niedziela, 17 grudnia 2023

Słowo Boże na niedziele: Duchowny niemiecki i akceptacja dla społeczności LGBTQ, Wyspa Man równość małżeństw w kościele Metodystów ...


Uwe Grau, wikariusz niemieckiego Kościoła rzymskokatolickiego i duszpasterz pielgrzymów, od dawna angażuje się na rzecz tęczowych chrześcijan w Kościele. Dwa lata temu wziął udział w akcji #OutInChurch, w której o swojej nieheteronormatywności opowiadały osoby związane z Kościołem rzymskokatolickim w Niemczech, w tym również duchowni. Nie wszyscy z jego parafii przyjęli jego coming out pozytywnie, spotkał się jednak również z dużym wsparciem. W wywiadzie udzielonym katholisch.de opowiada o tym, jak radził sobie z reakcjami i dlaczego uważa, że błogosławienie par jednopłciowych jest słuszne.

Grau przyznaje, że początkowo było to dla niego wyzwaniem, ale teraz cieszy się, że wziął udział w akcji #OutInChurch. Jako duszpasterz od dawna angażuje się w pomoc osobom LGBT+ i stara się, aby Kościół był bardziej otwarty na różnorodność.

Podkreśla, że udział w #OutInChurch był dla niego wyjątkowo wyzwalający. Teraz może otwarcie mówić o sobie w swojej pracy duszpasterskiej, zwłaszcza na rzecz młodzieży. Mimo że pracuje w małej, bardziej tradycyjnej parafii, mówi że reakcje na jego udział w akcji były zdecydowanie pozytywne. Jego proboszcz otrzymał kilka telefonów od niezadowolonych parafian, ale nikt nie zwrócił się bezpośrednio do wikarego. Grau mówi również o dwóch anonimowych listach, w których go znieważano, ale zdecydowanie podkreśla, że taka postawa nie zniechęciła go do działalności na rzecz równości.

Ostatnie pytanie wywiadu dotyczy błogosławieństwa par jednopłciowych. Grau stanowczo potwierdza, że takich błogosławieństw udziela, uznając je za słuszne. Wyraża nadzieję, że Kościół w końcu otworzy się na tę kwestię, zgodnie z rezolucją zatwierdzoną podczas Niemieckiej Drogi Synodalnej. Podkreśla, że seksualność jest darem od Boga i powinna być postrzegana jako coś pięknego i pozwalającego żyć pełnią.

Wikariusz Uwe Grau jest przykładem kapłana, który z odwagą mówi  o swojej tożsamości, a także śmiało staje po stronie równości i otwartości Kościoła na różnorodność, pomimo trudności i kontrowersji, które mogą wyniknąć z takiej postawy. Jego działania stanowią ważny krok w kierunku bardziej otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa, w którym każdy może czuć się akceptowany i szanowany - Fundacja Wiara i Tęcza


Dwa kościoły metodystów na Wyspie Man mogą teraz oferować małżeństwa tej samej płci. Tim Norton, członek rady Kościoła Metodystów Promenade, powiedział, że ta decyzja „wyśle społeczności LGBT mocny 

"Jezus na pewno nie doradzałby rodzicom, by nie akceptowali dziecka LGBTQ+. Kamil Smogorzewski rozmawia z Dariuszem Piórkowskim SJ". "Moje dziecko powiedziało mi, że jest osobą LGBT+. Co mam teraz zrobić?" - pytanie to usłyszał parę lat temu papież Franciszek, ale musiał się z nim zmierzyć również nasz następny gość. Do czwartego odcinku podcastu Wiary i Tęczy zaprosiliśmy ks. Dariusza Piórkowskiego, jezuitę, duszpasterza, kierownika duchowego i rekolekcjonistę.


Józek Targosz  rozmawia z Marcinem Dzierżanowskim, na temat książki „To jest także nasz Chrystus"


Dyskusja panelowa - "Bezpieczne przestrzenie - wspólnota bez uprzedzeń" - spotkanie w ramach Dnia Praw Człowieka we Wrocławiu. 

Uczestniczyli 
Alina Szeptycka – pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania
Ksiądz Ute Sauerbrey – proboszcz parafii luterańskiej w Berlinie-Lübars
Mariusz Ławnik – prezes Stowarzyszenia „Tęczowi Społecznicy”
Kamil Losiak – członek zarządu Fundacji „Wiara i Tęcza”

Organizator: Parafia Ewangelicko-Augsburska Opatrzności Bożej we Wrocławiu.
Partnerzy: Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania, Parafia Luterańska w Berlinie-Lübars, Stowarzyszenie „Tęczowi Społecznicy”, Fundacja „Wiara i Tęcza”


Uroczysty koncert z okazji Dnia Świętej Łucji 

Nabożeństwo rozpoczynające wydarzenie Otwarte Przestrzenie w Parafia Ewangelicko-Augsburska Opatrzności Bożej we Wrocławiu Stowarzyszenie „Tęczowi Społecznicy” oraz Fundacja Wiara i Tęcza byli partnerami. Kazaniem wygłosił pastor Marek Uglorz.

 Uroczystość zapalenia menory chanukowej w sejmie

Spotkania Biblijne 

Metropolitan Community Church of Toronto

Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 

Dominikanie Wrocławscy 

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 

Codziennik biblijny

Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie 

Middle Church 

Katedra Hope

Metropolitan Community Church Tampa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz