sobota, 1 stycznia 2022

Słowo Boże na Nowy rok 2022



Rok 2021, jak i poprzedni, bez wątpienia należał do trudnych. Pandemia, ataki polityków, homofobiczne postawy wśród duchownych. Mimo wszystko jednak zdarzyło się też wiele dobrego. Dziękujemy za Waszą obecność i wsparcie, bądźcie z nami w nowym roku.

Poniżej podsumowanie najważniejszych wydarzeń z życia Fundacja Wiara i Tęcza i wierzących osób LGBT+ w Polsce w 2021 roku:

Rok zaczął się nadzieją dzięki szczepionkom – choć pierwsze rekolekcje na początku roku odbyły się jeszcze online, to jesienne już na żywo. Na żywo odprawiono również kolejne już Tęczowe Nabożeństwo w Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Marcina w Krakowie z okazji IDAHOBIT. (https://bit.ly/3JqGwQd)

W Płocku odbyła się rozprawa w sprawie tzw. Tęczowej Matki Boskiej – sąd orzekł, że Elżbieta, Anna i Joanna, które rozpowszechniały ten wizerunek, nie dokonały obrazy uczyć religijnych. Podczas rozprawy obecne były osoby z WiTu, wsparcia udzielili też katolicy holenderscy (https://bit.ly/2YkfVRV)

Rozstrzygnięto konkurs, w wyniku którego nasza koleżanka Roma Cieśla, pionierka aktywizmu praw LGBT w Polsce, która zmarła w 2019 roku, będzie mieć swoją ławkę w Krakowie na Skwerze Praw Kobiet przy ulicy Retoryka. (https://bit.ly/3JyF4vc)

Uczestniczyliśmy w marszach/paradach równości, miedzy innymi w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu i Katowicach.

Podpisaliśmy apel do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski dotyczący traktowania migrantów z szacunkiem. (https://bit.ly/3FJAE2b)

Nasz przyjaciel i sojusznik, organizator „Tęczowych Nabożeństw” w Krakowie z okazji IDAHOBIT ks. Roman Pracki został powołany do służby Ewangelickiego Duszpasterza Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym i ich Rodzin. (https://bit.ly/3HrwsVk)

Stowarzyszenie Miłośników Przyrody Winniczek w Nowinach zorganizowało dzięki Funduszowi dla Odmiany warsztaty o tolerancji, w których uczestniczyły nasze działaczki. (https://bit.ly/3BxyorM)

W Łodzi osoby z Fundacji Wiara i Tęcza wzięły udział w Tęczowym Nabożeństwie Ekumenicznym w ramach Dni Tolerancji, które odprawił ks. dr Roman Pracki. (https://bit.ly/30oLfQM)

Na Festiwalu Filmowym w Gdyni Złote Lwy zdobył film „Wszystkie nasze strachy" o Danielu Rycharskim, bardzo ważny dla społeczności LGBTQ+, szczególnie osób wierzących. Od listopada odbywały się pokazy filmu w kinach oraz liczne dyskusje i spotkania z twórcami. Jako ciekawostkę można dodać, że w filmie wykorzystano m.in. muzykę chóru Voces Gaudii pod batutą Miszy Czerniaka związanego z Fundacją WiT. (https://bit.ly/3GKlU2V)

Osoby z warszawskiej grupy Wiary i Tęczy wzięły udział w pierwszych otwartych konsultacjach w diecezji warszawskiej ramach Synodu o synodzie Kościoła rzymskokatolickiego. (https://bit.ly/3nV3AOk - https://bit.ly/3CFCQGl)

Nasza wspaniała przyjaciółka i sojuszniczka nazywana „Tęczową Zakonnicą”, siostra Jeannine Gramick, obchodziła jubileusz: 50 lat temu rozpoczęła posługę dla społeczności LGBTQ w pierwszej katolickiej organizacji LGBTQ, New Ways Ministry.(https://bit.ly/3lzXYHs)

Osoby z Fundacji Wiara i Tęcza dzieliły się swoimi doświadczeniami – Misza Czerniak w rozmowie z Piotrem Żyłką, (https://bit.ly/3eFqdAC) a Uschi Pawlik w Priceless Podcast (https://bit.ly/3pElplh)

Nasza lokalna grupa Wiara i Tęcza Trójmiasto w Trójmieście wznowiła działalność po wieloletniej przerwie – zapraszamy na regularne spotkania! (https://bit.ly/3BHfRKA)
Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu


Nabożeństwo z  Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Marcina w Krakowie 


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie


Dominikanie Łódź 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Kościół ewangelicko-augsburski z Katowic


Kościół ewangelicko-augsburski z Łodzi


Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie


Codziennik biblijny



Arcybiskupa Desmond Tutu w katedrze św. Jerzego, jego trumna z ciałem w sobotę w katedrze odbędzie się pogrzeb. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz