środa, 4 grudnia 2013

Elżbieta Szczęsna, prezeska Akceptacji, stowarzyszenia rodziców osób LGBT otrzymała nagrodę Respektpreis



Berlinie Elżbieta Szczęsna, prezeska Akceptacji, stowarzyszenia rodziców osób LGBT, otrzymała nagrodę RESPEKTPREIS!

Oświadczenie prezeski Stowarzyszenia AKCEPTACJA, Elżbiety Szczęsnej po otrzymaniu niemieckiej nagrody Respektpreis 2013 w Berlinie:

Jestem zaskoczona i szczęśliwa. Przyjmuję nagrodę Respektpreis 2013 z ogromną pokorą. Odkąd zaangażowałam się na rzecz praw lesbijek, gejów i osób transpłciowych, spotkałam dziesiątki odważnych ludzi, którzy poświęcają tej idei nie tylko swój czas. Oni ryzykują o wiele więcej, swoje bezpieczeństwo. Oni są bohaterami naszego ruchu i dlatego przede wszystkim im pragnę wyrazić mój wielki szacunek.

Tak rozumiem, tę nominację: jako wspaniały gest solidarności, wysłany z kraju, gdzie akceptacja dla osob LGBT jest dużo powszechniejsza niż w mojej ojczyźnie. To uhonorowanie pracy całego środowiska LGBT w Polsce, a przede wszystkim tych rodziców oraz przyjaciół osób LGBT, którzy, w ostatnich miesiącach niezmiernie zaangażowali się w działalność Stowarzyszenia AKCEPTACJA.

Przyznanie mi nagrody Respektpreis 2013, to również uznanie dla nowego podejścia w walce przeciw homofobii i transfobii, to ono ukształtowało moje społeczne i polityczne zaangażowanie:

My, którzy należymy do heteroseksualnej większości, chcemy pokazać swoją solidarność z tymi, którzy za swoją miłość są dyskryminowani. My, którym oszczędzony jest bolesny proces coming-outu i codzienna homofobia, chcemy wspomagać tych, którym trudniej jest odnaleźć swoją tożsamość. My, dla których małżeństwo i założenie rodziny nie stanowi większego problemu, nie możemy pozostawać bierni, gdy w tym samym czasie innym odmawia się tych praw .

Dlatego jestem tak szczęśliwa z powodu otrzymania nagrody Respektpreis, przyznawanej przez Koalicję przeciw Homofobii. My również rozumiemy nasze stowarzyszenie AKCEPTACJA jako heteroseksualne lobby na rzecz praw lesbijek, gejów i osób transpłciowych. To dopiero początek naszej działalności. Zrzeszamy przede wszystkim członków rodzin osób homoseksualnych, jednak marzę o tym, żeby pewnego dnia również polscy przedsiębiorcy, organizacje społeczne, związki sportowe, wspólnoty religijne wyraźnie sprzeciwiły się zjawisku homofobii.

W mojej działalności śmiem wyrażać jeszcze jeden pogląd, który uważam za bardzo ważny: Nie chcę, żeby tak często nadużywane pojęcie „rodziny”, pozostawiano jedynie homofonicznym politykom i religijnym dygnitarzom. Od sześciu lat spotykam przede wszystkim matki gejów i lesbijek, które przeżywają dramat, ponieważ boją się reakcji swoich mężów. Spotykam matki, które drżą, opowiadając o swoich zwaśnionych dzieciach, gdy jedno z nich dokonało coming-outu. Rodzice nie rozmawiają ze swoimi homoseksualnymi dziećmi. Bracia wstydzą się swoich sióstr lesbijek. Ojcowie brzydzą się swoimi homoseksualnymi synami.

Dlatego pragnę wyraźnie powiedzieć: To nie lesbijki i geje, to nie jednopłciowe małżeństwa stanowią niebezpieczeństwo dla rodziny. To homofobia niszczy rodzinę! To uprzedzenia niszczą relacje między ludźmi! To homofobi tego świata, odpowiedzialni są za ból, za łzy i za strach naszych rodzin!

Tym, co rodzinę scala, jest wzajemny szacunek, akceptacja i coś, co czyni nas wszystkich silniejszymi - miłość.

Jestem dumna i jednocześnie lekko onieśmielona, ponieważ nominowane do nagrody były tak wybitne osobowości, jak obecna minister sprawiedliwości Francji, pani Christiane Taubira. Jestem pewna, że będziemy w Polsce mogli kiedyś, podobnie jak we Francji, świętować zrównanie praw wszystkich obywateli, niezależnie od ich tożsamości seksualnej. Starania, by tak się stało to obowiązek przede wszystkim nas – osób heteroseksualnych, które już dziś cieszą się pełnią praw obywatelskich. Dlatego serdecznie wszystkich zapraszam do wsparcia naszego Stowarzyszenia AKCEPTACJA

1 komentarz: