niedziela, 24 maja 2015
Dwa lata od wprowadzenia małżeństw jednopłciowy i co stało się Francją?
Straszono wojną domową i rozlewem krwi. Właśnie minęły dwa lata od legalizacji małżeństw homoseksualnych we Francji. I co strasznego się stało? Nic. A największy Kościół protestancki ogłosił teraz, że będzie udzielał takim parom ślubów.
- Decyzja Kościoła protestanckiego jest historyczna. Mamy nadzieję, że będzie to sygnał dla innych zgromadzeń, w jakim kierunku powinny iść - mówi "Wyborczej" Elisabeth Saint-Guily, przewodnicząca organizacji Dawid i Jonatan zrzeszającej chrześcijańskie osoby homoseksualne.
Europejska społeczność LGBT rozważa też możliwość współpracy z Kościołem katolickim. To jeden z tematów odbywającego się w ten weekend międzynarodowego forum w Merville na północy Francji.
- Chcemy, by Kościół katolicki pomógł nam ograniczyć przemoc wobec osób homoseksualnych, zarówno fizyczną, jak i werbalną, a także, by zaakceptował naszą obecność w parafiach i katolickich organizacjach - mówi Elisabeth Saint-Guily.
Wśród uczestników forum są trzy osoby z Polski. - Chodzi nam o to, by pokazać przedstawicielom Kościoła, że istniejemy, że chcemy z nimi prowadzić dialog i że wiara jest nam bliska. Nie chcemy być wykluczani ze wspólnoty z powodu orientacji seksualnej - mówi "Wyborczej" Patryk Paweł z organizacji Wiara i Tęcza.
Patryk Paweł nie wierzy jednak, że Polska szybko zalegalizuje śluby par homoseksualnych i zgodzi się na adopcję dzieci przez gejów i lesbijki.
Od czasu wejścia w życie ustawy większość Francuzów oswoiła się już z myślą, że geje i lesbijki mają takie same prawa jak pary heteroseksualne. Według sondażu przeprowadzonego przez instytut Ifop dla Atlantico.fr w listopadzie 2014 r. 68 proc. Francuzów popierało małżeństwa homoseksualne, za adopcją przez nie dzieci było 53 proc. Znacząco wzrosła akceptacja małżeństw gejów wśród sympatyków centroprawicowej UMP - z 33 proc. w styczniu 2013 r. do 58 proc. pod koniec 2014 r.
Od czasu wejścia w życie ustawy większość Francuzów oswoiła się już z myślą, że geje i lesbijki mają takie same prawa jak pary heteroseksualne. Według sondażu przeprowadzonego przez instytut Ifop dla Atlantico.fr w listopadzie 2014 r. 68 proc. Francuzów popierało małżeństwa homoseksualne, za adopcją przez nie dzieci było 53 proc. Znacząco wzrosła akceptacja małżeństw gejów wśród sympatyków centroprawicowej UMP - z 33 proc. w styczniu 2013 r. do 58 proc. pod koniec 2014 r ... Gazeta Wyborcza.
Tweet
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz