„Gdy patrzę na moje przyjaciółki i przyjaciół, które są osobami LGBTI, mam w sobie głębokie poczucie niesprawiedliwości, że mi jest w Polsce dużo łatwiej tylko dlatego, że zakochałam się w osobie innej płci” – mówi Anna Błaszczak-Banasiak, wieloletnia pracowniczka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i nowa szefowa Amnesty International Polska.
Z rozmówczynią Onetu znamy się od lat i wiemy, że nie tylko rozumie, ale również świetnie czuje tematykę praw człowieka jako niezbywalnych i niepodważalnych wartości. Za przykład niech posłużą te wypowiedzi:
„Państwo jest także po to, żeby dbać o respektowanie pewnych wartości. A prawa człowieka są wartością. Tak jak nie będziemy głosować nad tym, czy tobie lub mi przysługuje prawo do edukacji albo pójścia do lekarza, tak samo nie będziemy głosować nad prawami tej czy innej grupy społecznej do zawarcia małżeństwa lub decydowania o sobie.”
„(…) nawet jeśli w sondażach poparcie dla tych spraw zyska wyraźną większość, a jestem pewna, że to się stanie, także wtedy powiem: nie, wartości nie podlegają referendum.”
„(…) dla mnie referendum to wymówka dla polityków. Jeśli nie chcę za bardzo narazić się tym, którzy są przeciwni, a być może zagłosują na mnie w wyborach, to mogę powiedzieć, że miałam związane ręce, bo społeczeństwo tak zdecydowało.”
„(…) przez większość tej rozmowy, dyskutujemy o prawach człowieka, które jeszcze 10 lat temu w Polsce w ogóle by nas nie zajmowały. Osobom LGBTI w Polsce żyje się teraz bardzo źle, ale nie jest tak, że 10 lat temu żyło im się jakoś dużo lepiej. Po prostu ta grupa w ostatnim czasie się wyemancypowała. I świetnie. Wyszli z szafy, przestali się bać, zaczęli walczyć o swoje prawa. To stało się także dlatego, że zaczęliśmy przesuwać te granice debaty publicznej.”
Nie mamy wątpliwości, że Anna Błaszczak-Banasiak świetnie sprawdzi się w roli dyrektorki Amnesty. Zachęcamy Was do przeczytania tej naprawdę ciekawej i podnoszącej na duchu rozmowy.
Pinksixty News wiadomości LGBT - Erin Parisi jest pierwszą transpłciową alpinistką, która zdobyła 5 z 7 najwyższy szczytów świata. Podejmie drugą próbę zdobycia góry Denali.
Wiodąca grupa szkół dla dziewcząt w Anglii powiedziała, że nie przyjmie uczennic transpłciowych, ponieważ mogłoby to „zagrozić” ich statusowi tylko dla dziewczyn. Ale paradoks mówią zaakceptują transpłciowy chłopców.
Do tej pory z usług izraelskich matek zastępczych mogły korzystać jedynie małżeństwa heteroseksualne – teraz minister zdrowia znosi tę dyskryminację. Każdy obywatel Izraela – w tym osoby samotne i pary jednopłciowe – powinien w przyszłości mieć możliwość posiadania dzieci z pomocą matki zastępczej - ujawniony poseł Nitzan Horowitz z partii socjaldemokratycznej Meretz.
Plan ułaskawienia zostanie rozszerzony o wyroki skazujące za dobrowolną aktywność homoseksualną na mocy zniesionych już przepisów w Anglii. również otrzymają automatyczne ułaskawienie, każdy, kto zmarł przed wprowadzeniem zmian.
Panseksualny, pop-punkowy muzyk, YUNGBLUD kontynuuje swoją trasę „Life On Mars” w tym miesiącu. Od 26 stycznia występy odbędą w Atenach, Gruzji, potem Kanadzie w lutym, Europie w kwietniu, w Nowej Zelandii i Australii w lipcu.
Lil Nas X rozmawiał z CBS Sunday Morning, mówi miedzy innymi o swoim klipie „Montero” opowiada jego życie i bycia dumnym gejem. Dodatkowo krytykuje branżę muzyczną, po mówią jemu jego klipy są za bardzo "gejowskie", powinien mniej afiszować się.
Queer News Tonight
Rozmowa Echo24 z posłem Lewicy Krzysztofem Śmiszkiem rozmawiamy o projekcie obowiązkowych szczepień dla wszystkich, podwyżkach za gaz i prąd oraz inwigilacji przy pomocy Pegasusa.
Jeszcze nie skończyła się czwarta fala, a zaraz wejdziemy w piąta - o tyle groźniejsza, że dominującym wariantem będzie Omikron. Lekarze apelują o to, żeby się szczepić, ale Polska wciąż wyglada w tej kwestii źle na tle innych europejskich krajów. Miesiąc temu Lewica złożyła projekt ustawy o obowiązku szczepień. Od tego czasu zmarło blisko 15 tysięcy osób.
Democracy Now!