Wieczorem wczoraj przypadkowo wpadłem na kanał CBS Europę i leciał film Historia Gwen Araujo w reżyserii Agnieszki Holland.
Oparta na faktach historia Sylvii Guerrero (Mercedes Ruehl) i jej syna Eddie’go (J.D. Pardo), który wraz z postępującym procesem dojrzewania zaczyna zauważać u siebie odrazę do własnej fizyczności.
Uczucie to z każdym dniem nasila się, aż w końcu osiąga moment krytyczny, w którym nastolatek postanawia zapuścić włosy, ubierać się jak dziewczyna, a także zmienić swoje imię na Gwen (na cześć ulubionej wokalistki – Gwen Stefani). Zmiany te wywołują sprzeciw konserwatywnej rodziny chłopca, z czasem jednak niechęć mija i powoli wszystko zaczyna wracać do normy. Pewnego dnia podczas imprezy, na której bawi się Gwen, ktoś odkrywa jej prawdziwą tożsamość. Dochodzi do tragedii...
CBS Europa: Agnieszka Holland to nie tylko reżyserka i scenarzystka tworząca dla dużego ekranu. Autorka Kobiety samotnej, Całkowitego zaćmienia czy Kopii mistrza współpracuje od lat także z telewizją. Jest nie tylko reżyserką seriali, ale również filmów telewizyjnych. W 2006 realizuje dla tv opartą na faktach Historię Gwen Araujo.
Sylvia Guerrero jest samotną matką wychowującą trójkę dzieci. Szczególnie kilkuletni Eddie budzi niepokój kobiety. Chłopczyk lubi przebierać się w dziewczęce sukienki. Początkowo Sylvia bagatelizuje całą sprawę. Mijają jednak lata, a Eddie coraz częściej czuje się kobietą i daje coraz odważniej temu wyraz. Sylvia, mimo początkowych trudności , traktuje Eddiego oraz jego płciowość z matczynym zrozumieniem. Niestety nie wszyscy członkowie rodziny oraz rówieśnicy aprobują przemianę Eddiego. Gdy pewnego dnia przychodzi w makijażu do szkoły, wzbudza nie tylko sensację, ale i agresję. Trudności z akceptacją otoczenia tylko wzmagają chęć samookreślenia. Eddie oświadcza, że od tej pory ma na imię Gwen i jest dziewczyną.
Historia Gwen Araujoto znakomity dramat poruszający ważny temat transpłciowości i jednocześnie przykład kina telewizyjnego dużego kalibru. Nie tylko ze względu na wciąż kontrowersyjny temat, ale także klasę realizacji. Agnieszka Holland kolejny raz udowadnia, że jak mało kto czuje bohaterów osamotnionych, często nieakceptowanych przez otoczenie. Dodatkowo ma duże wyczucie filmowej formy, umiejętność budowania płynnego, wciągającego opowiadania. Historia Gwen Araujo wyróżniają zdjęcia Davida Frazee oraz muzyka znakomitego polskiego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. Rewelacyjne aktorstwo to zasługa nie tylko Mercedes Ruehl i JD Pardo, lecz również obsady drugiego planu. Obraz, który zmusza do refleksji, a czasem nawet zredefiniowania swojego myślenia. Wielkie małe kino Agnieszki Holland.
Wyróżnienie GLAAD Media Award.
Film po angielsku:
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz