piątek, 1 grudnia 2023

Wieści LGBTQ: Walka o jednopłciowe związki w Strasburgu, Gay USA, Pride Today, Billy Porter, Tan France, Vlogowe wieści ...


Właściwie od początku istnienia Miłość Nie Wyklucza jednym z głównych elementów naszej Strategii było uzyskanie odpowiedzi ze Strasburga, czy Polska może odmawiać nam i naszym rodzinom jakiejkolwiek ochrony, czy może łamie w ten sposób prawo? Na odpowiedź czekałyśmy od ośmiu lat — a wraz z nami pięć par domagających się swoich praw oraz stojąca za nimi społeczność. Dzięki pracy współtworzonej przez nas od 2015 roku Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej już niedługo najprawdopodobniej usłyszymy, że Polska nie może gorzej traktować par osób tej samej płci i musi uznać ich prawo do formalizacji związków. Treść wyroku poznamy 12 grudnia, ale trudno wyobrazić sobie inny scenariusz — zwłaszcza w kontekście poprzednich orzeczeń Trybunału w sprawach przeciwko Włochom i Rumunii.

Co wyrok Trybunału oznacza dla Polski? To przede wszystkim poważna presja. Skoro nowy rząd chce odbudować reputację Polski wśród innych państw Unii Europejskiej i udowodnić, że kryzys praworządności nad Wisłą został zakończony, nie będzie mogła ignorować głosów z międzynarodowych organów takich jak Trybunał. Oczywiście Strasburg nie może zmusić Warszawy do zmiany prawa, ale może ją do tego zobowiązać. Dla społeczności LGBT+ i osób działających na rzecz równouprawnienia to ogromna pomoc w negocjacjach z politykami, ale też sprawach sądowych.

Droga do Strasburga była trudna i wymagała ogromnej cierpliwości. By sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, trzeba było wyczerpać ścieżkę sądową w Polsce. Najpierw parom odmówiono przyjęcia dokumentów potwierdzających możliwość zawarcia małżeństwa, potem decyzje urzędu stanu cywilnego zaskarżono do sądu rejonowego, a następnie okręgowego, by w końcu skierować sprawę do Trybunału Konstytucyjnego i Strasburga. Po drodze w proces zaangażowała się Prokuratura Generalna, która zaczęła gromadzić dane o polskich obywatelach planujących śluby z osobami tej samej płci za granicą. 

Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej powstała w listopadzie 2015 roku. Tworzy ją pięć par gejów i lesbijek oraz wspomagające je organizacje pozarządowe – Miłość Nie Wyklucza, Kampania Przeciw Homofobii, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Helsińska Fundacja Praw Człowieka, oraz wspomagający pełnomocnicy – r.pr. Marcin Górski, adw. Paweł Knut, adw. Krystian Legierski, a także adw. Małgorzata Mączka-Pacholak, adw. Paweł Osik oraz adw. Mikołaj Pietrzak z kancelarii Pietrzak, Sidor i Wspólnicy - Miłość Nie Wyklucza

Czy możliwe jest zignorowanie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka? Zdaniem premiera Rumunii jak najbardziej, jeszcze jak.

W maju tego roku ETPCz nakazał Rumunii uznanie i ochronę prawną związków osób tej samej płci. To efekt rozpoznania skargi 21 tęczowych rodzin z Rumunii, których prawo do życia rodzinnego zostało naruszone. Trybunał podkreślił to, o czym wiemy już od dawna:

- silny sprzeciw społeczeństwa wobec równości małżeńskiej nie może wpływać na prawo drugiego człowieka do ochrony jego związku i rodziny,
- uznanie par osób tej samej płci nie zagraża w żaden sposób parom różnopłciowym, które wciąż będą miały pełne prawo do zawarcia małżeństwa.

W rozmowie z Europa FM premier Ciolacu przyznał jednak, że jego zdaniem społeczeństwo Rumunii nie jest gotowe, by przyznać osobom LGBT+ pełnię praw — i że nie będzie to prawdopodobnie pierwszy przypadek, gdzie Rumunia nie sprosta wymaganiom Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Nie martwcie się jednak za bardzo! Premier podkreślił, że zna wiele osób będących w relacjach z mężczyznami i nie ma z tym problemu. Na pewno społeczność LGBT+ w Rumunii odetchnęła z ulgą po tych słowach. Wiadomo, najważniejsze są dobre chęci polityków! Bezpieczeństwo naszych rodzin i to, czy jesteśmy przez aparat państwowy traktowani z godnością, to jedynie detale.

W Polsce po ośmiu latach doczekamy się odpowiedzi ze Strasburga czy Polska może odmawiać nam i naszym rodzinom jakiejkolwiek ochrony, czy może łamie w ten sposób prawo? Dzięki pracy współtworzonej przez nas od 2015 roku Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej już niedługo najprawdopodobniej usłyszymy, że Polska nie może gorzej traktować par osób tej samej płci i musi uznać ich prawo do formalizacji związków. Treść wyroku poznamy 12 grudnia, ale trudno wyobrazić sobie inny scenariusz — zwłaszcza w kontekście poprzednich orzeczeń Trybunału w sprawach przeciwko Rumunii oraz Włochom.

Co na ten wyrok odpowie nowy polski rząd? Co powie Szymon „mam wątpliwości, czy równość małżeńska to dobre rozwiązanie na tym etapie” Hołownia? Jak zareaguje poseł Władysław „jesteśmy przeciwko małżeństwom homoseksualnym i adopcji” Kosiniak-Kamysz? Jedynie czas pokaże. Mamy nadzieję, że politycy nas jeszcze zaskoczą — tym razem pozytywnie - Miłość Nie Wyklucza

Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV - Najstarszy program LGBT w sieci kablowej amerykańskiej pierwszy raz nadawano 1985.


Pride Today - wieści LGBT The Advocate


Queer News Tonight


Q-mmunity Network News (QNN) – Wiadomości LGBTQ z Australii


Billy Porter rozpoczął śpiewanie w kościele, gdy miał około pięciu lat, a wychowywanie się sprawiło, że widział sztukę jako linijkę ratunkową przed traumą i odrzuceniem, jakie doświadczył jako czarny gej.


Jak Gigi Hadid pomogła Tanowi France z "Queer Eye" w byciu ojcem. Podczas rozmowy na temat swojego partnerstwa z Shipt, projektant opowiada o swoim związku z Gigi Hadid i tym, jak wzajemnie sobie pomagają w wychowywaniu dzieci.


Była uczestniczka RuPaul's Drag Race i pierwsza dwukrotna zwyciężczyni All-Stars, Trinity the Tuck, dzieli się tym, co i kto zainspirował ją do stworzenia swojego pierwszego albumu świątecznego, książki i merchandise'u, a także wyraża stanowcze słowa wobec tych, którzy zakazują książek i dragu w Stanach Zjednoczonych.


Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej uznał "ruch LGBT" za organizację ekstremistyczną. To wynik wniosku złożonego przez rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości, które dostrzegało w nim "podżeganie do niezgody społecznej i religijnej". Wyrok to kolejny element represji wobec społeczności LGBT, a aktywiści broniący jej praw obawiają się fali aresztowań.

Aktywiści LGBT obawiają się, że w związku z decyzją sądu będą grozić im aresztowania. - Oczywiście to bardzo niepokojące i nie pamiętam, by zagrożenie było kiedykolwiek tak poważne i realne - mówił kilka dni temu w rozmowie z agencją Reutera Aleksiej Siergiejew, aktywista z Sankt Petersburga. Według niego wniosek do sądu ze strony ministerstwa związany jest z wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na marzec, w których Władimir Putin będzie ubiegać się o reelekcję i prawdopodobnie ją uzyska. - Gdyby nie miało to efektu propagandowego, (...) mało prawdopodobne jest, że ktokolwiek by to zrobił - ocenił - TVN24


Dramatyczny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce


Tom Daley jego vlog


Tęczowa rodzina - Matt Dallas i Blue Hamilton


Husband and Husband


Tommy i Peter - czeskie małżeństwo


Transbros - vloger tematykę transpłciowości z perspektywy osób trans męskich. 


Influencer gejowski Joel Wood 


Davey Wavey vlog


McHusbands


Vlog Phila Hollistera


Dwie pastorki i żony lesbijki Ellen i Stefanie Radtke z Eime koło Hildesheim ich kanał YouTube „Anders Amen”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz