niedziela, 13 września 2015

Wieści chrześcijańskie: Kard. Schönborn, Papież Franciszek w meczecie, o uchodźca, ks. Jan Kaczkowski, Koran ...


Członek Wiary i Tęczy i chóru Voces Gaudiae Misha Cherniak i jego partner Artur oraz z żoną Ania Strzałkowska na II gali “Ramię w ramię po równość. Więcej zdjęć na stronie Kampanii Przeciw Homofobii TUTAJ

Kard. Schönborn na nowo zatem proponuje, by w związkach niemałżeńskich dostrzegać elementy małżeństwa, w taki sam sposób, jak ostatni sobór dostrzegł elementy Kościoła we wspólnotach niekatolickich. Domaga się ponadto poszanowania dla związków homoseksualnych, choć zaznacza, że Kościół nie może ich uznać za małżeństwo. Stwierdza jednak – wbrew obowiązującemu nauczaniu Kościoła – że w niektórych przypadkach zawarcie takiego związku może oznaczać pewną poprawę w porównaniu do sytuacji, kiedy ktoś stale zmienia partnerów. Metropolita Wiednia opowiada się również za dopuszczaniem do komunii rozwodników, którzy żyją w związku niesakramentalnym. Warunkiem miałoby być przebycie odpowiedniego procesu oczyszczenia i rozeznanie kapłana, który towarzyszy parze - Radio Watykańskie.

W trakcie swojej pielgrzymki do Afryki papież Franciszek zamierza odwiedzić meczet zdewastowany przez bojówki chrześcijańskie. Wcześniej papież Franciszek odwiedził również Błękitny Meczet w Istambule (Turcja), gdzie modlił się z rękami złożonymi na pektorale (krzyżu biskupim na piersi) - Deon.pl.

Ewa Wanat: "Są w moim kraju katolicy, którzy rozumieją o czym On mówił".

 W sobotę w kilku polskich miastach odbywają się manifestacje przeciwko imigrantom. Protestujący zbierają się w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Jednocześnie pojawiają się też deklarujący odmienne poglądy. Protestujący skandowali: Je**ć islam" czy "Jesienią zamiast liści będą wisieć islamiści". (Na Temat)

"Każdy z nas musi zmienić podejście do kwestii migracji i uchodźców. Zrezygnujmy z postawy lęku, zamknięcia, znieczulenia i marginalizowania. Z tego wszystkiego, co stanowi kulturę odrzucenia". Franciszek pokazuje, że Kościół odrzucając kulturę wykluczenia, ustanawia nową - kulturę akceptacji.

Cecha charakterystyczna pontyfikatu Franciszka to kierowanie uwagi Kościoła i świata na problem człowieka żyjącego na marginesie społecznym. Wyraźnym przejawem takiej wrażliwości jest upominanie się o prawa imigrantów, uchodźców oraz ofiary handlu ludźmi. Wszyscy oni walczą o przetrwanie, będąc na obrzeżach globalnej wspólnoty.

Podczas wspomnianej wizyty Franciszek połączył gesty z mocnymi słowami. Dotarły one wówczas do wszystkich stolic Europy i nie tylko. "Świat nie może dłużej ignorować prawa i życia ludzkiego, tych wszystkich, którzy szukają godnej egzystencji i bezpieczeństwa w innych krajach" - powiedział Papież. "To kwestia etyki" - dodał.

"W tym świecie globalizacji wpadliśmy w globalizację zobojętnienia. Przyzwyczailiśmy się do widoku cierpienia drugiego człowieka: «To mnie nie porusza. To mnie nie dotyczy. To nie moja sprawa». Ojcze, błagamy o Twoje przebaczenie dla tych, którzy przez swoje globalne decyzje doprowadzili do tragedii"... - Deon.pl

Arabia Saudyjska broni się po zarzutach dotyczących nieprzyjmowania uchodźców z Syrii - donosi agencja Reuters. Powołując się na miejscową agencję SPA podaje, że od 2011 roku królestwo przyjęło ok. 2,5 miliona Syryjczyków, nie nadając im jednak statusu uchodźcy - Deon.pl

Abdulfattah Jandali, imigrant, był ojcem Steve'a Jobsa. Pochodził z syryjskiego miasta Homs. Wychował się muzułmańskiej rodzinie. Poznajcie jego historię.

"Jestem bardzo szczęśliwy, że historia rzuciła mnie na właściwe miejsce, o właściwym czasie - do doliny Krzemowej" - mówił syn syryjskiego imigranta, Steve Jobs ... - Deon.pl

Wciąż słyszysz o tym, że prędzej czy później szariat zostanie wprowadzony w Europie? Że stanie się prawem twojego kraju, tak jak jest prawem wszystkich krajów muzułmańskich? Przestań wierzyć w mity i dowiedz się, czym naprawdę jest szariat.

Szariat to prawo boże, którego źródłem jest Koran i Sunna Proroka. A zatem jest to w pierwszej kolejności prawo religijne, wprowadzone bezpośrednio z interpretacji wersetów koranicznych. Reguluje obowiązki muzułmanina, ustala normy moralności oraz zasady normujące stosunki rodzinne i społeczne.

Jednorodność szariatu to tylko teoria. W świecie muzułmańskim istnieją różne szkoły prawa religijnego. Dla przykładu, tylko dla sunnitów istnieją cztery takie szkoły, które różnią się między sobą praktyczną aplikacją prawa bożego w życiu codziennym wierzących.

Wszystkie te szkoły są uznawane za pełnoprawne i sprawiedliwe oraz są zgodne co do kwestii doktrynalnych. Jednak każda z nich inaczej interpretuje koraniczne zarządzenia dotyczące kwestii społecznych czy prawa karnego.

Właśnie to sprawia, że w Arabii Saudyjskiej, gdzie obowiązuje surowa szkoła wahabicka, zezwala się na okrutne kary za przekroczenie obowiązujących norm moralnych. W innych regionach natomiast, gdzie muzułmanie stosują się do odmiennej szkoły prawa (np. szkoły hanafickiej w Jordanii czy Syrii), sytuacje takie nie mają miejsca.

Z tego samego powodu Saudyjki nie mają prawa prowadzić samochodów, podczas gdy w innych krajach jest to praktyka powszechna. Zatem w zależności od kraju pochodzenia i odłamu, muzułmanie stosują różne "wersje" szariatu. Jak wspomniano wcześniej, na to nakłada się jeszcze prawo państwowe krajów muzułmańskich, które często zakazuje dozwolonej przez Koran kary śmierci czy wielożeństwa.

Wprowadzenie prawa szariatu w zastępstwie prawa europejskiego czy polskiego jest nierealne. Zlaicyzowana Europa nie wróci do koncepcji prawa Bożego jako prawa państwa. Przybywający na stary kontynent muzułmanie, ze względu na różnorodność krajów pochodzenia, mają bardzo odmienne podejście do praktyki szariatu.

Nie jest w stanie tego zmienić także ich wzrastająca liczebność. A wezwania do wprowadzenia szariatu w krajach, gdzie zwiększa się liczba muzułmanów, jest może nośnym, ale pustym sloganem bez praktycznego przełożenia... Deon.pl.

Przejście od dialogu do prawdziwego przymierza, które pozwoli osiągnąć globalne i prawdziwie skuteczne porozumienie w sprawie ochrony środowiska zaproponował Franciszek w czasie audiencji dla uczestników międzynarodowej konferencji "Sprawiedliwość środowiska naturalnego a zmiany klimatyczne".

Ojciec Święty przypomniał, że klimat jest dobrem wspólnym, które obecnie jest szczególnie zagrożone. Nawiązując do swej ekologicznej encykliki "Laudato si’", wyraził nadzieję, że nasze pokolenie zostanie zapamiętane jako to, które odpowiedzialnie podjęło swe obowiązki, gdy chodzi o ochronę stworzenia. Franciszek podkreślił, że nie ma tu łatwych recept i potrzeba odpowiedzialnego dialogu - Deon.pl



Po wypowiedziach o Woodstocku i krisznowcach ks. Jan Kaczkowski został nazwany "lewicową szmatą". Ksiądz Jan odpowiada na wszystkie zarzuty i komentuje fakt, że został zdemaskowany i wpisany na polską listę Żydów - Deon.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz