Tajlandia zbliża się jako pierwszy kraj Azji Południowo-Wschodniej, który uchwala równość małżeńską: Posłowie Izby Reprezentantów większością 400 głosów za, 10 przeciw oraz z dwoma wstrzymującymi się i trzema nieobecnymi, głosowali w środę za legalizacją małżeństw jednopłciowych. "Dziś społeczeństwo udowodniło nam, że troszczy się o prawa osób LGBT" - powiedział ujawniony poseł opozycji Tunyawaj Kamolwongwat, który od dekady walczy o równość małżeństw.
Jeden z posłów przyniósł dużą tęczowy sztandar na głosowanie. Projekt ustawy, który zastępuje w ustawie małżeńskiej "mężczyznę" i "kobietę" neutralnymi płciowo słowami, musi jeszcze zostać przyjęty przez Senat i podpisany przez króla Tajlandii. Przyjęcie tej ustawy dało prawa małżeńskie parom jednopłciowe w kwestiach spadkowych i adopcyjnych. Już podczas pierwszego czytania w grudniu zeszłego roku projekt spotkał się z szerokim poparciem. Do tej pory w Azji równość małżeńska została uznana jedynie przez Tajwan i Nepal.
Mimo że Tajlandia jest znana z tolerancji wobec osób queer, większość tego głównie buddyjskiego kraju jest konserwatywna. Społeczność LGBT jest szeroko widoczna, ale nadal boryka się z dyskryminacją. Aktywiści od dłuższego czasu domagają się prawa do małżeństw jednopłciowych oraz oficjalnego uznania osób transpłciowych w dokumentach tożsamości. Obecnie Tajlandia ma już prawa zapewniające równość, zakazujące dyskryminacji ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową.
W 2022 roku parlament podjął już pierwsze próby ustanowienia równości małżeńskiej. Jednakże projekt ustawy został porzucony, gdy parlament został rozwiązany przed wyborami parlamentarnymi w ubiegłym roku. Przed wyborami kilka partii obiecało równość małżeństw. Również premier Sretta Thavisin, rządzący od września 2023 roku, wypowiadał się za równością w czasie sprawowania urzędu. (AFP)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz