poniedziałek, 24 marca 2014

Partie polityczne zobowiązały się do zwalczania homofobii w kampanii do Europarlamentu. Widzisz, że jest inaczej? Zgłoś to!


Lambda Warszawa: Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w kontekście kryzysu ekonomicznego i wzrostu nastrojów ekstremistycznych w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej. Towarzyszy temu wzrost wrogości wobec osób należących do mniejszości etnicznych, religijnych i seksualnych.

Wrogie wypowiedzi szczególnie często dotyczą lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. W podobny sposób naruszana jest godność migrantek/migrantów, osób ubiegających się o azyl, osób pochodzenia romskiego, afrykańskiego, żydowskiego, muzułmańskiego i innych mniejszości etnicznych.

ENAR (Europejska Sieć Przeciwko Rasizmowi) i ILGA-Europe (Europejski Region Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów), dwie wiodące organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem rasizmowi i homofobii w odpowiedzi na te zjawiska zdecydowały się zareagować. W trakcie najbliższych miesięcy będą wspólnie monitorować kampanię wyborczą i reagować na pojawiające się w jej trakcie wszelkie przejawy nienawiści.

Inicjatywa ta została podpisana przez PES (Partia Europejskich Socjalistów), do której należy Sojusz Lewicy Demokratycznej, ALDE (Porozumienie Liberałów i Demokratów na Rzecz Europy), EGP (Europejska Pinartia Zielonych) i EuropeanLEFT (Europejska Partia Lewicy), które zobowiązały się do przestrzegania Deklaracji projektu (poniżej). Wsparcia inicjatywie udzieliła także EPL (Europejska Partia Ludowa), do której należy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Przypadki propagowania nienawiści wobec mniejszości etnicznych i narodowych można zgłosić za pomocą specjalnego formularza.

Projekt w Polsce wspiera Stowarzyszenie Lambda Warszawa, organizacja członkowska ILGA-Europe.

Deklaracja zaangażowania partii politycznych

My, niżej podpisane partie polityczne zobowiązujemy się w ramach kampanii wyborczej:
1. Wysyłać spójny i jasny komunikat skierowany do europejskich obywateli/obywatelek i mieszkańców/mieszkanek Europy, że nasze partie nie popierają żadnych materiałów lub oświadczeń, które mogłyby skutkować dyskryminacją, uprzedzeniami i nienawiścią ze względu na "rasę", kolor skóry, narodowość, pochodzenie etniczne/ narodowe lub przynależność do grupy społecznej, status prawny, wyznanie lub przekonania, płeć, wiek, zdrowie fizyczne i psychiczne, orientację seksualną, tożsamość płciową lub inne cechy tożsamości. Zobowiązanie to ma zastosowanie do niżej podpisanych partii europejskich i ich kandydatów/ kandydatek do Komisji Europejskiej, a także niżej podpisanemu partii krajowych.
2. Używać włączającego języka, aby unikać tworzenia się uprzedzeń, stygmatyzacji i nieporozumień w odniesieniu do grup om których mowa w pkt 1.
3. Do zagwarantowania, że w przypadku uczestnictwa w debatach, w odniesieniu do wszystkich grup zagrożonych nietolerancją i dyskryminacją, w tym osób ubiegających się o azyl, uchodźców, pracowników nielegalnych i migrantów i ich rodzin, osób pochodzenia romskiego afrykańskiego, muzułmańskiego, żydowskiego, lesbijek, gejów, osób biseksualnych, trans i interseksualnych (LGBTI) będziemy prowadzić je w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem godności i praw członków osób należących do tych społeczności.
4. Do odmowy publikowania i udostępniania wszelkich materiałów promocyjnych lub oświadczeń podżegających do niezrozumienia lub wrogości między różnymi społecznościami, w tym między społecznościami osób należących do mniejszości.
5. Do zapewnienia, że w przypadku naruszenia przez członków partii i jej kandydatki/ kandydatów zasad niniejszej Deklaracji podjęte będą odpowiednie działania, zgodne z wewnętrznymi procedurami .
6. Poinformowania działaczy/ działaczek naszej partii o intencji i treści niniejszej Deklaracji.
Wszystkie podpisane niżej partie polityczne zobowiązują się do przestrzegania zapisów niniejszej Deklaracji oraz publikowania i promowania jej wśród partii członkowskich i kandydatek/ kandydatów. Przyrzekają również w perspektywie najbliższych 5 lat przestrzegać tych zobowiązań poza wyborami do Parlamentu Europejskiego, ustanawiając grupy międzyparlamentarne i wspierając działanie tzw. intergroups w Parlamencie Europejskim, broniących wartości Unii Europejskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz