środa, 25 lipca 2012

Zmarła Sally Ride, pierwsza Amerykanka i lesbijka w kosmosie

Fot: wikipedia 

Gazeta Wyborcza: Miała 61 lat, chorowała na raka trzustki. 18 czerwca 1983 roku jako pierwsza Amerykanka poleciała na orbitę promem Challenger. - Jestem pewna, że to była najlepsza zabawa, jaką kiedykolwiek miałam w życiu - powiedziała po powrocie na Ziemię.

Przed nią na orbicie były dwie Rosjanki - Walentyna Tiereszkowa (w 1963 r.) oraz Swietłana Sawicka (1982 r.). W czasie swego sześciodniowego lotu w wieku 32 lat Sally Ride była też najmłodszym z wszystkich amerykańskich astronautów. Rok potem drugi raz poleciała w kosmos, tym razem spędziła nad Ziemią osiem dni. W 1986 roku gotowała się do swojej trzeciej misji, kiedy 73 sekund po starcie eksplodował prom Challenger i na kilka lat wszelkie loty zawieszono. Sally Ride zasiadła w komisji badającej przyczyny katastrofy. Była też członkiem podobnej komisji powołanej po katastrofie promu Columbia w 2003 roku.

Astronautką została przypadkiem. Jako młoda dziewczyna sporo grała w tenisa, miała sukcesy na zawodach krajowych i jak zaczynała studiować fizykę na Uniwersytecie Stanforda, to namawiano ją do profesjonalnej kariery tenisowej. Ale w 1978 roku, kiedy broniła doktoratu z astrofizyki (zajmowała się astronomią rentgenowską i laserami na swobodnych elektronach) i rozglądała się za pracą, w gazecie przeczytała ogłoszenie NASA o rekrutacji astronautów. Zgłosiła się i została przyjęta. Po latach na pytanie, dlaczego właściwie zdecydowała się być astronautką, a nie tenisistką, odpowiedziała żartem: "bo miałam kiepski forehand".

Sally Ride opuściła NASA w 1987 r. Zatrudniła się najpierw na Uniwersytecie Stanforda, a potem została profesorem fizyki i dyrektorem California Space Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, skąd pochodziła.

Jej pasją stała się odtąd promocja nauk ścisłych, technicznych i matematyki wśród młodych ludzi, zwłaszcza dziewczyn. Napisała sześć książek dla dzieci. W 2001 r. założyła spółkę "Sally Ride Science", która zajmuje się przygotowywaniem programów szkolnych i materiałów dla nauczycieli, a także organizacją klubów, obozów i festiwali naukowych.

Za mąż wyszła raz - w 1982 r. poślubiła kolegę astronautę. Rozwiedli się w 1987 r. Sally związała się wtedy z partnerką, z którą żyła aż do śmierci.

Dopiero po jej śmierci publicznie przyznano, że była lesbijką. Jest więc pierwszą osobą spośród amerykańskich astronautów, o której wiadomo, że miała orientację homoseksualną. Sama jednak za życia tego nie ujawniała.

Do ostatnich dni bardzo chroniła swojej prywatności. Odrzucała większość ofert reklamowych, wydania wspomnień czy nakręcenia filmów o jej życiu i misji. Także na jej prośbę NASA trzymała informację o jej śmiertelnej chorobie w tajemnicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz