Lata 90. to fascynujący okres pełen wzlotów i upadków, a także niezapomnianych chwil telewizyjnych. Choć dzisiaj reprezentacja społeczności LGBTQ+ jest bardziej powszechna wśród widzów, warto przyjrzeć się 15 postaciom, które symbolizowały tę społeczność w czasach, gdy temat homoseksualizmu był jeszcze trochę tabu.
Matt Fielding, postać z "Melrose Place", pojawił się we wszystkich siedmiu sezonach. Jego główna historia skupiała się na walce jako gej w konserwatywnej społeczeństwie.
Jon Hanley to postać z "General Hospital", która, podobnie jak aktor ją grający, zmarł z powodu powikłań AIDS. Choć jego czas w programie był krótki z powodu przedwczesnej śmierci aktora, wątki związane z HIV+ były kluczowe dla lat dziewięćdziesiątych.
Ellen Morgan, w wykonaniu Ellen DeGeneres, ujawniła swoją orientację homoseksualną w słynnym odcinku "Puppy Episode" sitcomu "Ellen" w 1997 roku.
Will, jedna z tytułowych postaci z "Will & Grace", jest uroczo nerwowy, zawodowo udany i jednym z najwierniejszych przyjaciół na ekranie. Ośmiosezonowy sukces "Will & Grace" udowodnił, że warto poświęcić czas antenowy postaciom homoseksualnym.
Jack McFarland z "Will & Grace" kochał samego siebie i bycie gejem. Bezkompromisowo uwielbia Cher i "Złote Dziewczyny", dąży do mało prawdopodobnej kariery teatralnej.
Kobiety LGBTQ, które oglądały "Xena: Wojowniczą Księżniczkę", od samego początku wiedziały, że Xena i Gabrielle to więcej niż tylko przyjaciółki, ale związek został uznany za kanoniczny, gdy Lucy Lawless potwierdziła, że uważała postać za biseksualną w wywiadzie z Conanem O'Brienem w 2001 roku.
Sprawiedliwe jest powiedzenie, że Gabrielle zasługuje również na własne wyróżnienie w tym zestawieniu. Z Xena może być bliżej po latach, ale zaczęła odważnie i niezależnie. Miała tożsamość poza Xeną, była odważna, pewna siebie i odważna, pozostając ikoną do dziś.
Gdy po raz pierwszy poznajemy Enrique "Rickie" Vasqueza w "My So-Called Life", identyfikuje się jako biseksualny, ale później ujawnia przed przyjaciółmi Angelą i Rayanne, że jest gejem.
Chociaż Samantha Jones z "Sex and the City" była zdecydowanie bardziej zainteresowana mężczyznami, nie ograniczała się tylko do jednej płci. W czwartym sezonie Samantha spotyka Marię, a potem zupełnie łamie serca każdej queer dziewczyny, gdy decyduje, że tęskni za mężczyznami zbyt bardzo.
Jack McPhee z "Dawson's Creek" dał wyraz trudnościom związanym z coming outem jako nastolatek w rodzinie już dysfunkcyjnej i obarczonej wielką ilością homofobii.
Okej, postać Christophera Meloniego, Chrisa Kellera, w serialu HBO "Oz" była trochę złym biseksualistą. Nie była to dokładnie pozytywna reprezentacja. Ale było niewiele do wyboru, a trzeba przyznać, że było to rozrywkowe.
Technicznie Willow nie ujawniła swojej orientacji w "Buffy, postrach wampirów" aż do 2000 roku, ale były zdecydowane sugestie. Pamiętacie alternatywną rzeczywistość Will z odcinków "Życzenie" i "Podwójnik", której Willow z rzeczywistości Buffy uważała za "trochę lesbijkę"?
Larry Blaisdell był postacią drugoplanową w "Buffy, postrach wampirów", ale i tak zrobił pamiętny wrażenie. Wprowadzony jako butch i macho szkolny łobuz, zakończył swoją krótką historię coming outem i ustanowił standard bycia wiernym sobie.
Carol Willick-Bunch, była żona Rossa w "Przyjaciołach", pojawiała się przez cały serial i dzieliła z Rossim obowiązki rodzicielskie.
Dr. Maggie Doyle ujawniła się jako lesbijka w "Ostry Dyżurze -ER" w 1997 roku, gdzie pracowała jako stażystka w szpitalu ratunkowym.
źródło Pride
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz