wtorek, 26 marca 2013

Aktualizacja: Sąd Najwyższy USA. Bój o małżeństwa homoseksualne zaczął się

Fot: The Task Force
Transmisja z Waszyngtonu dziś Sąd Najwyższy, może decydować o równości małżeństw w Kalifornii i ustawa DOMA.

Więcej informacji na Freedom to Marry

Aktualizacja
Replika: Przed Sądem Najwyższym USA rozpoczęły się historyczne przesłuchania w sprawie konstytucyjności zakazu małżeństw homoseksualnych.

Stany Zjednoczone zostały pozwane przez ich obywatelkę - 84-letnią lesbijkę Edie Windsor, która wzięła ślub ze swoją partnerką, Theą Spyer w 2007 r. Gdy Thea zmarła dwa lata później, Edie musiała zapłacić 363 tys. dolarów podatku od spadku za mieszkanie - nie płaciłaby go, gdyby była heteroseksualna - nie byłaby obarczona podatkiem od spadku po mężu. Wg prawa federalnego panie nie stanowiły rodziny (były rodziną tylko wg prawa stanu Nowy Jork, które nie obejmuje podatków od spadków)

Uwaga! Strony pozwanej, czyli Stanów Zjednoczonych NIE BRONI w Sądzie administracja Obamy - Prezydent bowiem sam uważa, że zakaz małżeństw homoseksualnych jest niekonstytucyjny i wzywa Sąd do wydania korzystnego dla jednopłciowych par wyroku.

Trzymamy kciuki za Edie Windsor i za wszystkie pary jednopłciowe w USA. Trzymamy kciuki za równość bez względu na orientację seksualną.Sesja Sądu potrwa dwa dni. Tu możną ją śledzić na bieżąco:Yahoo.com lub na C-SPAN

Aktualizacja II
Fot HRC
W Sądzie Najwyższym USA odbyło się pierwsze z dwóch przesłuchań dotyczących prawnych ograniczeń dla związków tej samej płci. We wtorek sędziowie wysłuchali argumentów zwolenników i przeciwników tzw. 8 poprawki w stanie Kalifornia, zakazującej małżeństw homoseksualnych. W środę odbędzie się przesłuchanie ws. przyjętego w 1996 r. Aktu obrony małżeństwa (Defense of Marriage Act - DOMA), który ogranicza definicję małżeństwa do par przeciwnej płci.

Choć orzeczenia Sądu Najwyższego w obu sprawach oczekiwane są dopiero w czerwcu, prawna batalia od początku budzi ogromne emocje w USA. Przed siedzibą Sądu Najwyższego pikietują tłumy zwolenników i przeciwników małżeństw homoseksualnych, a przebieg rozpraw minuta po minucie relacjonują media amerykańskie.

Przez ponad godzinę Sąd wysłuchiwał argumentów, czy pozwolić Kalifornii utrzymać zakaz małżeństw homoseksualnych. Sędzia Anthony Kennedy (zaliczany do tzw. "swing votes", czyli członków Sądu Najwyższego wahających się między grupą konserwatywną a grupą liberalną) wspominał o obawach, że sąd wkracza na "niezbadane wody" w sprawie dzielącej stany. Sędzia Kennedy wspomniał nawet o możliwości oddalenia sprawy. Także inny sędzia, Samuel Alito wzywał do ostrożności, zauważając, że małżeństwo gejów jako koncepcja jest "nowsza niż telefony komórkowe i internet".

Żaden z sędziów nie wypowiadał się w sposób wskazujący, że popiera pomysły administracji Obamy, która chciałaby zniesienia kalifornijskiej 8 Poprawki, a w stanach już uznających cywilny związek homoseksualistów pozwolić na ich małżeństwa. (TVN24)

Pękają nawet Republikanie, choć sondaże wskazują, że ich wyborcy są podzieleni. Kilka dni temu republikański senator Rob Portman, który w zeszłym roku miał poważne szanse zostać kandydatem partii na wiceprezydenta, wygłosił sensacyjne oświadczenie, że popiera śluby homoseksualne, a do zmiany zdania skłonił go syn, który wyznał mu kilka lat temu, że jest gejem. I dodał, że jest z syna dumny. Za ślubami gejowskimi opowiedział się też publicznie jedyny wielki aktor Hollywood popierający Republikanów - Clint Eastwood.

- Idziemy naprzód i wierzymy, że w tym kraju powinny obowiązywać równe prawa do małżeństw - mówiła w telewizji Fox News była rzeczniczka prezydenta Busha Nicolle Wallace.

- Polityczna debata w tej sprawie jest w zasadzie skończona. Nie schowamy dżina z powrotem do butelki. Zmiana jest nieodwracalna - mówiła strateg Republikanów Ana Navarro w telewizji CNN. Zdaje sobie ona sprawę, że partia nie może lekceważyć opinii młodych, którzy za kilka, kilkanaście lat staną się trzonem elektoratu.

Jeśli zatem w czerwcu sędziowie postanowią pójść pod prąd - co jest całkiem możliwe - to będzie dla większości Amerykanów duże zaskoczenie. (Gazeta Wyborcza)

Polsat Wydarzenia dotyczących walki o równość małżeństw:


Adwokaci David Boies i Ted Olson, na temat walki o opalenie zakazu małżeństw homoseksualny:


Dla NBC Pete Williams, który był na sali, powiedział Thomas'owi Roberts, że Sąd Najwyższy nie jest przygotowany do wydania jakiegokolwiek orzeczenia o prawa LGBT i jest to najprawdopodobniej będą ograniczyć orzeczenie tylko do Kalifornii.



Audio z przesłuchania w Sądzie Najwyższym USA:

Lub


Katolicka grupa fanatyczna TFP, podczas marszu nienawiści (Good as You)
Amerykańska Pawłowicz, Jennifer Morse też katoliczka fanatyczna jak nasza i jej bełkot.

Inne z marszu nienawiści i bełkot kłamstw jacy lesbijki i geje są groźni na HRC.


Emisja na dziś przerwana
Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz