niedziela, 23 lutego 2014
Debata: Kobieta liderka w Kościołach i wspólnotach religijny
W imieniu organizatorów, w tym kobiecej części grupy Wiara i Tęcza, serdecznie zapraszamy wszystkich na spotkanie pt. "Kobieta liderka w Kościołach i wspólnotach religijnych", stanowiącego integralną część festiwalu "Rewolucje Kobiet".
Jest to już drugie spotkanie, które organizujemy w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w ramach wydarzeń „okołomanifowych”. W ubiegłym roku, gościliśmy, m.in. Panią Prof. Elżbietę Adamiak z wykładem poświęconym teologii feministycznej ("Teologia feministyczna - co daje kobietom, mężczyznom, kościołowi?), dyskutowałyśmy na temat praktycznych aspektów tego nurtu teologicznego, a całość zakończyłyśmy wspólną modlitwą w Kościele Ewangelicko – Augsburskim pod przewodnictwem diakonki tegoż Kościoła – Pani Haliny Radacz.
Mamy nadzieję, że tegoroczne spotkanie będzie równie ciekawe, i to nie tylko dla kobiet. Przybywajcie i zaproście znajomych! Poniżej podaję szczegółowy program:
Kobieta–liderka w Kościołach i wspólnotach religijnych
12:00 – 13:15 dr Anna Szwed, wykład i dyskusja: „Nie ma Kościoła bez kobiety” – o postrzeganiu kobiecej aktywności w Kościele wśród księży diecezjalnych
Socjolożka podzieli się wynikami własnych badań. Opowie, jak wizerunek kobiety w oczach księży Kościoła rzymskokatolickiego wpływa z jednej strony na zachęcanie kobiet do określonych typów działań, a z drugiej – na wykluczanie z innych. Poruszy tematy pełnienia przez kobiety posługi ministrantek i szafarek nadzwyczajnych, jak również kapłaństwa kobiet.
13:30 – 14:15 Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, wykład i dyskusja: Aktywność kobiet w Kościołach protestanckich w Polsce
Teolożka ewangelicka opowie o kobietach w Kościołach ewangelickich w naszym kraju, zwłaszcza w aspekcie pełnionych przez nie funkcji liderskich we wspólnotach religijnych.
14:30 – 16:00 panel dyskusyjny: Wierząca feministka – wyzwanie dla patriarchalnych systemów religijnych?
Jakie miejsce widzą dla siebie kobiety we wspólnotach religijnych? Czy rzeczywistość odpowiada ich oczekiwaniom? Czy teologie feministyczne to intelektualna prowokacja czy praktyczny postulat? Czy istnieją perspektywy dla międzywyznaniowej i międzyreligijnej współpracy kobiet na rzecz zmiany? A dla współpracy kobiet wierzących ze świeckim feminizmem?
Do panelu zostały zaproszone m.in. Halina Radacz, diakonka Kościoła ewangelicko-augsburskiego, prof. Joanna Święcicka, prezeska KIK-Warszawa, Helena Szabanowicz, działaczka Muzułmańskiego Związku Religijnego, dr Joanna Auron-Górska, przedstawicielka Związku Postępowych Społeczności Żydowskich Beit Polska, dr Joanna Felczak, rektorka Wyższej Szkoły Biznesu im. Biskupa Jana Chrapka w Radomiu, Agnieszka Wiciak, współzałożycielka Grupy Chrześcijan LGBT „Wiara i Tęcza”.
Termin: 1 marca 2014 r. (sobota), godz. 12:00 – 16:00
Miejsce: Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala 242 (2 piętro)
Organizatorzy: Instytut Filozofii i Socjologii PAN oraz Grupa Chrześcijan LGBT „Wiara i Tęcza”
Prowadzenie: dr Dorota Hall, IFiS PAN
Anna Szwed – doktor socjologii, związana z Instytutem Socjologii UJ i Wyższą Szkołą Europejską im. ks. Józefa Tischnera. W zainteresowaniach naukowych koncentruje się na zagadnieniach płci i religii, socjologii kultury i gender studies. Autorka artykułów poświęconych kobietom i katolicyzmowi oraz judaizmowi, publikowanych m.in. w „Przeglądzie Religioznawczym” i pracach zbiorowych. Przygotowuje książkę dotyczącą obrazu kobiety w nauczaniu Kościoła rzymskokatolickiego oraz w świadomości księży.
Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska – teolożka ewangelicka, koordynatorka Diakonii i Klubu Seniora w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie, regionalna koordynatorka Komisji ds. Kobiet w Kościele i Społeczeństwie Światowej Federacji Luterańskiej (LWF WICAS) na Europę Środkowo-Wschodnią, katechetka, autorka programów edukacyjnych dla dzieci i osób dorosłych oraz organizatorka imprez ekumenicznych. Inicjatorka cyklu artykułów o kobietach w Biblii publikowanego na łamach „Zwiastuna Ewangelickiego”, projektu, do którego zaprosiła diakonki i teolożki ewangelickie. Z ramienia Diakonii Kościoła prowadziła warsztaty na temat przemocy w Biblii w ramach szkolenia „Przeciw przemocy”.
Tweet
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz