wtorek, 10 września 2024

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom: Wsparcie osób LGBTQ w walce z kryzysem zdrowia psychicznego

10 września każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, ustanowiony w 2003 roku z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom (IASP). To ważna okazja do zwrócenia uwagi na problem samobójstw, szczególnie w kontekście grup najbardziej narażonych na kryzys zdrowia psychicznego, w tym osób LGBTQ. Choć każdy może zmagać się z problemami psychicznymi, społeczność LGBTQ boryka się z wyzwaniami, które zwiększają ryzyko zachowań samobójczych, a głównymi czynnikami są dyskryminacja, homofobia oraz brak akceptacji.

Osoby LGBTQ są szczególnie podatne na problemy zdrowotne związane z presją społeczną, zastraszaniem oraz systemową dyskryminacją. Brak akceptacji ze strony społeczeństwa, a także bliskiego otoczenia, prowadzi do poczucia odrzucenia, wstydu i izolacji, co często przekłada się na depresję, lęki czy myśli samobójcze. Statystyki pokazują, że młodzież LGBTQ jest znacznie bardziej zagrożona próbami samobójczymi niż ich rówieśnicy heteroseksualni.

Według Trevor Project, amerykańskiej organizacji oferującej wsparcie kryzysowe dla osób LGBTQ, samobójstwa są drugą najczęstszą przyczyną śmierci w grupie wiekowej od 10 do 24 lat. Młodzież LGB podejmuje próby samobójcze czterokrotnie częściej niż ich heteroseksualni rówieśnicy, natomiast młode osoby transpłciowe dwukrotnie częściej.

Badania dowodzą, że wprowadzenie równości małżeńskiej przyczyniło się do poprawy dobrostanu młodych osób LGBTQ. W krajach, gdzie zalegalizowano małżeństwa jednopłciowe, zaobserwowano spadek prób samobójczych wśród młodzieży, a wśród młodzieży nieheteronormatywnej spadek ten wyniósł aż 14%. To dowód na to, że polityka równościowa i akceptacja społeczna mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne młodych osób.

Kluczowym elementem zapobiegania samobójstwom w społeczności LGBTQ jest wsparcie – zarówno ze strony instytucji, jak i najbliższego otoczenia. Tolerancja i akceptacja są niezbędnymi krokami, ale nie wystarczają w pojedynkę. Osoby borykające się z depresją lub będące na skraju załamania psychicznego potrzebują wsparcia emocjonalnego i specjalistycznej pomocy. Telefon Zaufania Lambdy Warszawa, który działa na rzecz społeczności LGBTQ, oferuje pomoc pod numerem (22) 628 52 22, a także za pośrednictwem poradnictwa mailowego: poradnictwo@lambdawarszawa.org.

Brytyjski piosenkarz Olly Alexander, znany z zespołu Years & Years oraz działalności na rzecz osób LGBTQ, zwrócił uwagę na problem stygmatyzacji zdrowia psychicznego. W jednym z wywiadów dla Gay Times mówił: „W pracy, w szkole, a nawet w domu, może być trudno wyrazić, przez co przechodzisz. Walka ze stygmatyzacją jest jednym z najważniejszych kroków”. Ważnym symbolem tej walki jest przerobiona wersja tęczowej flagi, którą trzymał Alexander – brakujące dwa pasy symbolizują tych dwóch na sześciu nastolatków LGBTQ, którzy mogą podjąć próbę odebrania sobie życia z powodu dyskryminacji, wstydu, lęków i depresji.

Obchodząc Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, pamiętajmy o tych, którzy zmagają się z kryzysem. Wspierajmy, słuchajmy i angażujmy się, aby świat stał się miejscem bardziej przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich.

Jeśli potrzebujecie wsparcia, rozmowy, czy po prostu tego, by ktoś Was wysłuchał: 
• Telefon zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111 
• Telefon zaufania Grupy Ponton: 22 635 93 92 (dostępny w każdy piątek między 16:00 a 20:00)
• Telefon zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia: 116 123
• Telefon zaufania Lambda Warszawa: 22 628 52 22 (dostępny od poniedziałku do piątku między 18:00 a 21:00) http://lambdawarszawa.org/pomoc/ 
• Telefon zaufania Niebieska Linia: 800 12 00 02
• Telefon zaufania Tęczowego Białegostoku: 799 869 881 (w każdy czwartek między 16:00 a 18:00)
• Otwarta Przestrzeń dyżur telefoniczny: 516 616 270. Terminy dyżurów w 2020 roku: poniedziałki 11.15–14.15; wtorki 18.00–21.00 - zapisy na sesje: 511 028 333 - info@otwartaprzestrzen.pl
• Kultura Równości Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla osób LGBT+ (i członków rodzin osób LGBT+), konsultacje seksopozytywne, pomoc prawna – Wrocław i okolice.  pomoc@kulturarownosci.org 
• Stowarzyszenie Tęczówka (Katowice) - psycholog@teczowka.org.pl
• Grupa Stonewall (Poznań) Indywidualne wsparcie psychologiczne dla osób LGBT+, grupy wsparcia dla młodzieży, osób transpłciowych, biseksualnych oraz rodziców - kontakt@grupa-stonewall.pl 


10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. — Niestety próby samobójcze dzieci i młodzieży zdarzają się u osób, które mają nawet lat 6 albo 7. To jest bardzo newralgiczna grupa — zauważył Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace w rozmowie z Agnieszką Woźniak-Starak w programie Onet Rano.


Podczas okresu dojrzewania Olly miał problem ze znalezieniem odpowiedniej pomocy w sprawie swojego stanu psychicznego. Jedyne na co mógł liczyć to sześć darmowych sesji terapeutycznych zapewnionych przez British National Health Service. „Bardzo trudno było się tam dostać", powiedział Alexander dziennikowi The Guardian w zeszłym roku. „Kontakt z nimi nie był łatwy. Cały proces trwał bardzo długo, a ja nie byłem zbyt chętny. Poza tym wstępny etap polegał na rozmowie przez telefon, a ja nie odbierałem. Nie chciałem tam iść i nie wiedziałem też, czy naprawdę chcę z kimś o tym rozmawiać" - I-Vice.com

Dokument w po polsku można oglądać na Netflix.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz