sobota, 14 stycznia 2012

SLD i Ruch Palikota: dwa projekty ws. związków partnerskich


Fot: PAP
 Gazeta Wyborcza/PAP: SLD i Ruch Palikota złożą w Sejmie dwa, wspólne projekty ustaw ws. związków partnerskich: jeden o umowie związku partnerskiego, drugi o związkach partnerskich. Jak tłumaczyli w piątek politycy SLD i RP, projekty zakładają inne modele prawne w tej sprawie.

Jak przekonywał na konferencji prasowej wiceszef klubu RP Robert Biedroń, projekty wychodzą naprzeciw tysięcy osób, "które czekały na bardzo ważny projekt, który ma ułatwić im życie, pozwolić w końcu żyć godnie, a także zabezpieczyć najważniejsze kwestie związane ze wspólnym prowadzeniem nie tylko gospodarstwa domowego, ale także ze wszystkimi problemami, z którymi spotykają się na co dzień".

Pierwszy z projektów, o umowie związku partnerskiego, jest identyczny z tym, który klub SLD złożył w Sejmie w ubiegłej kadencji (odbyło się jego pierwsze czytanie, natomiast Sejm nie ukończył prac nad nim). Wzoruje się na modelu francuskim, tzw. PACS (Pacte civil de solidarit,) i jest przeznaczona zarówno dla par heteroseksualnych, jak i homoseksualnych.

"W tym projekcie faworyzujemy swobodę stron, swobodę kształtowania treści tego stosunku prawnego, który pomiędzy partnerami zostaje zawarty w wyniku zawarcia związku partnerskiego - partnerzy mogą regulować wzajemne prawa i obowiązki, np. mogą decydować, czy chcą przyjąć na siebie przyjąć obowiązek alimentacyjny" - mówił współpracujący z SLD i Ruchem Palikota Krystian Legierski (Zieloni 2004).

Druga z propozycji (ustawa o związkach partnerskich) jest nowa i zakłada inny model prawny uregulowania kwestii związków partnerskich. Przewidziana jest wyłącznie dla par homoseksualnych. "W tym modelu zgadzamy się, że zawieramy związek partnerski, a to ustawodawca wymyśla za nas zakres spraw i obowiązków, który na nas spadnie i nie możemy go zmieniać, tak jak jest teraz w przypadku małżonków" - zaznaczył Legierski.

Autorzy projektów chcą, by w obydwu modelach związków partnerskich partnerzy mieli prawo m.in. do dziedziczenia po sobie, do pochówku zmarłego partnera i do wspólnego rozliczenia należności podatkowych.

W przypadku ustawy o umowie związku partnerskiego jego zawarcie nie oznaczałoby zmiany stanu cywilnego. W przypadku ustawy o związkach partnerskich zawarcie związku oznaczałoby zmianę stanu cywilnego.

Obecny na konferencji szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszard Kalisz (SLD) zapowiedział, że komisja będzie pracowała nad obydwoma projektami łącznie. "Najprawdopodobniej powołamy podkomisję i wtedy, kiedy komisja sprawiedliwości skończy swoje prace, będzie to już jeden projekt. Jestem przekonany, że znajdziemy większość w tym parlamencie, żeby ustawa mogła zostać uchwalona, by nastąpił taki dzień, żeby osoby, które chcą zawrzeć związek partnerski miały już prawną możliwość takiego czynu" - dodał poseł Sojuszu.

Lub video z konferencji prasowej na stronie sejmowej.

1 komentarz:

  1. Proponuję żeby uchwalić ustawę o związkach wszystkich ze wszystkimi.Tylko życie w takiej wspólnocie zapewni wszystkim szczęście.Nasz sejm ma w tym doświadczenie. Od 1989 uchwala ustawy, które czynią nas coraz bardziej szczęśliwymi.

    OdpowiedzUsuń