czwartek, 8 sierpnia 2013
Reakcja katolików LGBT grupy Dignity USA na wypowiedz papieża
Wiara i Tęcza: przetłumaczyła oświadczenie Dignity USA na polski: Reakcja katolików LGBT na nowy ton w wypowiedzi papieża
Boston, 29 lipca 2013 r. Marianne Duddy-Burke, przewodnicząca, narodowej organizacji katolickich lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych Dignity w USA, skomentowała dziś wypowiedź papieża Franciszka, który na pokładzie samolotu, wracając ze Światowych Dni Młodzieży, przedstawił własny punkt widzenia na temat księży o orientacji homoseksualnej. Wielu interpretuje jego słowa jako wyraz bardziej ogólnych poglądów papieża, dotyczących społeczności osób homoseksualnych na całym świecie.
Duddy-Burke powiedziała:
“Wypowiedź papieża Franciszka na temat homoseksualistów w Kościele prezentuje bardzo oczekiwaną zmianę tonu w stosunku do tego, jak jego dwóch poprzedników wypowiadało się na podobne tematy. To wielka zmiana dla osób homoseksualnych, pamiętających słowa o tym, że stanowią zagrożenie dla cywilizacji. Teraz słyszymy, że papież mówi o nas jako o osobach pełnych wiary i dobrej woli, które nie powinny być marginalizowane w społeczeństwie.
Ogromne zainteresowanie społeczności LGBT wypowiedziami papieskimi pokazuje, jak bardzo katolicy LGBT są spragnieni jakiejkolwiek formy troski i duszpasterskiej opieki ze strony hierarchii Kościoła Rzymskokatolickiego. Oczekiwanie na każdy pozytywny znak ze strony kościelnych liderów dowodzi jednak także, jak bardzo wspólnota katolików LGBT czuła się porzucona w ostatnich dwu i pół dekadach.
Ufam, że otwarty ton wypowiedzi papieża Franciszka będzie naśladowany przez biskupów i kardynałów na całym świecie. Taka zmiana może przynieść wiele dobrego zarówno w przestrzeniach lokalnych, jak i globalnych. Styl tych słów może wpłynąć na księży wygłaszających niedzielne kazania, ale też zainspirować biskupów do walki przeciw dyskryminacji i nierównemu traktowaniu osób LGBT. Do tej pory wielu biskupów wypowiadało się o prawach dla homoseksualistów jako o ciężkim grzechu głównym, teraz muszą wziąć oni pod uwagę ton głosu papieża. To może definitywnie sprawić, że my - osoby LGBT i nasze rodziny - zupełnie inaczej poczujemy się w naszym Kościele.
Papież Franciszek okazuje niezwykłe pragnienie bycia obecnym wszędzie tam, gdzie są osoby społecznie marginalizowane. Jednoczenie się z tymi grupami jest rzeczywiście kluczowe dla chrześcijaństwa i słusznie, że papież przypomina o tym nam wszystkim. Czy papież postrzega osoby LGBT jako jednostki wykluczane, o które powinien walczyć Kościół? Czy papież przyjdzie do nas i będzie między nami przebywał, tak jak to robi, gdy odwiedza inne grupy osób dyskryminowanych? Czy papież otworzy się na dialog, czy będzie słuchał naszych opowieści, uczył się o naszym życiu, naszych związkach i walce o to, by pozostać częścią naszego Kościoła? Czy za jakiś czas doprowadzi to nas do zasadniczej zmiany w nauczaniu Kościoła albo w stosunku hierarchii kościelnej do walki o prawa osób homoseksualnych?
W ostatnich czasach nastąpiła ogromna zmiana w stosunku chrześcijan do osób LGBT. Chrześcijanie w USA i wielu innych krajach coraz bardziej angażują się w walkę o równe traktowanie osób homoseksualnych. Jednakże nawet wtedy gdy wierni robią krok do przodu, kościelni liderzy pozostają w tyle. Być może wypowiedź papieża zachęci oficjalnych członków hierarchii kościelnych do zaangażowania się w twórczy dialog, który stanie się przyszłością Kościoła”.
DignityUSA jest najstarszą w USA organizacją chrześcijan LGBT. Została założona w 1969 roku, jest członkiem-założycielem Equally Blessed i NunJustice coalition.
Tweet
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz