Słowo Boże na niedziele - Synod rozmowy o LGBTQ, Kościół Anglii debatuje o błogosławieństwie parom jednopłciowym, Pamiątka Reformacji ...
Frank de Bernardo z New Ways Ministry trafnie zauważył: "W ciągu dwóch pierwszych lat Synodu o Synodalności katolicy na całym świecie wyrazili silne pragnienie, aby Kościół pozytywnie zaangażował się w relacje z osobami LGBTQ+. Dziś, ostateczny raport pierwszej Ogólnej Sesji Synodu rozczarowuje, po prostu potwierdzając status quo hierarchii. W dokumencie nie zawarto żadnych pozytywnych wypowiedzi na temat kwestii LGBTQ+, a jedynie dwie odniesienia, które jedynie powtarzają to, co było znane na początku Synodu. Katolicy na całym świecie będą z pewnością głęboko rozczarowani. Po dwóch latach wezwań do Kościoła, by bardziej pozytywnie podejść do osób LGBTQ+, które były wielokrotnie powtarzane na całym świecie i we wszystkich fazach konsultacji Synodu, jest jasne, że katolicy pragną bardziej inkluzywnego Kościoła."
James Martin, S.J., redaktor Outreach, odnosi się do swojego uczestnictwa w Synodzie, swojego doświadczenia budowania przyjaźni i swojej reakcji na ostateczny raport syntezy. "Wielu z nas, w tym ja, chciało pełniejszego opisu rozmów dotyczących [osób LGBTQ] zawartego w synodalności. Jednak tekst stanowi otwarte drzwi do dalszych rozmów podczas kolejnej sesji Synodu i w Kościele", pisze.
Ksiądz anglikański znany jako @RevDaniel na Twitterze udzielił doskonałej i wymownej odpowiedzi na krytykę ze strony kobiety, która go skrytykowała po tym, jak opublikował zdjęcie siebie, swojego partnera i ich psa.
Kobieta oskarżyła Księdza Daniela o "nachalność" w "narzucaniu" swojej seksualności, ponieważ opublikował zdjęcie, na którym pokazani są on i jego partnera obejmujący ich psa. Twierdziła, że "nikogo nie obchodzi, że jesteś gejem", co wydaje się dwuznaczne, biorąc pod uwagę, że zdjęcie pary i ich psa wywołało burzę. Jednak insynuowała, że Ksiądz Daniel nie powinien być zaskoczony "oporem" społeczności chrześcijańskiej.
Oczywiście, geje są często znani z dosadnych odpowiedzi i dowcipnych ripost, nawet ci spośród nas, którzy wybrali życie służby religijnej. Jednak zamiast podążać tą drogą, Ksiądz Daniel postanowił iść drogą mądrości i uczącą.
Jego odpowiedź spotkała się z uznaniem na całych mediach społecznościowych. Rozpoczął od przejrzenia profili społecznościowych kobiety i pokazał, jak można odpowiadać w sposób empatyczny. Następnie wyjaśnił, że posty społecznościowe kobiety "narzucają nam coś tak samo", ponieważ odzwierciedlają jej ewangeliczne przekonania i sygnalizują jej przestrzeganie tych ortodoksji.
"Ty wysyłasz równie wiele sygnałów co ja", kontynuował, zauważając, że przesłanie jej postów społecznościowych sprowadza się praktycznie do "Jestem właściwym rodzajem chrześcijanina", a jego własne przesłanie podsumował jako "To kim jestem. Nie musisz być taki sam, ale jeśli jesteś, to też jesteś ważny." - comicsands.
Zdecydowana większość 40 biskupów Kościoła Anglii popiera krok w kierunku umożliwienia duchownym zawierania małżeństw osób tej samej płci oraz natychmiastowe wprowadzenie odrębnych ceremonii błogosławieństw dla par tej samej płci. Wytyczne istnieją już w formie projektu, ale opóźnienia trwają z powodu konieczności "dalszych prac".
Jednakże w ostatnim spotkaniu Izby Biskupów, które odbyło się, głosami konserwatywnych biskupów, postęp w tych dwóch kwestiach został opóźniony - Attutude/ Church Times.
Brody McCurdy, osoba queer wyznania katolickiego, i jego przyjaciółka Grace Woodward, duchowna prezbiteriańska, omawiają swoje doświadczenie podróży do Rzymu na ekumeniczną modlitwę.
"W trakcie udziału w nabożeństwie, byliśmy świadkami tego, co można tylko opisać jako radykalne efekty działania Ducha Świętego w ogromnym zróżnicowaniu liderów kościelnych i świeckich, zaproszonych do udziału", piszą.
Kiedy mówiłem ludziom, że moja przyjaciółka Grace i ja podróżujemy do Watykanu na wieczór modlitewny inaugurujący Synod, który miał miejsce 30 września, często spotykałem się z zdziwieniem. Nie obwiniałem ich. Ordynowana kobieta pastorka prezbiteriańskiego i gej mężczyzna katolicki w drodze, aby zobaczyć papieża.
Jednak zakorzenieni w swoich odpowiednich tradycjach, jako potomkowie hugenotów i irlandzcy katolicy, ruszyliśmy do Rzymu, podekscytowani bycia świadkami Kościoła na krawędzi zmian.
Nasza podróż rozpoczęła się kilka miesięcy wcześniej, na ślubie naszego przyjaciela, który Grace celebrowała. Na przyjęciu opowiedziałem Grace o Synodzie i o tym, jak czułem się zobowiązany jako gej katolik, aby być świadkiem tak ważnego punktu zwrotnego w historii Kościoła. Grace natychmiast entuzjastycznie zareagowała. Słyszała o Synodzie jako kapelanka Reformowanych na Georgetown University i była zainspirowana wezwaniem papieża do młodych chrześcijan wszystkich wyznań, aby spotkali się na placu św. Piotra.
To opis niezwykłej podróży i doświadczeń dwóch osób, które postanowiły uczestniczyć w ważnym wydarzeniu religijnym, mimo różnic w przekonaniach i orientacji seksualnej. Chwilami podróży te były pełne wzruszeń i inspiracji, piszą refleksje na temat tego, co doświadczyli i co może to oznaczać dla przyszłości Kościoła - Outreach.
Biskup Shane Mackinlay, członek komitetu synodalnego końcowego dokumentu Synodu o Synodalności, wyraził rozczarowanie ostatecznym raportem zgromadzenia. "Raport jest bardzo niekompletny", powiedział Mackinlay w rozmowie z katholisch.de w Rzymie. Mimo że raport odzwierciedla to, co działo się na zgromadzeniu, "w wielu aspektach łagodzi" - skrytykował biskup z australijskiej diecezji Sandhurst. Raport syntezy nie odzwierciedla dyskusji w sali zgromadzenia, ani nie oddaje jej żywości. Mackinlay wskazał brak czasu na przygotowanie podsumowania jako przyczynę tego stanu rzeczy. Jego zdaniem to musi ulec zmianie w przyszłym roku.
Biskup Mackinlay wyraził także rozczarowanie tym, że dokument sprawia wrażenie, jakoby w ogóle nie mówiono o osobach LGBTQ+, "podczas gdy w rzeczywistości dużo rozmawialiśmy o tym". Jak twierdzi, niektórzy wypowiadali się na rzecz nauki Kościoła podczas dyskusji, podczas gdy inni dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami i podejściami duszpasterskimi. Ta żywa debata nie znajduje odzwierciedlenia w raporcie.
Pierwotnie zamierzano użyć terminu "LGBT" w tekście końcowym, wyjaśnił Mackinlay. "Ale okazało się, że istnieje wiele obaw co do użycia tego terminu i zagraża to dwie trzecie większości dla tego paragrafu." Dlatego postanowiono go nie wzmiankować wprost. Podobne zdanie wyraził w czwartek biskup Essen, Franz-Josef Overbeck, w wywiadzie dla katholisch.de.
W swoim nowym filmie "Queer Glauben," szwajcarska reżyserka Madeleine Corbat pyta, czy i jak queerowość i chrześcijańska wiara mogą się ze sobą łączyć. Teraz dostępny jest pierwszy zwiastun!
Jest lesbijką. Jest wierząca. A być może niedługo zostanie duchowną: Stefanie Arnold z Uri wyrusza w drogę ku służbie kościelnej. Rok wikariatu ma dostarczyć jej pewności. Jednak czy jako lesbijka żyjąca w zarejestrowanym związku ma miejsce w instytucji, która przez wieki była zdominowana przez patriarchalne struktury? Jak inni ludzie z społeczności queer walczą o swoje miejsce w Kościele?
W swoim filmie "Queer Glauben," Madeleine Corbat nie tylko towarzyszyła przyszłej duchownej Stefanie Arnold, ale także innym osobom queer na ich indywidualnych ścieżkach życiowych i wiary.
A pamiętając o nich w naszych myślach czy modlitwach, zadbajmy o osoby LGBTQ, które są wśród nas.
Dodatkowo przypominamy wspaniałą inicjatywę @milosc_ Tęczowe Zaduszki, mapę miejsc pamięci osób LGBT+ oraz sojuszników i sojuszniczek społeczności. https://t.co/Qx0dYkFjxU
"To jest także nasz Chrystus" - opowieści zebrał i opisał w książce Marcin Dzierżanowski. "To nie debaty teologiczne czy dysputy akademickie zmieniają świadomość ludzi tylko właśnie ludzkie historie, dlatego postanowiłem napisać książkę". https://t.co/t34PcvVVto
Dziś chcemy podzielić się historią naszej sojuszniczki, Ksiądz Marta Zachraj-Mikołajczyk z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu.
Np tym roku wraz Wrocławską grupą WiT razem ze swoim mężem szła we Wrocławskim Marszu Równości.https://t.co/4i10bnGMLr
Drugi z serii podcastów Wiary i Tęczy jest opowieścią o procesie godzenia ze sobą trzech ważnych, życiowych ról - ojca dziecka, ojca transpłciowego dziecka i wierzącego, praktykującego katolika. Wydawać by się mogło, że tak duży bagaż, dla wielu sprzecznych ze sobą doświadczeń, jest nie do pogodzenia. Zwłaszcza dla mężczyzny, któremu w wielu stereotypach akceptacja nienormatywności przychodzi z wielkim trudem. Okazuje się jednak, że może być zgoła inaczej. Zapraszamy na rozmowę Kamila Smogorzewskiego z Marcinem Mizakiem, ojcem transpłciowego chłopca, lekarzem, a przede wszystkim - szczęśliwym człowiekiem.
New Ways Ministry oświadczyli, że kwestie reprezentujące ich działalność nie znalazły się w raporcie i brakowało w nim "jakiejkolwiek pozytywnej wypowiedzi na temat kwestii LGBTQ+".
"Not A Tame Lion" - John Boswell: Historyk Gejów i Lesbijek w Chrześcijaństwie. Gdyby inspiracją do stworzenia postaci Roberta Langdona z "Kodu Leonarda da Vinci" był żyjący człowiek, to John Boswell byłby właśnie tą osobą. Boswell czytał i tłumaczył czternaście starożytnych i nowożytnych języków, został profesorem na Uniwersytecie Yale w wieku trzydziestu lat i uzyskał pełny dostęp do silnie tajnych i ograniczonych archiwów watykańskich, z których czerpał materiał do swoich czterech nagradzanych książek, stając się światowej sławy ekspertem w dziedzinie historii średniowiecznej i lingwistyki. John Boswell otwarcie manifestował swoją orientację homoseksualną, bez żadnych przeprosin, w epoce, która była mało tolerancyjna i akceptująca.
Pamiątka Reformacji – święto ustanowione w celu upamiętnienia wydarzenia, które zapoczątkowało poważne procesy zmian w chrześcijaństwie. To rocznica ogłoszenia 95 tez przez augustiańskiego zakonnika ks. dr. Marcina Lutra 31 października 1517 r. w Wittenberdze, zachęcających do dyskusji na temat pokuty i odpustów.
Choć obecnie Kościoły protestanckie są ogromnie zróżnicowane w podejściu do wielu kwestii, w Polsce społeczność LGBT+ cieszy się sojusznictwem wielu osób z Kościołów głównego nurtu – ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego. To ich parafie goszczą i współorganizują nabożeństwa z okazji IDAHOBIT, a ich duchowni publicznie wyrażają dla nas wsparcie. Dziękujemy i życzymy wielu łask Boga w dniu święta i na co dzień!
Lubimy świętować i celebrować ważne dla nas momenty. Takim właśnie jest 500 lecie reformacji we Wrocławiu. To był czas by podsumować historię w której bierzemy udział. Dla mnie te obchody będą utożsamiane z piosenką Eltona Johna I'm still standing którą wykonał podczas koncertu chóru z Berlina-Lübars. Jako nawiązanie do słów Lutra z sejmu w Wormacji. Dziś śmiało i głośno możemy zaśpiewać wciąż stoimy po tylu latach, wciąż stoimy lepiej niż kiedykolwiek. Czy jednak Marcin Luter byłby zadowolony z faktu, że cieszymy się tym, że nadal stoimy a więc istniejemy? Kiedy sam głosił Ecclesia Reformata et Semper Reformanda nieustanną potrzebę kościoła chrześcijańskiego do reformacji w oparciu o Słowo Boże. Co dalej? Jak potoczy się nieustająca reforma kościoła czy za 500 lat inni ludzie będą dumni z tego, że stoją? Zapraszam na nabożeństwo w Pamiątkę Reformacji- Marta Zachraj-Mikołajczyk
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie - Pamiątka Reformacji
Metropolitan Community Church of Toronto
Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu
Dominikanie Wrocławscy
Dominikanie Łódź
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie
Codziennik biblijny
Kazanie wygłoszone w niedzielę w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi.
Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.
Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz