niedziela, 1 lipca 2012

News Gay Pride: Parady Równości w miastach Dublin, Sofia, Helsinki, Paryż, Madryt i na Malcie

Zdjęć więcej na thejournal.ie
Polski Expres: Dziś ulicami stolicy przeszła Parada Dublin Pride, będąca kulminacyjnym wydarzeniem Festiwalu Równości, organizowanego corocznie przez środowiska LGBTQ (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Qeer). Organizatorzy szacują, że w Paradzie wzięło udział ponad 30,000 uczestników, zaś wzdłuż dublińskich ulic tęczowy korowód śledziło ponad 110,000 mieszkańców i sympatyków.

Tegoroczna, rekordowa już, Parada jest kontynuacja tradycji, zapoczątkowanej w 1983 roku, kiedy to środowiska LGBTQ przemaszerowały ulicami Dublina w proteście przeciw dyskryminacji osób homoseksualnych oraz wzrastającemu poziomowi agresji wymierzonego w gejów i lesbijki. Bezpośrednim impulsem dla pierwszej parady było orzeczenie sadu, orzekającego jedynie kary w zawieszeniu gangowi młodych ludzi, którzy dokonali zabójstwa młodego geja, 31-letniego Declana Flynn’a w 1982 roku.

Obecnie Dublin Pride Parade jest jednym z największych festiwali, organizowanych w mieście, przyciągającym tłumy z całej Europy. Tegoroczna Parada odbywała się pod hasłem ‘Show Your True Colors’ przemaszerowała dziś od godz. 14.00 trasa z Parnell Square, aż do Merrion Square, gdzie do wieczora odbywać się będzie piknik.

Od lat Parady maja w Irlandii pokojowy przebieg i na stale wpisują się w kalendarz imprez, wspieranych przez lokalne władze, biznes, środowiska artystyczne oraz mieszkańców Dublina.

RTE: Organizatorzy powiedzieli Gay Pride jest największą paradą w Irlandii po dniu św Patryka i też przez dziesięć dni festiwalu LGBT.

Po paradzie około 5.000 osób wzięło udział w Party Parady, wśród czołowi członkowie społeczności, w tym senator David Norris.



Fot: BGNES
Novinite: Ponad 2000 osób wzięło udział w piątej paradzie równości w stolicy Bułgarii Sofii.

LGBT i heteroseksualni obywateli, przyłączyli się do parady, aby wyrazić swoje pragnienia o równe prawa dla wszystkich i na znak protestu przeciwko dyskryminacji wobec osób LGBT w Bułgarii.

Bez wielki przeszkód przeszli i konfliktów od strony nacjonalistyczny grup religijny i prawicowy

W poprzednich parada Sofia Gay Pride, skrajnie prawicowe ekstremiści próbowali atakować uczestników, prowokując i starcie z policją.

Wśród uczestników byli też ambasadorzy z Wielkiej Brytanii i USA Jonathan Allen i James Warlick.

Wiele inne zagraniczne ambasad, jak również 134 deputowanych z Parlamentu Europejskiego, oficjalne poprało w lista napisali.

"Jesteśmy tutaj, aby pokazać, że jesteśmy dumni z tego kim jesteśmy i że nie boimy".

W sobotę rano, około 200 skrajny nacjonalistycznej partii prawicowej, urządzili własny pochód przeciwko paradzie równości.



Fot: stadissa_fi.
YLE: W tym roku, Fińska parada równości "Pride Helsinki" skupiła się na poszanowanie różnorodności.

Helsinki Pride składa się z wielu spotkań i dyskusji punktem kulminacyjnym jest parada przez centrum miasta w sobotę.

Pierwszy festiwal Gay Pride zorganizowany został już w 1975 roku.

Patronem tegorocznego festiwalu jest minister Kultury i Sportu Paavo Arhinmäki.

Jak pisze YLE doszło do podczas parady kilku incydentów młody mężczyzna poniżej 20 lat rzucał jajka gdy uciekał do pobił inną osobą zostaję zatrzymany.

Dwa lata temu podczas parady w Helsinkach atak poprzez gaz na uczestników parady. Trzej mężczyźni zostali później skazani wyroki w zawieszeniu.

Policjanci szacują, że tegoroczna Pride Helsinkach przyciągnęło między 7.000 a 8.000 uczestników.


Foto: Reuters
France24: Parada równości w stolicy Francji Paryżu, odbyła się w sobotę został dodatkowo podbudowani uczestniczy i też są sceptyczni obietnicę nowego francuskiego rządu Socjalistycznej chcę przyszłym roku legalizacji małżeństw tej samej płci i prawo do adopcji.

"Jest to specjalna parada, ponieważ jest to pierwszy raz mamy rząd, prezydenta, parlament, który opowiada się za postępem", powiedział Nicolas Gougain, rzecznik grupy Inter-LGBT.

Premier Jean-Marc Ayrault powiedział w piątek,że równość małżeńską wprowadzi około 5 lat rządów prezydenta François Hollande, ale nie określił datę dokładnie wprowadzenia małżeństw homoseksualny.

Paryski Dziennik: "Bardzo lubię oglądać w Paryżu to piękne święto. Może dlatego, że jest to dla mnie parada takiej absolutnej wolności. Nikogo nic nie szokuje, niczego się nie kwituje jakimiś bezsensownymi komentarzami, a jeśli, to tylko śmiechem, żartem, wyrozumiałym potaknięciem głową. Nie ma moralizatorskich ocen, niepotrzebnych komentarzy, a jakby z podziemi wychodzi w ten dzień na powierzchnię ten niedostępny, zupełnie schowany, nieznany nam świat. Ci, których otacza się na co dzień nienawiścią, pogardą, nietolerancją nagle ukazują się nam w dziennym świetle, robią za gwiazdy, nie boją się ubrać w swoje najbardziej ekstrawaganckie kostiumy, po prostu niczego się nie boją, chociaż w ten jeden jedyny dzień.

To także wielkie święto młodzieży, młodego pokolenia, które dojrzewało w różnorodności kulturowej, które wierzy w wartości takie jak tolerancja, szacunek, respektowanie inności i które chce budować nowe społeczeństwo, nie takie w jakim wyrosło- konserwatywne i nietolerancyjne- ale nowoczesne, otwarte. W tym roku parada odbywała się również pod znakiem rządów socjalistów, którzy po dziesięciu latach objęli w tym miesiącu władzę we Francji. Jeden z „wozów” zafundowała swoim członkom partia socjalistyczna, inny- „zieloni” . W pochodzie wzięli udział również nowi ministrowie rządu utworzonego już za czasów prezydencji Françoisa Hollande’a.

Hasła parady "Moje dzieci są homoseksualistami, powinni mieć takie same prawa jak wasze" I na drugiej tablicy" Mój syn jest gejem, moja córka lesbijką, czy wam to przeszkadza?".

Największe wrażenie robi na mnie jednak widok kobiet idących w żeńskich parach i popychających wózki z dziećmi, albo, jak w tym roku, mały pociąg, w którym kobiety przewijały i karmiły dzieci. To są te walczące o równouprawnienie. Może i są psychologowie temu przeciwni, ale uważam, że dziecku potrzebna jest przede wszystkim do rozwoju miłość i troska, a kto będzie jej już dostarczał, nie ma moim zdaniem żadnego znaczenia.

Mniej więcej w połowie bulwaru St. Michel w małym kościółku „okopała” się grupa katolickich integrystów, którzy maszerujących bulwarem drażnili przystawianym do ogrodzenia albo wzniesionym wysoko transparentem „Ani małżeństw, ani adopcji”-wywołując natychmiastową reakcję gwiżdżącego na nich tłumu. W którymś momencie policja musiała kościół zupełnie odgrodzić od manifestujących, ponieważ, rozpoczęło się rzucanie wzajemnie na siebie chyba jedzeniem…trudno z oddali powiedzieć."


Fot: di-ve.com
Times Malta: Grupa LGBT Malta Gay Rights Movement organizatorem marsz równości na Malcie w Sliema.

Około 150 osób wzięło udział, maszerując z kolorowymi balonami, flagi tęczowe. Wielu uczestników mieli gwizdki.

Również na czele marszu baner, który brzmiał "Jeśli nie jesteśmy oburzeni to nie zwracamy uwagę". Banner odnosi się do nierówności.

Wśród tych, którzy uczęszczał w marszu był minister sprawiedliwości Chris Said, posłowie z obu stron i ambasador USA z rodziną. Ambasador Gina Abercombie-Winstanley.

Wśród haseł podczas parady były: "Minister jak długo mamy czekać" - odnosi do związków partnerski.

"Jedyną różnicą jest to, że wciąż mamy do walki o prawa nasze, że ​​inni ludzie przyjmują za oczywiste ... bezpiecznych ulic i szkół, akceptacji ze strony rodziców, są traktowani w jednakowy sposób zatrudnieniu, uznawania naszych relacjach i rodzin, bezpłatna opieka zdrowotna."

Społeczność LGBT na Malcie przerzedła długą drogę. "Jesteśmy widoczne jak nigdy dotąd, a nasze głosy są głośne i wyraźnie".

Przez cały tydzień odbywał się festiwal Gay Pride zawierał miedzy innymi festiwal filmowy czy turniej piłki nożnej.


Fot: AFP/RTVE
TVE: Hiszpania Madryt też odbyła się parad równości, szli w paradzie miedzy innymi z hasłami żeby rząd nie odebrał prawa do małżeństw dla par homoseksualny.

Też walka z homofobią i dyskryminacją oraz edukacja społeczności sprawie LGBT.

"Jesteśmy tutaj, aby domagać się szacunku, godności i wolności wszystkich ludzi, aby mieć swobodę decydowania, z kim śpią, którzy żyją i kogo poślubić mogą", powiedział numer dwa partii PSOE na czele demonstracji z innymi politykami i liderami LGBT.

UPyD lider partii, Rosa Diez, która również przyłączyła się w Gay Pride w obronie równości i wolności wszystkich osób.

"Tak więc jestem tu, by bronić tego, co bronili całe moje życie: wolność i równość", powiedziała Diez.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz