poniedziałek, 20 listopada 2023

Wieści LGBTQ: Namibii, TJ Osborne, Dominik Bereżański, Prasa LGBTQ, Xavier Bettel, Prasa LGBTQ, Trans, Witold Sadowy, Kelly Clarkson, Billie Eilish, Jason Mraz, Religia ...

Sąd Najwyższy Namibii wyda wyrok w maju przyszłego roku w sprawie, która może doprowadzić do zniesienia kolonialnego zakazu stosunków homoseksualnych w tym południowoafrykańskim kraju.

Friedel Dausab, gej, podważa zgodność przestępstwa sodomii i pokrewnych przestępstw z jego prawami wynikającymi z konstytucji. Kontakt seksualny między mężczyznami jest przestępstwem w Namibii, ale prawo to rzadko jest egzekwowane.

Podobnie jak wiele przepisów anty-LGBTQIA+ w całej Afryce, namibijskie prawo sięga czasów kolonizacji i zostało zachowane w księgach prawa po uzyskaniu niepodległości w 1990 roku.

W październiku Mauritius zdelegalizował stosunki homoseksualne, gdy Sąd Najwyższy na tej wyspie na Oceanie Indyjskim uchylił prawo sięgające czasów brytyjskiej kolonialnej władzy z 1898 roku, uznałszy je za niezgodne z konstytucją - GT.

Czy polskie państwo ma prawo odmawiać uznania małżeństwa pary jednopłciowej zawartego za granicą? O to NSA spyta Trybunał w Luksemburgu. „Mamy realną szansę, by w polskim porządku prawnym pojawił się pierwszy akt małżeństwa pary osób tej samej płci”. I to za kilka miesięcy, a nie lat!

Na taką decyzję polskiego sądu społeczność LGBT+ czekała aż dziewięć lat. Naczelny Sąd Administracyjny poinformował, że skieruje do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne ws. uznania skutków małżeństwa dwóch mężczyzn, którzy pobrali się w Niemczech. Jeden z nich ma obywatelstwo polskie, drugi łączone polsko-niemieckie. Ślub wzięli po 10 latach relacji, ale w świetle polskiego prawa wciąż są kawalerami, obcymi dla siebie osobami.

Transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa odmówił im najpierw urząd stanu cywilnego, a potem krajowe sądy, powołując się na klauzulę porządku publicznego. I słynny art. 18 Konstytucji, który mówi, że państwo polskie rozpoznaje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Przed polskimi sądami toczy się ponad 11 podobnych spraw, a trzy z nich trafiły do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

„Uzasadnialiśmy przed sądem, że ustawodawca miał wystarczająco dużo czasu, by wprowadzić przepisy, które pozwolą uregulować życie rodzinne osób LGBT+ w Polsce” – komentuje adw. Anna Mazurczak, która prowadzi sprawę polsko-niemieckiej pary. „Przywoływaliśmy też wyroki Trybunału w Strasburgu, które mówią jasno, że państwa mają obowiązek zapewnienia parom tej samej płci uznania i ochrony prawnej” - Oko Press.

Ministra sprawiedliwości Austrii ogłosiła, że kraj będzie wypłacał odszkodowanie wszystkim osobom ze społeczności LGBTQ+, które w przeszłości były prześladowane przez austriackie władze. 

Austria jest obecnie państwem bardzo tolerancyjnym wobec osób LGBTQ+. Badania pokazują, że społeczeństwo austriackie w większości popiera równe traktowanie par jednopłciowych. Od 2019 r. w kraju są również legalne małżeństwa takich par. Sytuacja taka utrzymuje się jednak od niedawna. W przeszłości bowiem, austriackie władze mocno zwalczały homoseksualistów. 

Co prawda sam homoseksualizm został w Austrii zdekryminalizowany już w 1971 r., jednak wiele przepisów uderzających w społeczność LGBTQ+ nadal obowiązywało jeszcze przez wiele lat. Przykładowo do 1989 r. zakazana była męska prostytucja homoseksualna – w przeciwieństwie do prostytucji heteroseksualnej, która była całkowicie legalna. Innym przykładem może być wiek zgody. Jeszcze do 2002 r. w przypadku związków heteroseksualnych wynosił on 14 lat, podczas gdy dla związków homoseksualnych – 18. 

Austria nie jest pierwszym państwem, które zdecydowało się na wypłatę odszkodowań homoseksualistom. Wcześniej, w 2017 r., taki krok podjęły Niemcy, które wypłaciły odszkodowania osobom, które były skazywane po II wojnie światowej na podstawie przepisów pochodzących jeszcze z czasów kanclerza Otto von Bismarcka. Wtedy Niemcy wypłaciły pieniądze ok. 5 tys. żyjącym jeszcze osobom. Krok ten kosztował Niemcy 30 mln euro - euractiv.pl

Zanim zdobyli swoją szóstą nagrodę za Najlepszy Duet Wokalny, bliźniacy TJ i John Osborne skupili na sobie uwagę na czerwonym dywanie, w towarzystwie swoich partnerów - chłopaka TJa, Abi Ventura, oraz żony Johna, Lucie Silvas.

Bracia Osborne, zdobywcy licznych nagród w przemyśle muzycznym, ponownie stali się punktem centralnym wydarzenia podczas gali wręczenia nagród. Tym razem jednak nie tylko ich muzyczny talent, ale także życie osobiste przyciągnęło uwagę mediów i fanów.

TJ Osborne, ujawniony gej, pojawił się na czerwonym dywanie u boku swojego chłopaka Abi Ventura. Para ta, zdobywając uznanie za swoją szczerość i otwartość, stała się inspiracją dla wielu osób w społeczności LGBTQIA+. Ich obecność na tym prestiżowym wydarzeniu stanowiła ważny krok w kierunku większej reprezentacji i akceptacji dla społeczności LGBTQIA+ w branży muzycznej.

Z drugiej strony, John Osborne pojawił się z żoną Lucie Silvas, tworząc ujmujący obraz związku, który przetrwał i rozwijał się w świetle sławy i wymagań przemysłu rozrywkowego. Ich obecność na czerwonym dywanie symbolizowała zarówno trwałość miłości, jak i wsparcie dla brata w jego drodze do akceptacji i autentyczności.

Gdy bracia Osborne odbierali swoją szóstą nagrodę za Najlepszy Duet Wokalny, ich obecność na czerwonym dywanie stała się nie tylko wyrazem sukcesu artystycznego, ale także manifestem zmieniającego się krajobrazu społecznego w przemyśle muzycznym. Równocześnie była to chwila celebracji różnorodności i otwartości, która wpisuje się w nowy rozdział historii rozrywki - PinkNews.

Metropolita poznański w liście do papieża Franciszka skrytykował pomysły niemieckich biskupów na kościelne reformy. Według niego to "skrajnie niedopuszczalne i niekatolickie tezy".

"Autorzy wydają się tak zawstydzeni sposobem reakcji niemieckich biskupów na doniesienia o nadużyciach seksualnych ze strony duchownych, że postanawiają dokonać rewolucji obyczajowej i prawnej w Kościele powszechnym" – napisał abp Gądecki. "Jednak wydaje się, że nie byłaby to rewolucja ewangeliczna, lecz raczej inspirowana ideologiami lewicowo-liberalnymi".

Wyjaśnia, że autorzy dokumentu "wysuwają szereg praktycznych propozycji, poczynając od niezapisywania płci dziecka w metryce chrztu, możliwość zmiany imienia i płci w akcie chrztu, poprzez zapewnienie osobom transgender dostępu do sakramentów, w tym do kapłaństwa i do życia konsekrowanego, po obowiązek używania w Kościele niedyskryminującego języka i treningi dla duchownych, jak służyć osobom transgender".

Gądecki krytykuje również pomysł błogosławienia "różnego typu związków niesakramentalnych, w tym związków osób jednej płci", zastanawiając się "po co błogosławieństwo ludziom żyjącym w grzechu" - wp.pl

Dominik Bereżański był uczestnikiem 9. edycji kultowego już programu telewizji TVN "Top Model". Choć zajął on zaledwie 12. miejsce, młody mężczyzna dał się zapamiętać. Teraz w swoim poście na Instagramie postanowił dokonać coming outu. Wyznając prawdę na temat swojej orientacji, opublikował zdjęcie z partnerem.

Dominik Bereżański postanowił otworzyć się na temat swojej orientacji. Model opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym można zobaczyć, jak całuje się z innym mężczyzną. Jak się okazało, uczestnik 9. edycji "Top Model" pozostaje w związku z 25-letnim Marcelem, który jest doktorantem niemieckiej uczelni medycznej w Monachium - Na Temat.pl

Ostatnimi czasy w mediach jest głośno o rzekomym rozstaniu Qczaja i Tomasza Nakielskiego. Panowie od kilku miesięcy nie opublikowali wspólnych treści. Głos w sprawie zabrał sam zainteresowany.

Wszyscy do mnie piszą. Nie chcę na razie nic potwierdzać ani zaprzeczać. To jest ostatnie, co jest mi potrzebne przy moim złym stanie psychicznym - przekazał portalowi "Plejada" - pudelek.pl

"Dads" to podróż w świat gejowskiego ojcostwa w Stanach Zjednoczonych. Ponad 40 rodzin zostało przedstawionych przez belgijskiego fotografa Barta Heynena. To bardzo zróżnicowana grupa ojców, którzy mają jedno wspólne: są gejami i mają dzieci -The Advocate.

Kiedy Henry Mukiibi podjął trudną decyzję o ucieczce z Ugandy w obliczu wprowadzenia drakońskiego prawa przeciwko LGBTQ+, zastanawiał się: "Co zostawiłem za sobą?"

Mukiibi, dyrektor wykonawczy grupy LGBTQ+ Uganda’s Children of the Sun Foundation (COSF), mieszka w stolicy Kenii, Nairobi, od początku tego roku, po otrzymaniu informacji, że władze w jego ojczyźnie chcą go aresztować zgodnie z nowym prawem antyhomoseksualnym.

Ustawa Antyhomoseksualna, uchwalona w maju i przewidująca karę śmierci za pewne akty homoseksualne, wywołała falę przemocy wobec osób LGBTQ+ w kraju. Kilku queerowych jednostek zostało aresztowanych. Inni, w tym Mukiibi, zdołali uciec, gdy ich rząd wprowadził jedno z najbardziej surowych praw przeciwkoLGBTQ+ na świecie.

Mukiibi mówi PinkNews, że sytuacja w Ugandzie jest gorsza niż kiedykolwiek wcześniej. Usługi COSF, które obejmują opiekę zdrowotną i pomoc prawną, a także schronienie dla osób narażonych, w tym członków społeczności LGBTQ+, zostały dotknięte skutkami tej ustawy - PinkNews.

Przez dziesięć lat Xavier Bettel pełnił funkcję premiera Luksemburga. Po przegranych wyborach musi zrezygnować z tego stanowiska. W ramach nowej koalicji zostanie teraz ministrem spraw zagranicznych.

Xavier Bettel zostanie nowym luksemburskim ministrem spraw zagranicznych i wicepremierem, odpowiedzialnym m.in. za handel zagraniczny, politykę rozwoju oraz region Saar-Lor-Lux. Poinformował o tym Xavier w środę, mówiąc: "Bardzo się cieszę z tego nowego wyzwania".

Bettel był od 2013 roku pierwszym ujawnionym premierem w drugim najmniejszym kraju UE. Stał na czele koalicji swojej liberalnej Partii Demokratycznej (DP) z socjaldemokratyczną LSAP i Zieloną Partią Déi Gréng. Koalicja została ponownie wybrana w 2018 roku, ale straciła większość w wyborach w październiku.

Następnie partia Bettela doszła do porozumienia z konserwatywnym zwycięzcą wyborów, Chrëschtlech-Sozial Vollekspartei (CSV). Nowym premierem zostanie kandydat szef CSV, Luc Frieden, który przed objęciem władzy przez Bettela był już ministrem finansów, sprawiedliwości i obrony w rządzie Jean-Claude'a Junckera - queer.de.

Elska Magazine, poświęcony dzieleniu się ciałami i głosami różnorodnych mężczyzn z całego świata, skupia się na Tbilisi w swoim najnowszym wydaniu, Elska Tbilisi.

"Wyobrażam sobie, że stworzenie gejowskiego czasopisma o Tbilisi, miejscu, o którym niewielu ludzi na świecie wie zbyt wiele, może wydawać się dziwnym wyborem, ale to miasto zawsze chciałem uwzględnić w tym projekcie, jedno z moich pięciu ulubionych miast na świecie", mówi Liam Campbell, redaktor i główny fotograf Elska, w rozmowie z Out Traveler. "Jednak powód, dla którego zajęło nam to aż do naszego czterdziestego czwartego wydania, to fakt, że życie gejowskie w Gruzji jest notorycznie trudne. Pomimo raczej postępowego rządu post-sowieckiego, który uchwalił wiele praw o "europejskim" standardzie, chroniących społeczność LGBTQ, bardzo konserwatywne i prawosławne społeczeństwo miało inne cele, co oznacza, że ​​mimo sytuacji prawnej, lokalni geje czuli się mało bezpieczni."

Czytelnicy Elska Tbilisi i towarzyszącego mu Elska Ekstra Tbilisi poznają 15 miejscowych mężczyzn sfotografowanych w ich domach i na ulicach Tbilisi. Każdy z nich opowiada swoje osobiste historie, dzieląc się swoim nastrojem, stylem, a czasem nagimi ciałami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.elskamagazine.com, ale kontynuuj przewijanie, aby zobaczyć nasze ulubione wyselekcjonowane zdjęcia z Elska Tbilisi.

Mikołaj Pawlak, (jeszcze) aktualny Rzecznik Praw Dziecka, wkrótce pożegna się ze swoją funkcją. Marszałek Sejmu przekazał klubom parlamentarnym informację, że ruszyła procedura zgłaszania nowych kandydatów na to stanowisko. 

Ktokolwiek zajmie to stanowisko, jedno wiemy na pewno - bardzo trudno będzie przebić ”osiągnięcia” Mikołaja Pawlaka. Najbardziej zapadła nam w pamięć sprawa “tabletek na zmianę płci” które rzekomo mieli rozdawać edukatorzy seksualni w Poznaniu. 

Pawlak przekonywał, że edukatorzy “wychwytują dziecko gdzieś rozchwiane, zaniedbane, któremu dają jakieś środki farmakologiczne, żeby zmieniać jego płeć bez wiedzy i zgody rodziców i lekarzy”. Tych rewelacji nie potwierdził nikt, łącznie z Urzędem Miasta i prokuraturą. 

Można byłoby założyć, że wobec kolejnych sygnałów o fatalnej kondycji psychicznej queerowej młodzieży Rzecznik Praw Dziecka spróbuje zmierzyć się z tym problemem. To próżne nadzieje - Mikołaj Pawlak woli pisać felietony do katolickich tygodników, w których pisze o “pseudotęczowych kolorowych szmatach”. 

Kadencja Rzecznika Praw Dziecka kończy się 14 grudnia - nie możemy się już doczekać - Grupa Stonewall

Niedawno pojawiły się informacje, że do umowy koalicyjnej pomiędzy Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Nową Lewicą wpisano zobowiązanie, by nowelizować Kodeks Karny i dodać do niego ochronę osób LGBT+ przed nienawiścią. Chodzi przede wszystkim o 256 art. Kodeksu Karnego, który zakazuje nawoływania do nienawiści ze względu na wyznanie bądź jego brak, pochodzenie etniczne czy kolor skóry. 

Społeczność LGBT+ od lat apeluje, by znalazły się w nim także przesłanki orientacji seksualnej, płci, tożsamości płciowej, ale też stopnia niepełnosprawności czy wieku. 

Czasami padają pytania, dlaczego właściwie potrzebne są osobne zapisy o nienawiści, skoro pobicie kogoś i tak jest ścigane z urzędu, a wolność słowa powinna być ważniejsza od walki z uprzedzeniami. Wbrew temu, co czasami zarzucają społeczności LGBT+ jej przeciwnicy, nie chodzi o żadną „cenzurę” ani „uprzywilejowanie”. Mowa nienawiści i przestępstwa motywowane uprzedzeniami mają dodatkowy ciężar, bo ich rezultatem jest strach. Kiedy przemoc spotyka osobę nie dlatego, że akurat pechowo trafiła na agresora, ale dlatego, że została wybrana na ofiarę ze względu na konkretne cechy tożsamości, stanowi to komunikat dla społeczeństwa. Osoby dzielące te same cechy tożsamości dowiadują się, że to, kim są, czyni je w jakiś sposób gorszymi i może stać się powodem do agresji. Na przemoc nakłada się dodatkowa warstwa krzywdy emocjonalnej i społecznej.

Nawet kiedy nie dochodzi do ataków fizycznych, mowa nienawiści działa na podobnej zasadzie. Obrażanie osób ze względu na niezbywalne cechy takie jak kolor skóry, płeć czy orientacja seksualna nie tylko wpływają negatywnie na poczucie wartości osób, które doświadczają mowy nienawiści, ale piętnują je i narażają na dalszą przemoc. W skrajnych przypadkach długotrwałe i publiczne stosowanie mowy nienawiści wobec określonej grupy społecznej oznacza jej dehumanizację i przyzwolenie na agresję. Skutkiem takiego stanu rzeczy może być wzrost ataków na daną grupę, jej alienacja i wymuszone emigracje. 

Kiedy przestępstwa z nienawiści nie są ścigane z urzędu, ciężko jest nawet komentować, czy do takiego trendu doszło, bo służby nie zbierają danych na ten temat. W latach 2019-2021 ze względu na polityczną nagonkę anty-LGBT+ co jakiś czas robiło się głośno o kolejnym jednoznacznie homofobicznym ataku, ale próżno pytać policję o statystyki, których nie prowadzi. Trudno też oczekiwać, że osoby LGBT+ będą miały zaufanie do służb, kiedy homofobiczny czy transfobiczny aspekt przestępstw przeciwko nim jest dla systemu zupełnie bez znaczenia. Nowelizacja kodeksu karnego daje nadzieję, że to z czasem się zmieni, a szukanie sprawiedliwości dla osób siejących nienawiść nie będzie zarezerwowane dla aktywistów gotowych wytaczać trwające wiele lat postępowania cywilne. 

Przykładu nie trzeba daleko szukać — homofobusy jeździły po polskich miastach z homofobiczną propagandą przez lata, zanim udało się wywalczyć pierwsze kary dla ich kierowców, które nadal były symboliczne w stosunku do poziomu krzywdy, jaką wyrządzili polskiej społeczności LGBT+. Miejmy nadzieję, że za dziesięć lat to, że można było w Polsce niemal bezkarnie publicznie nadawać z głośników komunikat, że osoby LGBT+ to pedofile, będzie szokującym reliktem przeszłości - Miłość Nie Wyklucza

Pary jednopłciowe należące do Kościoła Anglii będą mogły wziąć udział w specjalnych nabożeństwach błogosławiących ich związki. Choć formalnie nie będą to śluby, pewne ich elementy będą przypominać ceremonie zawarcia związku małżeńskiego. Możliwość organizacji nabożeństw zostanie wprowadzona na okres próbny.  

Środowa decyzja kościoła spotkała się rozbieżnymi ocenami. Biskup Oksfordu, wielebny Stephen Croft, który opowiadał się za zmianą dotychczasowego stanowiska Kościoła w sprawie związków homoseksualnych, stwierdził, że jest nią "zachwycony". - Mam nadzieję, że (nabożeństwom - red.) będzie towarzyszyła podobna radość i podobne utwierdzenie się (w relacji, co w przypadku małżeństw - red.), a ci, którzy przyjdą, by wziąć udział w tych nabożeństwach, w pełni poczują się mile widziani w życiu Kościoła - powiedział.

Inaczej wprowadzenie nabożeństw postrzega Jayne Ozanne, działaczka na rzecz osób LGBTQ+, która zasiada w Synodzie Generalnym Kościoła Anglii. Zaapelowała do jego przedstawicieli o zmianę swojego stanowiska i zezwolenie na zawieranie małżeństw przez homoseksualnych wiernych. - Kościół Anglii pozostaje głęboko homofobiczny, niezależnie od tego, co mówią biskupi i arcybiskupi. Obawiam się, że znaczna część narodu oceni Kościół jako obelżywy, obłudny i pozbawiony miłości, i, niestety, będą mieć rację - stwierdziła, cytowana przez BBC.

Kościół Anglii nie jest pierwszym kościołem anglikańskim, który zdecydował się na wprowadzenie nabożeństw błogosławiących związki jednopłciowe zamiast zezwolenia na udzielanie im tradycyjnych ślubów. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Kościele Anglikańskim w Walii. Spośród największych Kościołów w Wielkiej Brytanii na zawarcie sakralnego związku małżeńskiego przez pary jednopłciowe zezwalają natomiast Szkocki Kościół Episkopalny oraz prezbiteriański Kościół Szkocji - TVN24

Ponad 20% londyńskich osób LGBTQ+ stało się ofiarami przestępstw nienawiści w ciągu ostatniego roku. Nowe badanie przeprowadzone przez London TravelWatch na grupie 600 respondentów wykazało również, że czterech na pięciu ankietowanych zmienia swoje zachowanie lub wygląd podczas podróży - Attitude.

Włoskie sądy postawiły przed sądem 33 par lesbijek wychowujących dzieci, oskarżając je o naruszenie ograniczeń dotyczących rodzicielstwa osób tej samej płci, wprowadzonych przez rząd Giorgii Meloni. Ryzykują one utratę statusu "matki" przez partnerkę, która nie była biologiczną matką ich dzieci - Openly News

Sąd prawomocnie przywrócił do pracy pracownika sklepu IKEA, zwolnionego za wpis dotyczący LGBT. Eksperci uważają jednak, że negatywna ocena działania pracodawcy wcielającego w życie politykę równościową bezzasadnie sprowadzona została do konfliktu światopoglądowego. I krytycznie patrzą na wydany w tej sprawie wyrok - rp.pl

Wydarzenie Drag Storytime w Shepparton, które początkowo zostało odwołane z powodu obaw o bezpieczeństwo, przetrwało dzięki wsparciu społeczności i Rainbow Community Angels - Star Observer

Aktywista LGBT oskarżony o naruszenie nietykalności policjantów na demonstracji Strajku Kobiet, uniewinniony. Teraz sąd rozważa, czy złożyć do prokuratury zawiadomienie o składaniu fałszywych zeznań przez policjantów - Oko Press.

Według miejscowego serwisu informacyjnego MOCO 360, w czwartek, 7 listopada, około 21:35, kamera monitoringu zarejestrowała niezidentyfikowanego podejrzanego podczas aktu wandalizmu. Nagranie pokazuje, jak osoba ta zrywała fragment baneru Pride, który zwisał z zewnętrznej ściany kościoła proLGBT Bethesda United Methodist Church - Metroweekly.

Prasa LGBTQ do przeczytania: GNI Magazine, San Francisco Bay Times, Lavender Magazine, David Magazine, GED Magazine, POZ, Georgia Voice, Watermark, Get Out!, Dallas Voice, Metroweekly, Fight Magazine.

Dowódca oddziału specjalnego „Achmat” – generał Alałdinow Apti – ujawnił cel „operacji specjalnej”. To walka z LGBT. – Dla nas najgorsze jest to, że to plugastwo, może wejść do naszych domów – mówił do bojowników - Wprost

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło wniosek administracyjny do Sądu Najwyższego z propozycją uznania "międzynarodowego ruchu społecznego LGBT" za ekstremistyczny i zakazania jego działalności na terytorium Rosji. Zostało to opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - onet.pl.

Platforma streamingowa zdecydowała się pożegnać się z kilkoma nowymi serialami po historycznych strajkach SAG-AFTRA i WGA w Hollywood, które spowodowały zawieszenie produkcji rozrywki scenariuszowej, gdy artyści walczyli o sprawiedliwą umowę od wytwórni. Wśród seriali jest z udziałem Kim Cattrall pt. "Glamorous" to jedno z pięciu seriali, które oficjalnie zostały zdjęte przez Netflix - PinkNews

Klub Tygodnika: W oparciu o teksty z książki Marcina Dzierżanowskiego pt. „To jest także nasz Chrystus” porozmawiamy o motywacjach i determinacji ludzi wykluczanych, o tym,  jak rozumieją chrześcijaństwo i jaki jest ich stosunek do Kościoła.

Od wielu lat stajemy wobec poszerzającej się świadomości krzywd,  jakie doznawali i doznają w naszym społeczeństwie, powołującym się na wartości chrześcijańskie, jak i w samym Kościele, ludzie o odmiennej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, czy też inaczej w świecie funkcjonujący; niewidzący, niesłyszący czy inaczej przeżywający, jak osoby z zespołem Downa.  Zaczynamy rozumieć, że to nie są „ich światy”, ich problemy, ich prawa, ale nasz jeden, wspólny, różnorodny świat.

Uczymy się nowego języka i nowego postrzegania, właśnie dzięki takim głosom, jak te, które wybrzmiewają w książce Marcina Dzierżanowskiego pokazującej ciekawe i aktywne postaci ze środowiska ruchu LGBT+, Fundacji Wiara i Tęcza.

Zapraszamy w czwartek, 23 listopada o godzinie 18:30 do sali KIK przy ul. Freta 20/24A  na rozmowę z autorem książki, Marcinem Dzierżanowskim oraz przedstawicielką jego rozmówców Uschi Pawlik. Oboje są aktywistami Fundacji Wiara i Tęcza. Zaprosiliśmy również do rozmowy dr Barbarę Smolińską – psychoterapeutkę, zaangażowaną we wspólnocie Chemin Neuf. Spotkanie poprowadzi  Magdalena Macińska, klubowiczka warszawska.

Wiceprzewodniczący Konferencji Biskupów Meksyku, arcybiskup Gustavo Rodríguez Vega, uzasadnił pokrycie trumien flagami tęczowymi podczas pogrzebu aktywisty gejowskiego i jego partnera, pomimo skandalu, jaki to wywołało wśród wiernych.

Trumny zostały przykryte flagami tęczowymi podczas mszy pogrzebowej aktywisty Ociela Baena oraz jego partnera.

Obydwa ciała zostały znalezione z oznakami przemocy w domu Baena 13 listopada. Prokuratura stanu Aguascalientes poinformowała w oświadczeniu opublikowanym tego dnia na Facebooku, że "wszystko wskazuje na to, że mogło to być kwestią osobistą", ponieważ "ostry przedmiot" został znaleziony w rękach jednego z zmarłych.

Zdjęcia i filmy krążące w mediach społecznościowych pokazują, że podczas mszy pogrzebowej Baena i jego partnera, osoby z ich otoczenia umieściły na trumnach tęczowe flagi.

Na konferencji prasowej przeprowadzonej 16 listopada Rodríguez, który jest także arcybiskupem Jukatanu, zaznaczył, że Baena i jego partner to "dzieci Boże i nasi bracia", dlatego "nie moglibyśmy ich w żaden sposób nie przyjąć do kościoła. Szczególnie, gdy rodzina chciała, aby zostali tam zabrani [do katedry w Aguascalientes]." - CNA.

Craig Young uważa, że w Nowej Zelandii zaczynamy obserwować legislacyjne i sądowe uwzględnienie osób w związkach niemonogamicznych. Jednak niedawny incydent z udziałem terapeuty podkreśla trudności, z jakimi borykają się ci, którzy są w takich związkach.

Komisja Zdrowia i Niepełnosprawności właśnie ujawniła nazwisko terapeuty, który wykazał niezadowalające i nieodpowiednie podejście do kobiety będącej w związku poliamorycznym, szukającej wsparcia psychologicznego w związku z przeszłym atakiem seksualnym.

To sygnalizuje kolejny etap ewolucji zmieniających się społecznych postaw w kierunku ewentualnego ustawodawczego, sądowego i zawodowego uwzględnienia osób w związkach niemonogamicznych jako legitymowanych uczestników życia publicznego. Niemniej jednak jest to także początkowy krok w stopniowym procesie.

Biorąc pod uwagę, że poliamoria jest szczególnie powszechna w społeczności biseksualnej, z pewnością wywoła to obawy i debatę w tych kręgach. Z niecierpliwością oczekuje się kolejnych reakcji z tego środowiska - Gay Express

Czym jest siła, która stworzyła wszystko? Nie wiemy. Człowiek nie potrafi jej ogarnąć i z braku innych narzędzi stosuje do jej opisu swoje ludzkie, znane mu pojęcia – mówi Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, w książce „Rebe powiedz”.

Kiedyś były dwie płcie. Dziś mamy osoby, które identyfikują się jako niebinarne. Ktoś nie ma zdefiniowanej płci, czasami czuje się bardziej jak kobieta, czasami bardziej jak mężczyzna, albo w ogóle nie chce się określać. Co o tym sądzisz?

– W Misznie toczono dyskusje o ludziach, którzy urodzili się z podwójnymi genitaliami lub w ogóle bez nich. Nikt nie oceniał, czy to jest dobre, czy złe; czy to przekleństwo, czy błogosławieństwo. Rabinów interesowało tylko jedno: czy taka osoba jest wliczana do minjanu, czy nie (bowiem kobiet się do minjanu nie liczy), co uważam za pragmatyczne i zdrowe podejście.

Podobnie ja mogę zastanawiać się nad tym, gdzie osoba niebinarna miałaby siedzieć w synagodze ortodoksyjnej, która jest podzielona na część męską i żeńską. Gdyby ktoś wyglądający jak kobieta zasiadł przy mężczyznach, pozostali prawdopodobnie czuliby się nieswojo. Tego dylematu jeszcze nie rozstrzygnęliśmy, ale poczekaj, daj nam trochę czasu. Talmud ma dwa tysiące lat, a osoby niebinarne wyszły z szafy dopiero niedawno. Jeszcze trochę, a wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.

Temat transseksualizmu przewija się w przestrzeni społecznej od dziesięcioleci, co sprawia, że rabini zdążyli lepiej go zgłębić. Musieliśmy na przykład rozstrzygnąć, jak postępować, gdy kobieta stała się mężczyzną, więc ma penisa. Czy taki mężczyzna powinien zostać obrzezany? Odpowiedź brzmi „nie”. Obrzezanie jest obowiązkowe w wieku ośmiu dni; jeżeli ktoś wtedy penisa nie miał, to po tej dacie jest ono zbędne.

A co z rozwodem? Zdecydowano, że mężczyzna po tranzycji rozwodu nie potrzebuje. Eliezer Waldman, jeden z najważniejszych rabinów XX wieku, w swojej refleksji poszedł najdalej. Uważał on otóż, że jeżeli kobieta ma wiele męskich cech, a ludzie, patrząc na nią, widzą mężczyznę, to należy uznać ją za mężczyznę. Innymi słowy definiował płeć na podstawie wyglądu, jednak jego poglądy w tej kwestii nie zyskały wielkiego poparcia. Zwróć, proszę, uwagę na jedno: w naszym rozumowaniu nie ma żadnego osądu, tylko roztrząsanie, co jest halachiczne, a co nie. Co skądinąd nie wyklucza polemiki (...) - Magazyn Więź.

GLAAD zostanie uhonorowane na tegorocznej ceremonii wręczenia nagród Emmy za jej "kulturowo zmieniający wpływ" na branżę rozrywkową poprzez pracę nad zapewnieniem reprezentacji i równości dla społeczności LGBTQ+ - PinkNews.

Po orgii na plebanii w Dąbrowie Górniczej napisał: "Jestem częścią Kościoła instytucjonalnego, który stał się w ostatnich dniach źródłem strasznego zła". - Poczułem się oszukany przez tych księży. Bo to, jakbyśmy grali w jednej drużynie piłkarskiej i nagle ktoś z "naszych" strzelił samobója - mówi w tokfm.pl ks. Marcin Stopka.

'Jedną z jej ostatnich kreacji jest trenerka Bonnie Stoll w filmie „Nyad” (2023), gdzie charakterystyczne dla bohaterek Foster siła, stanowczość i bezpośredniość nabrały nowego wymiaru dzięki queerowości bohaterki. Dziś pozostaje w związku małżeńskim z fotografką Alexandrą Hedison. Wychowuje również dwóch dorosłych synów.' - vogue.pl

Mijają trzy lata od śmierci Witolda Sadowego. Znakomity aktor teatralny i filmowy zmarł krótko po swoich 100. urodzinach. Chwilę wcześniej zdążył jednak ujawnić swój największy sekret, o którym wiedzieli tylko najbliżsi. "Nie ożeniłem się, nie miałem dzieci i właściwie żałuję. Urodziłem się inny. Jestem gejem" — brzmiały słowa artysty, wypowiedziane w ramach reportażu wyemitowanego na TVP Kultura. Witold Sadowy przez ponad połowę życia związany był tylko z jednym mężczyzną, inżynierem Janem Ryżowym - viva.pl.

W obliczu wprowadzania anty-LGBTQ+ polityki w szkołach na terenie całego kraju, niektórzy rodzice wychodzą naprzeciw i to jest piękne do obserwacji. Szczególnie, gdy dzieje się to w taki sposób.

Wideo Cody'ego Connera, ojca z Virginia Beach, obecnie staje się viralem w mediach społecznościowych po tym, jak wypowiedział się podczas posiedzenia rady szkoły 10 października. Ojciec trójki dzieci wygłosił płomienną przemowę na temat "discriminatory policies" w stanie i ostro skrytykował wszystkich, którzy popierają tego rodzaju polityki antyLGBT - Pride.

Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV - Najstarszy program LGBT w sieci kablowej amerykańskiej pierwszy raz nadawano 1985.

Pride Today - wieści LGBT The Advocate

Queer News Tonight

Q-mmunity Network News (QNN) – Wiadomości LGBTQ z Australii

Na temat ojcostwa, braterstwa i męskości, pięciu ojców dzieci transpłciowych dołącza do Dennisa Sheparda – ojca zamordowanego geja, Matthewa Sheparda – na weekendowy wędkarski wypad w wiejskim Oklahoma. Kiedy mężczyźni rzucają wędkarskie haczyki do rzeki, odnajdują wspólny grunt pomimo różnic rasowych, geograficznych i pokoleniowych: ich bezwarunkową miłość do swoich dzieci.

HRC: Tydzień Świadomości Osób Transpłciowych oraz Dzień Pamięci Osób Transpłciowych to czas, w którym społeczność LGBTQ+ celebrować, podnosić na duchu i uhonorować naszą społeczność transpłciową.

Tydzień Świadomości Osób Transpłciowych to czas, gdy osoby transpłciowe oraz ich sojusznicy podejmują działania, aby zwrócić uwagę społeczności, edukując publiczność na temat tego, kim są osoby transpłciowe, dzieląc się historiami i doświadczeniami oraz prowadząc działania na rzecz zwalczania uprzedzeń, dyskryminacji i przemocy, które dotykają społeczność transpłciową.

Laverne Cox i Kelly Clarkson spotykają Jeffa i jego córkę Harleigh, nastolatkę transpłciową z Alabamy, która zdobywa uznanie w swojej społeczności i w Waszyngtonie, D.C., poprzez działania na rzecz praw osób transpłciowych. Laverne emocjonalnie reaguje na opowieść Harleigh i wyraża dumę widząc, jak młodzi ludzie kwitną i są sobą.

Gwiazda filmu „Monica”, Trace Lysette, zapisuje się w historii, stając się latem zeszłego roku pierwszą trans kobietą, która prowadziła film konkursowy na festiwalu filmowym w Wenecji. Trace i Patricia opowiadają, jak publiczność stanęła w obronie filmu. Ikona społeczności transpłciowej, Laverne Cox, wyjaśnia wpływ, jaki „Monica” wywarła na tę społeczność, przekazując wsparcie dla sztuki, która wnikliwie humanizuje osoby transpłciowe.

OutBox w Brooklynie to siłownia bokserska, której właścicielem jest osoba transpłciowa i prowadzona, stworzona jako miejsce otwarte dla każdego, kto szuka dobrej formy podczas treningu. Założyciel Max dzieli się tym, w jaki sposób siłownia dba o społeczność LGBTQ+, zwłaszcza o swoich członków transpłciowych. 

Billie Eilish, niedawno podzieliła się szczerymi refleksjami na temat swojej tożsamości i orientacji seksualnej w wywiadzie dla Variety. 21-letnia artystka przyznała, "Fizycznie do nich czuję przyciąganie."

Mimo identyfikowania się z zaimkami "ona/jej", Eilish wyjawiła, że nigdy nie czuła się naprawdę jak dziewczyna w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. To oświadczenie odzwierciedla rosnącą otwartość w rozmowach na temat tożsamości płciowej i orientacji seksualnej w branży rozrywkowej.

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, ale Jason Mraz nie tylko jest członkiem społeczności LGBTQ, ale także dumnie się do niej przyznaje. W przeszłości mówił na ten temat, a teraz dzieli się szczegółami, jak doszedł do akceptacji samego siebie.

Mraz rozmawiał z GLAAD w rozmowie. Otworzył się na otwarte rozmowy na temat swojej ścieżki do samopoczucia, co może być trudne dla wielu osób identyfikujących się jako część społeczności LGBTQ. Opisał niektóre z wyzwań, a nawet złamane serce, które przeżył w trakcie tego procesu.

W swoim występie we wtorek w programie "The Late Show with Stephen Colbert", Rachel Maddow, ceniona prowadząca program "The Rachel Maddow Show" na kanale MSNBC, podzieliła się spostrzeżeniami na temat stanu amerykańskiej demokracji, wzrostu współczesnego ekstremizmu oraz swojej nowej książki "Prequel: Amerykańska Walka Przeciwko Faszyzmowi".

W trakcie odcinka Saturday Night Live gwiazda "Call Me by Your Name", Timothée Chalamet, naprawdę uwolnił swoją młodzieńczą energię, grając nominowanego do Grammy piosenkarza i autora piosenek Troye'a Sivana w skeczu zatytułowanym "Troye Sivan Sleep Demon".

Tom Daley jego vlog

Tęczowa rodzina - Matt Dallas i Blue Hamilton

Husband and Husband

Tommy i Peter - czeskie małżeństwo

Transbros - vloger tematykę transpłciowości z perspektywy osób trans męskich. 

Influencer gejowski Joel Wood 

W piątek, 17 listopada, Drake wydał nową wersję swojego ostatniego albumu zatytułowanego "For All the Dogs Scary Hours Edition". 29-utworowy album zawiera piosenkę zatytułowaną "Members Only" z gościnnym udziałem PARTYNEXTDOOR.

"Members Only" to w zasadzie typowa piosenka Drake'a, w której skarży się na dziewczynę, że spędza czas z niewłaściwymi ludźmi i nie zwraca na niego uwagi, chociaż uważa siebie za najlepszego partnera dla niej. Jednak w tej piosence znajduje się linijka, która brzmi: "Going deeper inside, my feelings can’t subside / These walls are so thin, you gon’ wake up the whole eastside, girl / Feel like I’m bi ‘cause you’re one of the guys, girl."

Cory Allen jest autorem książki "Breaking Free: A Saga of Self-Discovery by a Gay Secret Service Agent". Podczas pracy w Secret Service, zajmował się ochroną Michelle Obama. Jego nowe wspomnienia opisują podróż - pracując w jednym z najbardziej męskich zawodów w Ameryce, jednocześnie odkrywając siebie jako geja. Siada do rozmowy z Queerty, Jordanem Gonsalvesem, aby omówić, jak jego burzliwe dzieciństwo skierowało go do Secret Service, kiedy spotkał się z dyskryminacją, i jaki wpływ ma jego historia na innych.

Podcast Tomasza Terlikowskiego - Tak myślę: Dykasteria Nauki Wiary w odpowiedzi na pytanie brazylijskiego biskupa José Negri wydała dokument dotyczący osób transpłciowych w Kościele.  

Rozmowa z Marcinem Dzierżanowskim z Fundacji Wiara i Tęcza na temat wspomnianego dokumentu Dykasterii Nauki Wiary. 

G Flip w najnowszym wywiadzie In Conversation, omówiono nowy album 'Drummer', szóstą nominację do nagród ARIA i proces stawania się wzorem dla queerowej społeczności niebinarnej."

Max Hightower miał zagrać główną męską rolę w szkolnym przedstawieniu „Oklahoma!” w Sherman High School, ale jego dyrektor się wtrącił, wszystko z powodu jest transpłciowy.

Opowieść o niezwykłym życiu artystki Felicii DeRosa, która ujawniła swoją tożsamość transpłciową w wieku 41 lat. Z zagrożonym życiem, karierą i małżeństwem, Felicia rozpoczyna podróż ku autentyczności i akceptacji siebie.

Aktywistka na rzecz praw osób transpłciowych, Raquel Willis, dołącza do programu 'CBS Mornings', aby omówić swoje nowe memoary 'The Risk It Takes to Bloom.'

Robbie Williams opowiada o Eltonie Johnie, który zmusił go do odbycia terapii odwykowej rozmawia w programie 'The Jonathan Ross Show'

Carl Clemons-Hopkins otrzymuje Nagrodę Widoczności HRC podczas Gali HRC w Seattle w 2023 roku.

 - 

Q House to nowy koncept treści na happiTV. Grupa znanych influencerów queer dzieli się najcenniejszymi momentami ze swojego życia, wchodząc w interakcje między sobą a swoją publicznością, oferując nam kawałek boskiej queerowości wzdłuż drogi.

Clients - Brian traci największego klienta swojej nowej agencji. Brenda (Laureatka Emmy, Erin Cherry) pracuje ciężko, aby powstrzymać Briana przed utratą klienta.

The Fly Brother Visits Mumbai! - Ernest w pełni korzysta z monsunu i Festiwalu Ganeshy z przyjaciółmi w Mumbaju, Indiach.

Dokument Gay Positive - W Stanach Zjednoczonych mężczyźni, którzy uprawiają stosunki homoseksualne, są zakazani od oddawania krwi. Ten dokument bada ten zakaz.

Święta nadeszły, co oznacza, że ​​Hallmark Channel jest gotowy na dostarczenie nam filmów świątecznych.

Najnowszy film świąteczny, to "Catch Me If You Claus" od Hallmark. Luke Macfarlane gra mężczyznę twierdzącego, że jest synem Świętego Mikołaja, który został wysłany w swoją pierwszą misję. Spotyka Avery Quinn, zagranej przez Italię Ricci, która pragnie szansy na prowadzenie wiadomości... i bum! Zaczyna się romantyczny świąteczny chaos!

Dwie pastorki i żony lesbijki Ellen i Stefanie Radtke z Eime koło Hildesheim ich kanał YouTube „Anders Amen”.

Transpłciowe osoby miały lunch z Papieżem Franciszkiem. 

Społeczność transpłciowa zorganizowała pierwszy w Pakistanie „Hijra Festival” w Karaczi. To ważne wydarzenie może odzwierciedlać postęp w kierunku akceptacji różnorodności płciowej i kulturowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz