wtorek, 21 lutego 2023

Tydzień Wiedzy o Spektrum Aromantyczności



Tydzień Wiedzy o Spektrum Aromantyczności ma na celu podniesienie świadomości i postęp w akceptacji tożsamości w obrębie spektrum aromantycznego. Odbywa się w pierwszym pełnym tygodniu po Walentynkach. 

Zaczyna się Tydzień Widoczności Osób w Spektrum Aromantyczności. Przy okazji zapoznawania się z tematem odkryłem coś, na co w sumie wcześniej za bardzo nie zwracałem uwagi - orientację romantyczną. 

Dotąd widziałem ją raczej jako element orientacji seksualnej. Ale to wcale nie takie proste, bo orientacja romantyczna może współgrać z orientacją seksualną, ale może również mieć zupełnie inny kierunek.

Można być np. osobą biseksualną ale tylko heteroromantyczną, tzn. można mieć pociąg seksualny do mężczyzn i kobiet, ale w kontekście związku, relacji uczuciowej czuć, że jest to możliwe tylko z osobą innej płci. Jak to sobie uświadomiłem, to wydaje mi się, że zrozumiałem kilka osób, które znam. Osób, które zdecydowanie mają pociąg seksualny skierowany także do osób tej samej płci, ale zdecydowanie zawsze broniły się przed określeniem się jako gej czy osoba biseksualna mówiąc: nie, nie, nie, ja mógłbym być tylko z dziewczyną. Ano zgadza się. Jeśli jesteś biseksualny, ale heteroromantyczny, to możesz być tylko z dziewczyną, ale seksualnie czujesz, że możesz wchodzić w relacje i z kobietami i z mężczyznami.

Można być, np. osobą aseksualną i homoromantyczną. I to jestem ja. Tak, ten komponent oddzielnej orientacji romantycznej jeszcze bardziej pomaga mi siebie zrozumieć i zdefiniować. Tak naprawdę nie jestem osobą homoseksualną. Jestem osobą w spektrum aseksualności, a jednocześnie osobą homoromantyczną.


Aromantyczność to rodzaj orientacji romantycznej, której sama nazwa wskazuje na brak zainteresowania tworzeniem relacji romantycznych. Osoby aromantyczne nie odczuwają wcale (albo odczuwają w niewielkim stopniu) pociągu romantycznego do innych osób. O aromantyczności zazwyczaj mówi się w kontekście orientacji aseksualnej, ale tak naprawdę orientacja romantyczna dotyczy osób wszystkich tożsamości seksualnych. Niesłusznie zakłada się, że osoby aromantyczne nie uprawiają seksu, czy że nie są w stanie nawiązywać relacji z innymi. Wiele kwestii dotyczących aromantyczności wymaga wyjaśnienia i zrozumienia, tak samo jak podstawy rozróżnienia różnych rodzajów pociągu: seksualnego, romantycznego, estetycznego i sensualnego.

Orientacja seksualna oznacza kierunek pociągu seksualnego – zainteresowania innymi osobami w sensie seksualnym. Coraz częściej rozpoznaje się także orientację romantyczną, czyli kierunek zainteresowania wchodzeniem w związki. Osoby aseksualne często deklarują, że są aseksualne, ale np. biromantyczne. Oznacza to, że pragną tworzyć relacje romantyczne z osobami więcej niż jednej płci.

Warto jednak wiedzieć, że pociąg jest dzielony na znacznie więcej rodzajów, aniżeli seksualny i romantyczny. Obecnie wyróżnia się także pociąg estetyczny i sensualny. Zainteresowanie estetyczne to pociąg związany z umiejętnością określenia atrakcyjności innej osoby. Sensualność w sensie pociągu oznacza potrzebę czułości i bliskości. Niekiedy mówi się także o pociągu platonicznym, dla nazwania takiego rodzaju pragnienia, które nie ma być spełnione.

Na ten moment w świecie nauki nie są znane związki między orientacją seksualną i romantyczną. Jest jednak tak, że najczęściej aromantyczność występuje u osób aseksualnych. Być może dlatego, że osoby aseksualne i tak należą do mniejszości. Mają więc większe wewnętrzne przyzwolenie na to, żeby precyzować swoją tożsamość seksualną.

Wśród osób aromantycznych występuje duża różnorodność wewnątrzgrupowa. Część z nich czuje niechęć do typowych romantycznych gestów i nigdy nie pragnęła się zakochać. Są jednak także takie osoby, które np. wobec miłości czują obojętność. Warto pamiętać, że aromantyczność sama w sobie nie oznacza braku relacji seksualnych. Osoby aromantyczne seks uprawiają i wchodzą w różne związki, w tym queerplatoniczne.

Zazwyczaj osoby aromantyczne mówią o tym, że uświadomiły sobie swoją orientację romantyczną, kiedy porównywały swoje pragnienia z najbliższym otoczeniem. Większość ludzi na świecie poszukuje relacji romantycznych, a miłość zajmuje niezwykle ważne miejsce w kulturze. Aromantyczność wiąże się zaś zwykle z brakiem zainteresowania sprawami miłosnymi (nie mylić z seksualnością w ogóle).

Jeżeli nigdy nie doświadczyłeś/doświadczyłaś tak zwanych ,,motyli w brzuchu’’, czyli zakochania – być może jesteś osobą aromantyczną. Aromantyczność to może być także uczucie zakłopotania i zażenowania, gdy jest się posądzanym_posądzaną o głębokie uczucia, podczas gdy ma się ochotę jedynie na niezobowiązującą relację seksualną. Kwestia odkrycia w sobie aromantyczności jest bardzo indywidualna. To, co łączy relacje wielu osób aromantycznych to: brak pragnienia wejścia w relację romantyczną i niewystępowanie zjawiska zakochania w przeszłości.

Współcześnie w pozytywnej seksualności odchodzi się od oceniania i kategorycznego oddzielania normy od patologii. Aromantyczność jest przejawem różnorodności tożsamościowej występującej u ludzi, jednym z wariantów zdrowej seksualności. Orientacja aromantyczna nie zakłada postawy dyssocjalnej czy izolacji społecznej – osoby aromantyczne mogą mieć bliskie osoby, tworzyć związki i wieść udane życie społeczne i seksualne.

Aromantyczność spotyka się z dużym sprzeciwem i dyskryminacją również wewnątrz społeczności osób LGBTQ+, jak każde zjawisko mniejszościowe. Podczas gdy o aseksualności mówi się coraz więcej, osoby aromantyczne często mówią o tym, że nie mają w ruchu swojej reprezentacji. Wpływ na to zjawisko ma prawdopodobnie społeczne założenie o tym, że każda osoba chce kochać i być kochaną w sensie romantycznym – amatonormatywność.

Nie ulega wątpliwościom, że w sensie ewolucyjnym uczucie zakochania jest istotne, gdyż umożliwia utworzenie stałego związku, a więc zwiększa szanse na przedłużenie własnej puli genowej. Istnieją jednak osoby, które związków tworzyć nie chcą – co nie jest jednak spowodowane zaburzeniami osobowości czy traumą. Osoby te domagają się uznania swojego prawa do aromantyczności, zauważenia i zdjęcia z siebie piętna ,,pozbawionych uczuć’’ - dominikhaak.pl

Tydzień Widoczności Osób w Spektrum Aromantyczności uświadamia nam, że można też mieć dowolną orientację seksualną, ale nie mieć orientacji romantycznej, tzn. nie tworzyć związków, relacji uczuciowych. Albo można mieć pociąg romantyczny bardzo słaby, albo tylko w pewnych okolicznościach. Ależ to jest fantastyczne, że rzeczywistość jest tak bardzo nieoczywista, złożona, różnorodna.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz