niedziela, 9 marca 2014

News: Dan Gillespie-Sells, Mam na imię Ania, Malezja, Lambda Warszawa, Królowa Elżbieta II, Manify przeszły wielu miastach ...


Replika: Dan Gillespie-Sells, wyoutowany wokalista zespołu The Feeling, o homoseksualnych celebrytach, którzy siedzą w szafie: "Ci ludzie nie rozumieją, że unikając tematu, wysyłają jasny przekaz do publiczności: "wstydzimy się tego". Gdy słyszę teksty typu "o tym nie rozmawiam", "to kwestie intymne", to się naprawdę wkurwiam. Moja orientacja seksualna to ważna część mnie, chcę, by ludzie o niej wiedzieli. W ogóle nie wierzę w tę teorię "prawa do prywatności". Przecież to raczej dzielenie się z innymi tym, kim jesteś, stanowi jakąś wartość - a nie ukrywanie.

Homofobia jest problemem społecznym i każdy musi zadać sobie pytanie: czy moja postawa jest częścią rozwiązania tego problemu, czy częścią samego problemu? Więc zachęcam wszystkie

Być osobą transpłciową w Polsce - spotkanie z Anną Grodzką Zapraszamy na spotkanie, podczas którego nasz gość – Anna Grodzka – opowie nam o wydanej niedawno książce „Mam na imię Ania” oraz o codziennym życiu i wyzwaniach, którym muszą sprostać osoby transpłciowe.

Spotkanie odbędzie się w 15 marca o godz. 16.00 w siedzibie Stowarzyszenia Lambda Warszawa przy ul. Żurawiej 24a/4.

O książce "Mam na imię Ania": Ta książka jest jak odkrywanie świata, jakiego nie znamy. I chociaż transpłciowość była i jest obecna na Ziemi od tak dawna jak długa jest historia człowieka, i jest tak naturalna, jak naturalna jest różnorodność całej przyrody i każdego gatunku, to dla zdecydowanej większości z nas pozostaje nieznana. Czytając historię Anny Grodzkiej – pierwszej polskiej posłanki, która nie ukrywa transpłciowej przeszłości – staniesz przed pytaniami, których zazwyczaj sobie się nie zadaje. Co dla Ciebie znaczy być kobietą czy mężczyzną? Co to znaczy „być sobą”? Do czego potrzebne jest Ci „własne ja”? Czym jest wolność? Czy warto oddać kawałek siebie innym ludziom? Dopóki oddychasz, nie myślisz o tym, jak bardzo potrzebujesz powietrza. Dopóki, wśród innych ludzi jesteś sobą, nie wiesz, że nie jest to wcale takie oczywiste... Fascynująca opowieść autobiograficzna.

Niesamowite zdjęcia społeczności gejowskiej z San Francisco z lat 80 więcej na thebolditalic.com.

Po raz drugi w historii udało się wyeliminować wirusa HIV u dziecka, które urodziło się zakażone.

Malezyjski sąd apelacyjny uznał lidera opozycji Anwara Ibrahima za winnego utrzymywania stosunków homoseksualnych ze swym doradcą w 2008 r. i skazał go na 5 lat więzienia, uchylając wyrok uniewinniający sprzed dwóch lat. Prawnicy zapowiedzieli apelację - Onet.pl

Stowarzyszenie Lambda Warszawa przystąpiło do Koalicji przeciw mowie nienawiści w internecie. Powstała ona w ramach kampanii Rady Europy „No hate speech movement”, która potrwa do końca 2014 roku. Celem Koalicji jest m.in. zwiększenie wiedzy młodzieży i ogółu społeczeństwa na zjawiska mowy nienawiści, rasizmu, dyskryminacji i praw człowieka i przeciwdziałanie im.

Szczególne znaczenie w działaniach Koalicji ma eliminowanie mowy nienawiści z Internetu, gdzie skutki stosowania języka wrogości są trudne do kontrolowania i mogą powodować poważne skutki ze względu na powszechność i dostępność do treści.

W ramach Koalicji w gronie młodzieży, ekspertów_ek, organizacji i instytucji będziemy analizować złożoność tych kwestii, zachęć i aktywizować jak największą liczbę osób do refleksji i zajęcia stanowiska, a szczególnie do przeciwdziałania nadużyciom i wspierania osób, które czują się skrzywdzone.

Strona internetowa Koalicji służy także do zgłaszania wszelkich przypadków mowy nienawiści w internecie, dzięki czemu możliwe jest podjęcie skutecznej interwencji i ich usunięcie. Działania Koalicji koordynuje Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis”.

Replika: Królowa Elżbieta II po raz pierwszy w ciągu 62 lat panowania uznała istnienie ruchu LGBT. W liście skierowanym do London Lesbian and Gay Switchboard, czyli telefonu zaufania dla LGBT, w 40. rocznicę istnienia organizacji, Królowa napisała:

"Najlepsze życzenia i gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w Waszą organizację" .

Brytyjskie media piszą, że krotki message Elżbiety II to krok milowy - Królowa sama z siebie nie zwróciła się do społeczności LGBT nigdy przedtem, ani wtedy, gdy legalizowano homoseksualizm w Wielkiej Brytanii (w 1967 r.), ani wtedy gdy legalizowano homoseksualne małżeństwa (w 2013 r.).

Czasy się zmieniają

Z listami gratulacyjnymi dla London Lesbian and Gay Switchboard, która zatrudnia obecnie 150 pracowników, pospieszyli również premier David Cameron, wicepremier Nick Clegg, burmistrz Londynu Boris Johnson oraz szef lewicowej Partii Pracy - Ed Miliband.

zdjęcie Manifa Trójmiasto
Radio Gdańsk: Ulicami Gdańska przeszła trójmiejska Manifa 2014.

Trójmiejska Manifa 2014 przeszła ulicami Gdańska. W tym roku pod hasłem "21 lat zakazu aborcji." Na czele marszu szedł m.in. poseł Twojego Ruchu Robert Biedroń.

Przed rozpoczęciem marszu, organizatorki przeczytały uczestnikom 21 postulatów. - Rządzący odpowiadają nie tylko za to co robią, ale i za to czego nie robią. 21 postulatów pokazuje 21 obszarów zaniedbań Rządu wobec kobiet, mówiły organizatorki.

Na czele demonstracji szli: Elżbieta Jachlewska, Dorota Gardias, prof. Ewa Graczyk, Izabela Morska i poseł Twojego Ruchu Robert Biedroń. Nieśli transparent: "21 lat zakazu aborcji i to ma być solidarność?".

Wśród uczestniczek były była szefowa KPH kandydatka do Europarlamentu Marta Abramowicz, jej żona działaczka Tolerado/Wiara i Tęczy Anna Strzałkowska, oraz była wiceprezeska KPH Anna Urbańczyk.

21 postulatów Manify Trójmiejskiej 2014:
1. Przywrócić prawo do aborcji
2. Ratyfikować Konwencję Rady Europy w Sprawie Przemocy Wobec Kobiet
3. Wprowadzić darmową antykoncepcję, aborcję i prawo do sterylizacji
4. Edukować równościowo w szkole. Walczyć ze stereotypami płci
5. Wprowadzić edukację seksualną w szkołach
6. Wprowadzić parytet w polityce
7. Wprowadzić budżety genderowe w państwie i samorządach
8. Powołać samodzielne stanowiska pełnomocniczek ds. równości w samorządach
9. Wprowadzić Bezwarunkowy Dochód Podstawowy
10. Zagwarantować godne warunki życia osobom starszym
11. Wprowadzić godne zasiłki pielęgnacyjne dla opiekunów osób z niepełnosprawnością
12. Odbudować sieć publicznych żłobków i przedszkoli
13. Wprowadzić nieprzekazywalne i pełnopłatne urlopy rodzicielskie
14. Przerwać wymuszoną prywatyzację szkół publicznych
15. Ustanowić małżeństwa dla osób tej samej płci
16. Zalegalizować związki partnerskie
17. Refundować korektę płci dla osób transpłciowych
18. Karać mowę nienawiści ze względu na płeć i orientację psychoseksualną
Zmiana art. 256 i 257 KK
19. Rozdzielić państwo od kościoła i wyprowadzić religię ze szkół
20. Ujawnić skalę pedofilii w kościele
21. Stop manipulacji pojęciem gender

Manify odbyły też w sobotę w inny miastach Wrocław, Katowice, Koszalin, Kraków, Łódź, Poznań, Kielce.

Najbardziej znaną dzielnicę czerwonych latarni można znaleźć w Amsterdamie. Półnagie kobiety stoją w oknach wystawowych i przykuwają uwagę setki tysięcy turystów i turystek, którzy traktują te dziewczyny jako jedną z atrakcji turystycznych miasta.

Do czasu. Z końcem tańca na ekranie powyżej okien pojawia się tekst informujący o tym, że każdego roku tysiącom kobiet obiecuje się kariery taneczne w Zachodniej Europie, a jedynym co je czeka jest miejsce takie jak to.

Statystki są klarowne – 33% pracownic seksualnych pochodzi z krajów spoza Unii Europejskiej. Od 1990 roku liczba kobiet, które padły ofiarą handlu ludźmi z Europy Środkowej i Wschodniej wzrosła trzykrotnie - Codziennik Feministyczny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz