie są legalne małżeństwa osób tej samej płci.

Chiny działacze LGBT też wyszli na ulice wielu miejsca z okazji dnia walki z homofobią, ale wielu zostało aresztowany. Walka o prawa człowieka w Chinach, nie ważne jaka grupa jest zakazane, z powodu obaw rządu chińskiego, może zagrozić władzy chińskiej.

San Juan w stolicy Portoryko, odbył też protest przed Kapitolem, z okazji dnia walki z homofobią.

"Wszelkie prawa dla wszystkich miłości" to hasło, protestu uczestniczyło około tysiąc osób, wśród też lokalni politycy.

Działacze LGBT z Kanady napisali list do ministra spraw zagranicznych John Baird, rząd kanadyjski powinien bardziej walczyć z homofobią zagranicą i zdecydowanie potępić kraje homofobicznie.

Około 300 osób ruszyło z ul. Mazowieckiej w marszu pod hasłem "Wrocław jest dla wszystkich". Zgromadzenie przyciągnęło też grupkę narodowców z transparentem "Zakaz pedałowania". Marsz ochraniała policja - gazeta.pl.


Mołdawia odbył się marsz równości, działaczka Angela Frolov: "Cieszymy się z dzisiejszej imprezy, która pomaga budować społeczeństwo prawdziwie otwarte, w którym każdy może żyć bez lęku i dyskryminacji."

Uczestniczyło 100 osób w marszu, najwięcej od ostatnich latach, wśród uczestników też byli działacze z Ukrainy i Rosji, oraz ambasadorzy z Szwecji i USA.

Na początku był problem z marszem z powodu zablokowany przez przeciwników związany z kościołem prawosławnym.

Poseł Robert Biedroń skomentował marsz równości dla wolnej europy. Dotyczące polski marszów/parad. "W końcu wygraliśmy i mamy prawo do wolności zgromadzeń., ja jestem pewien, że w Kiszyniowie, przyjdzie dzień, kiedy będzie można maszerować w pokoju i wolności."


Paragwaj dzień z okazji walki z homofobią

Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz