niedziela, 26 listopada 2023

Słowo Boże na niedziel: Prawosławni i prawa LGBT, Związki jednopłciowe i Biblia, Polski kościół kontra LGBT ...


Pierwsze w historii wydarzenie dotyczące roli osób LGBTQ+ w Cerkwi Prawosławnej, zorganizowane przez Centrum Badań nad Prawosławiem przy Uniwersytecie Fordham. Forum, zatytułowane "Dążąc do Harmonii i Współczucia: Duszpasterstwo wśród Wiernych LGBTQ+ w Cerkwi Prawosławnej", zgromadziło akademików, duchownych i wiernych.

Wspomniane jest, że hierarchia Cerkwi Prawosławnej nadal podkreśla tradycyjne definicje małżeństwa i wzywa do życia w celibacie dla osób nieżonatych. Jednak z różnych stron świata prawosławnego pojawiają się głosy krytyki wobec izolacji, samotności i wrogości, z jakimi często spotykają się osoby LGBTQ+.

Podkreślają, że tematy związane z płcią i seksualnością są kontrowersyjne w kontekście Prawosławia w Ameryce Północnej. Dotychczas spotkania, na których podejmowano te kwestie z empatią i nuansami, odbywały się głównie w krajach europejskich, takich jak Finlandia, Norwegia, Holandia i Anglia.

W artykule zaznaczono, że pomimo trwającego publicznego dialogu na temat osób LGBTQ+ w społeczeństwie, Cerkiew Prawosławna zaczyna również otwierać się na dyskusję na temat tej grupy wśród duchowieństwa i wiernych. Wskazano na przykłady takich inicjatyw w Archidiecezji Greckiej w Ameryce, gdzie duchowni zaczęli dzielić się swoimi doświadczeniami i szukać wsparcia.

Podkreślają również, że w wyniku tych zmian powstają książki i opracowania na temat relacji między Prawosławiem a społecznością LGBTQ+, takie jak "For I Am Wonderfully Made" czy "Orthodox Tradition and Human Sexuality". Wspomina również o rosnącej otwartości na dialog na temat tych zagadnień.

W pierwszym panelu dyskusyjnym, uczestnicy omawiali, w jaki sposób tradycja kształtuje teologiczne refleksje Prawosławia na temat osób LGBTQ+. Autor artykułu zauważa, że choć Cerkiew Prawosławna zazwyczaj podkreśla tradycyjne definicje małżeństwa, to dyskusje ukazywały, że istnieje różnorodność tradycji i praktyk związanych z małżeństwem w obrządku prawosławnym.

W artykule jest również mowa o drugim panelu, w którym duchowni i wierni dzielili się swoimi doświadczeniami związanych z osobami LGBTQ+. Wspomina się o duchownym, który publicznie opowiedział o swoim gejowskim synu i zaakcentował, że osoby LGBTQ+ są lepiej traktowane w Cerkwi, co pozwala im zbliżyć się do Chrystusa.

Przywołano także różne historie uczestników spotkania, ukazujące różnorodność sytuacji osób LGBTQ+ w społeczności prawosławnej.

W zakończeniu podkreślono, że to wydarzenie w Fordham jest kamieniem milowym, ponieważ, oprócz kilku wcześniejszych publicznych wystąpień teologa prawosławnego, po raz pierwszy forum prawosławne w Stanach Zjednoczonych w takim stopniu starało się ludzkości osoby LGBTQ+. Ostatecznym celem wszystkich uczestników jest znalezienie sposobów, aby włączyć osoby LGBTQ+ do życia Cerkwi - Outreach.



Katolicka Agencja Informacyjna - Kościół tłumaczy, że prawne uznanie związków homoseksualnych jest przeciwne katolickiej doktrynie moralnej i prawu naturalnemu – w związku z czym jest to „rzecz niedopuszczalna”.

Ale badania przeprowadzone przez Wijngaards Institute for Catholic Research, który obala argumenty biblijne używane w celu dyskryminacji LGBT+, oraz argumenty tak zwanego prawa naturalnego.

Przełomowe badanie teologiczne wykazało, że twierdzenia, że ​​Biblia potępia związki osób tej samej płci, są oparte na błędnych interpretacjach i błędnych tłumaczeniach.

W raporcie stwierdzono, że fragmenty Księgi Kapłańskiej, często cytowane jako najbardziej wyraźne potępienie homoseksualizmu, zostały w rzeczywistości błędnie przetłumaczone.

W rzeczywistości te fragmenty potępiają tylko kazirodztwo i cudzołóstwo między mężczyznami, podczas gdy nie ma żadnej wzmianki o związkach seksualnych między kobietami, jak stwierdzono w badaniu.

Zakaz kazirodztwa i cudzołóstwa między mężczyznami sugeruje, że związki osób tej samej płci „poza kategorią zakazaną” były w rzeczywistości uważane za dopuszczalne.

Uczeni odkryli, że „dobrowolne i wierne” związki osób tej samej płci nie są nigdzie potępiane w Biblii, a nauki przyrodnicze stanowczo potwierdzają, że homoseksualizm jest „naturalną odmianą w zakresie ludzkiej seksualności”."

Rośnie poparcie dla związków partnerskich i równości małżeńskiej, jesteśmy świadkami zmiany społecznej. 64,3 procent Polaków uważa, że pary jednopłciowe powinny mieć możliwość zawierania związków partnerskich w kraju - wynika z sondażu Instytut Badań Rynkowych i Społecznych dla Radia ZET. 

Podobnie inne sondaże jak Oko Press - Przyznania osobom homoseksualnym prawa do zawierania związków partnerskich chciałoby 58 proc. wyborców i wyborczyń. Przeciwko jest 37 proc.

Warto zwrócić uwagę, że w miarę jak coraz więcej krajów legalizuje związki osób tej samej płci, naukowcy badający te zagadnienia potwierdzają, że z legalizacja związków jednopłciowy płyną znaczne korzyści ekonomiczne. Raport Open For Business z 2020 roku sugeruje, że kraje Europy Środkowej ze względu na brak równości tracą od 25 do 113 milionów dolarów rocznie.


Niemiecki kościół jest w trakcie najpoważniejszej chyba od czasów reformacji metamorfozy. Tamtejsi hierarchowie przedstawili swoją wizję podczas Synodu Biskupów zwołanego na początku października. Założenia "Drogi Synodalnej Kościoła Katolickiego w Niemczech" zostały zakomunikowane uczestnikom synodu w dniu jego rozpoczęcia.

W październiku przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki wystosował w tej sprawie list do papieża Franciszka. W zeszłym tygodniu list ten został udostępniony mediom. W piśmie Gądeckiego znajduje się bardzo wiele odniesień do społeczności LGBT (właściwie to jest on prawie w całości poświęcony tematom LGBT) - cytujemy co ważniejsze. Zdecydowaliśmy się na publikację ich bez dodatkowych komentarzy. Obsesyjna wręcz wrogość polskiego kościoła wobec naszej społeczności wydaje się tak oczywista, że nie wymaga eksponowanie czy tłumaczenia.

Drugim tematem jest błogosławienie różnego typu związków niesakramentalnych, w tym związków osób jednej płci. Można postawić pytanie, po co błogosławieństwo ludziom żyjącym w grzechu?

Tradycyjnie w nauczaniu Kościoła relacje między ludźmi, włączając w to relacje seksualne, podlegają moralnemu wartościowaniu. Św. Augustyna wprawiało w zdumienie, że nie tylko święci i oddani całym sercem Bogu kierują się w życiu miłością, ale czynią tak również zatwardziali grzesznicy. Wystarczy pomyśleć o rabusiach grasujących na drogach, którzy raczej zniosą najcięższe tortury, niż wyjawią imiona swoich towarzyszy. „Nie byliby do tego zdolni, gdyby nie było w nich wielkiego uzdolnienia do miłości” - queer.pl.

Oświadczenie Fundacji Wiara i Tęcza 

Teatr Ósmego Dnia oraz Fundacja Wiara i Tęcza w Poznaniu odbyło się spotkanie z Marcinem Dzierżanowskim, który przeprowadził wywiady do książki „To jest także nasz Chrystus. Rozmowy z Chrześcijanami LGBT+".

Spotkanie autorskie i dyskusję wokół książki poprowadziła Monika Białkowska. Wśród gości spotkania byli również Ula Grymuła oraz bp Tomasz Puchalski z Reformowany Kościół Katolicki w Polsce.


Trzeci z serii podcastów Wiary i Tęczy ma nieco inny format. Tym razem to spotkanie nie z jednym, ale z dwójką rodziców - matką i ojcem transpłciowej córki. Ich historia pełna jest bólu i cierpienia, ale też wygranej walki o zdrowie i życie córki. Te doświadczenia zaprowadziły ich do miejsca, w którym otwarcie przekazują świadectwo wszystkim tym, którzy być może są dopiero na początku drogi, po której oni kroczą już śmiało. Poznajcie Agnieszkę i Marcina.


Spotkania Biblijne 


Metropolitan Community Church of Toronto


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 

 

Dominikanie Wrocławscy 


Dominikanie z Łodzi 


Nabożeństwo zarejestrowane w niedzielę wieczności - 26 listopada 2023 roku w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi. Kaznodzieją jest ks.bp. Semko Koroza.


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Codziennik biblijny


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie 


Metropolitan Community Church San Diego


Middle Church 


Katedra Hope


Metropolitan Community Church Tampa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz