wtorek, 31 lipca 2012

Słowo Boże na dziś, Historie gejowskie z życia wzięte

Jezus odprawił tłumy i wrócił do domu. Tam przystąpili do Niego uczniowie i prosili Go: «Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście». On odpowiedział: «Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie Złego. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie. Jak więc zbiera się chwast i spala ogniem, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha».
Mt 13, 36-43

Następna historia życia naszego co powoduje homofobia i dlaczego mamy problemy zdrowotne, przez tak ważne walka o prawa LGBT.

Onet.pl: W mediach cały czas pokutuje stereotyp uśmiechniętego geja, który świetnie się bawi. Tymczasem badania pokazują, że z powodu dyskryminacji homoseksualni mężczyźni są bardziej narażeni na zaburzenia psychiczne niż reszta populacji, częściej popadają w uzależnienia i podejmują próby samobójcze.

Matthew Todd jest wyjątkowo zdenerwowany. ­ To jest temat tabu; spodziewamy się, że może wywołać spore poruszenie – zdradza redaktor najpopularniejszego brytyjskiego magazynu dla gejów "Attitude". Jego obawy są uzasadnione. Tematem najnowszego numeru pisma, na okładce którego tradycyjnie widnieje pięknie wyrzeźbiony męski tors, jest bowiem wysoki wskaźnik zaburzeń psychicznych i uzależnień wśród homoseksualnych mężczyzn.

– Przyzwyczailiśmy się do stereotypu zadowolonego, rozrywkowego geja. Tymczasem wielu gejów jest tak naprawdę nieszczęśliwych; mamy wyższy wskaźnik samobójstw i depresji niż mężczyźni heteroseksualni; jesteśmy bardziej narażeni na depresję, uzależnienie od alkoholu, narkotyków i seksu; mamy także więcej problemów z budowaniem relacji – wylicza Todd.

Badania pokazują, że wśród gejów samobójstwa zdarzają się dwa razy częściej niż wśród mężczyzn heteroseksualnych. Z projektu badawczego szpitala London’s University College wynika, że mężczyźni o orientacji homoseksualnej częściej cierpią na zaburzenia psychiczne. – To niezwykle delikatna kwestia. Mało kto w naszym środowisku chce ją poruszać – przyznaje Todd. – Tyle lat walczyliśmy o równe prawa, że teraz po prostu chcielibyśmy cieszyć się tym, co udało nam się uzyskać. Prawda jest jednak taka, że droga do obecnej wolności odbiła się na naszym zdrowiu. Wstyd, samotność i poczucie wyobcowania, jakich doświadcza dorastający homoseksualny chłopiec sprawiają, że jest on bardziej narażony na problemy psychiczne. Czas, byśmy przyznali, że ten problem istnieje i zaczęli z nim walczyć – mówi redaktor.

On sam przyznaje, że odkrycie swojej homoseksualnej orientacji w wieku 10 lat było dla niego "początkiem najgorszych pięciu lat życia". – Uważam, że społeczeństwo mnie zawiodło, tak jak cały czas zawodzi dzieciaki w podobnej sytuacji. Powinienem mieć możliwość porozmawiania z nauczycielem, z rodzicami – mówi. – Myślę, że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jaka wielka jest to trauma.

Poczucie wyobcowania zaczyna się już w dzieciństwie. – Najczęściej rodzice wyczuwają, że ich dziecko jest inne, a ono wchłania te emocje jak gąbka. To rodzi poczucie wstydu, z którym później trudno sobie poradzić. Nie każdy gej ujawnia się z radosnym "hurra" na ustach.

Po kilku latach terapii, Todd zaczął pracować nad własnymi kompulsywnymi zachowaniami. – Środowisko gejowskie jest przepełnione seksem. Homoseksualni chłopcy wchodzą więc w świat, w którym jest dużo alkoholu i narkotyków, a brakuje zdrowych, spokojnych wzorców zachowań. Nie ma nic złego w tym, żeby cieszyć się seksem – pod warunkiem, że to jest to, czego akurat chcesz; że jest to świadomy wybór – podkreśla.

Niektórzy geje mieli to szczęście, że znaleźli odpowiednie wsparcie w swoich środowiskach. Dziennikarz Simon Fanshawe przyznaje, że odżył, kiedy trafił na studia na Sussex University. Zgadza się, że czas przełamać tabu dotyczące psychicznych problemów homoseksualnych mężczyzn. – Wielu z nas dorastało w poczuciu winy – mówi. – Teraz musimy nauczyć się, jak poradzić sobie z wrogością wobec samych siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz