czwartek, 12 września 2024

Team LGBTQ na Paraolimpiadzie 2024: Społeczność LGBTQ zdobywa 28 medali, w tym 12 złotych.

Paraolimpiada 2024 w Paryżu przyniosła imponujące osiągnięcia sportowcom z różnych krajów, w tym tym, którzy otwarcie identyfikują się jako członkowie społeczności LGBTQ. Wśród 44 sportowców LGBTQ z 15 krajów, którzy brali udział w rywalizacjach, udało się zdobyć łącznie 28 medali, co stanowi historyczny sukces. Sportowcy ci zdobyli 12 złotych, 11 srebrnych i 5 brązowych medali, co uplasowało ich na 17. miejscu w klasyfikacji medalowej, ex aequo z Kolumbią i Turcją. Jednakże, stosując tradycyjną metodę liczenia medali, biorąc pod uwagę złote medale jako priorytet, Team LGBTQ zajął 11. miejsce, wyprzedzając takie kraje jak Niemcy i Kanada.

Jedną z głównych postaci paraolimpijskiej reprezentacji LGBTQ była amerykańska pływaczka Christie Raleigh Crossley, która zdobyła aż cztery medale, w tym dwa złote i dwa srebrne. Crossley nie tylko odniosła sukces sportowy, ale także stała się symbolem otwartego wyrażania swojej tożsamości, inspirując innych sportowców LGBTQ do dumy z własnej przynależności.

Wśród innych wybitnych sportowców znaleźli się:
- Bo Kramer z Holandii, która zdobyła złoty medal w koszykówce na wózkach inwalidzkich (turniej kobiet).
- Monique Matthews z USA, triumfująca w siatkówce na siedząco (turniej kobiet).
- Emma Wiggs z Wielkiej Brytanii, zdobywczyni złotego medalu w para canoe (Va'a singielka kobiet 200m VL2).
- **Alana Maldonado** z Brazylii, która zdobyła złoto w para judo (kat. -70kg J2).
- **Katie-George Dunlevy** z Irlandii, zdobywczyni złota w jeździe indywidualnej na czas kobiet B.

Zespołowy sukces odniosła również Lauren Rowles z Wielkiej Brytanii, która razem ze swoją partnerką z drużyny zdobyła złoto w parawioślarstwie (PR2 Dwójki podwójne mieszane).

Złote medale:

Społeczność LGBTQ zdobyła aż 12 złotych medali, co stanowi ogromny sukces na arenie międzynarodowej. Oto niektóre z nich:
- Christie Raleigh Crossley, USA – dwa złote medale w pływaniu na 100m stylem motylkowym oraz 100m stylem grzbietowym w kategorii S9.
- Bo Kramer, Holandia – złoto w koszykówce na wózkach inwalidzkich.
- Katie-George Dunlevy, Irlandia – złoto w jeździe indywidualnej na czas kobiet B w para kolarstwie.
- Nikki Ayers. Australia – złoty medal w parawioślarstwie w PR3 Dwójki podwójne mieszane.

Sukcesy srebrnych i brązowych medalistów

Wśród 11 srebrnych medali wyróżnili się między innymi:
- Diede de Groot z Holandii, zdobywczyni dwóch srebrnych medali w tenisie na wózkach inwalidzkich – zarówno w grze singlowej, jak i podwójnej kobiet.
- Josie Aslakson, Kaitlyn Eaton i Courtney Ryan z USA, które zdobyły srebro w koszykówce na wózkach inwalidzkich (turniej kobiet).
- Emma Wiggs z Wielkiej Brytanii, która do swojego złotego medalu dołożyła srebro w kajaku jedynka na 200m w kategorii KL2.

Jaleen Roberts z USA, startująca w lekkoatletyce paraolimpijskiej, zdobyła srebro w skoku w dal kobiet – T37, a także brąz w biegu na 100m kobiet – finał T37. W kategorii brązowych medalistów wyróżniła się również Mari Gesteira z Brazylii, zdobywając dwa brązowe medale w para pływaniu.

Wyniki uzyskane przez społeczność LGBTQ na Paraolimpiadzie w 2024 roku to nie tylko wyraz niesamowitych umiejętności sportowych, ale także symboliczne zwycięstwo równości i akceptacji. Paraolimpiada pokazuje, że sport jest przestrzenią, w której każdy, bez względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową, może osiągać największe sukcesy i dążyć do doskonałości.

Dzięki osiągnięciom takich sportowców jak Christie Raleigh Crossley, Bo Kramer czy Emma Wiggs, widoczność społeczności LGBTQ w sporcie staje się coraz bardziej zauważalna, inspirując kolejne pokolenia do bycia sobą i dążenia do swoich celów, bez względu na wszelkie przeciwności.

Team LGBTQ na Paraolimpiadzie w 2024 roku przeszedł do historii nie tylko jako zespół pełen talentu, ale także jako symbol odwagi i wytrwałości - Out Sports