czwartek, 23 lutego 2023

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją


Dziś ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, jest jedną z najpoważniejszych chorób dzisiejszy czasach. Wiele osób zapada na depresję są to osoby LGBT. Miedzy innymi przez brak akceptacji, homofobie społeczeństwa powoduje więcej problemów zdrowia wiele badań pokazuje brak akceptacji i homofobia szkodzi osobom LGBT.

Najlepszym rozwiązaniem dobrego zdrowia osób LGBT jest tolerancja i akceptacja. Ale nie tylko wsparcie środowiska LGBT to nie wystarczy. Osobom borykającym się z depresją lub będącym na skraju najbardziej potrzebne jest wsparcie bliskich.

Przez homofobie, nienawiść do osób LGBT szkodzi zdrowiu osób LGBT, wiele badań pokazuje wyraźnie.

Także Bank Światowy argument dotyczące o równych prawach dla społeczności LGBT. Jak wynika ich raportu, nawet 31 mld dol. strat może generować homofobia w państwie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia z powodu depresji cierpi na świecie 10 proc. populacji ludzi. WHO ostrzega że depresja zajmuje czwarte miejsce na liście problemów zdrowotnych na świecie. Wielu sławny cierpi depresje Wentworth MillerOlly AlexanderMarii PeszekDanuta StenkaLady Gaga.

Po wprowadzeniu równości małżeńskiej próby samobójcze wśród nastoletnich uczniów relatywnie spadły o 7 proc. (co przekłada się na ok. 134,5 tys. samobójstw mniej w skali roku, biorąc pod uwagę populację nastolatków w wieku 15 - 19 lat w 2015 r.). Wśród nieheteroseksualnej młodzieży relatywny spadek prób samobójczych wyniósł aż o 14 procent!

Warto przypomnieć, że w 2004 r. Massachusetts jako pierwszy stan zalegalizował małżeństwa jednopłciowe, później podobne regulacje zaczęły wprowadzać kolejne stany. Przełomowy moment nastąpił w czerwcu 2015 r., kiedy zapadł wyrok w sprawie Obergefell v. Hodges. Sąd Najwyższy uznał wówczas, że zakazywanie parom tej samej płci zawierania małżeństw jest niezgodne z konstytucją. Do tej pory jednak nie wszystkie stany gwarantują równość małżeńską.

Według Trevor Project, amerykańskiej organizacji specjalizującej się w interwencji kryzysowej dla osób LGBT+, próba samobójcza jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku od 10 do 24 lat (najczęściej śmierć powodują wypadki). Młodzież LGB cztery razy częściej targa się na swoje życie, w porównaniu z nastolatkami heteroseksualnymi, a młode osoby transpłciowe – dwa razy częściej.

Nasi ustawodawcy deklarują, że zależy im na dobru dzieci. Jak widać, mogą bardzo łatwo poprawić bezpieczeństwo i dobrostan dużej części z nich - wprowadzając małżeństwa dostępne dla wszystkich dorosłych - Miłość Nie Wyklucza.

W 2022 r. padł niechlubny rekord liczby prób samobójczych wśród dzieci. Odnotowany ich łącznie 2031, z czego 150 zakończyło się śmiercią. W porównaniu z danymi z 2020 r. to wzrost aż o 150%. Najmłodsze osoby, które targnęły się na własne życie, miały między 7 a 12 lat. 

Dane pochodzą od policji. Zebrała je fundacja GrowSpace. Według policji głównymi przyczynami prób samobójczych są zaburzenia psychiczne, kłopoty w domu i mobbing w szkole. 

Fundacja zachęca do podpisania petycji do resortów edukacji i zdrowia, w której wzywa do podjęcia konkretnych działań na rzecz zapobiegania samobójstwom wśród dzieci i młodzieży. Według GrowSpace wśród działań powinny się znaleźć między innymi psychoedukacja, zagwarantowanie dostępności psychologa w każdej szkole, przeciwdziałanie przemocy szkolnej, szkolenia dla kadr pedagogicznych oraz rodziców oraz wsparcie budowy zespołów interwentów kryzysowych przez samorządy. 

“Musimy pamiętać, że dzieci i nastolatki nie ma jeszcze wypracowanych kompetencji do radzenia sobie w kryzysowych momentach. Dlatego to my, dorośli, rodzice, opiekunowie i opiekunki, nauczyciele i nauczycielki, ale również osoby sprawujące władzę, powinniśmy być stabilnym i empatycznym wsparciem, które ułatwi młodym ludziom wystarczająco już trudny okres dorastania” - mówi psycholożka Paulina Filipowicz z GrowSpace - Grupa Stonewall

W dzisiejszym odcinku programu Onet Rano WIEM gościem Beaty Tadli był  Dominik Kuc - Fundacja GrowSpace. 


1715 prób samobójczych, w tym 127 zakończonych śmiercią — to dane dotyczące prób samobójczych polskich dzieci i nastolatków, do jakich doszło w okresie od stycznia do końca października 2022 r. To kolejny duży wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. Sytuacja staje się coraz gorsza - onet.pl.

Jeśli potrzebujecie wsparcia, rozmowy, czy po prostu tego, by ktoś Was wysłuchał: 
• Telefon zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111 
• Telefon zaufania Grupy Ponton: 22 635 93 92 (dostępny w każdy piątek między 16:00 a 20:00)
• Telefon zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia: 116 123
• Telefon zaufania Lambda Warszawa: 22 628 52 22 (dostępny od poniedziałku do piątku między 18:00 a 21:00) http://lambdawarszawa.org/pomoc/ 
• Telefon zaufania Niebieska Linia: 800 12 00 02
• Telefon zaufania Tęczowego Białegostoku: 799 869 881 (w każdy czwartek między 16:00 a 18:00)
• Otwarta Przestrzeń dyżur telefoniczny: 516 616 270. Terminy dyżurów w 2020 roku: poniedziałki 11.15–14.15; wtorki 18.00–21.00 - zapisy na sesje: 511 028 333 - info@otwartaprzestrzen.pl
• Kultura Równości Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla osób LGBT+ (i członków rodzin osób LGBT+), konsultacje seksopozytywne, pomoc prawna – Wrocław i okolice.  pomoc@kulturarownosci.org 
• Stowarzyszenie Tęczówka (Katowice) - psycholog@teczowka.org.pl
• Grupa Stonewall (Poznań) Indywidualne wsparcie psychologiczne dla osób LGBT+, grupy wsparcia dla młodzieży, osób transpłciowych, biseksualnych oraz rodziców - kontakt@grupa-stonewall.pl 


Na łamach Onet ukazał się reportaż ”Miłość w czasach zarazy”. Opowiada on historię transpłciowego Wiktora, który odebrał sobie życie w kwietniu zeszłego roku.




Greg Gould - Don't Let Go



32 mld dolarów - tyle zdaniem ONZ kosztuje rocznie ekonomię homofobiczna i transfobiczna dyskryminacja.

Statystyki, pokazujące że homofobia i transfobia to wciąż duży problem w wielu krajach: 40 proc. bezdomnej młodzieży LGBT w USA identyfikuje się jako LGBT lub queer

- bezdomność spowodowana jest homofobicznym i transfobicznym prześladowaniem oraz odrzuceniem przez rodzinę

- młodzież LGB jest czterokrotnie bardziej narażona na próby samobójcze, a w przypadku młodzieży transpłciowej zagrożenie rośnie nawet dziesięciokrotnie

- 1 na 5 pracowników LGBT doświadczyło w ostatnim roku dyskryminacji w pracy (Queer.pl)


Olly Alexander, lider zespołu Years Years, bardzo często używa swojej popularności, by inspirować rzeszę fanów LGBT+, aby czuli się swobodnie ze swoją seksualnością. Piosenkarza dokument „Olly Alexander: Growing Up Gay".

W wyniku piętnowania, nękania oraz hejtu wewnątrz środowiska, nastolatki LGBT+ zdecydowanie częściej borykają się z problemami ze zdrowiem psychicznym niż ich heteroseksualni rówieśnicy. Jak donosi Mental Health America, jedynie 37% młodych osób LGBT+ twierdzi, że jest szczęśliwa. Dodatkowo są prawie dwa razy bardziej narażeni na werbalne znęcanie się i/lub doświadczenie przemocy fizycznej. Jednak nie wszystko stracone — MHA dowiedziało się, że 87% nastolatków LGBT+ wierzy, że „ostatecznie" będzie żyć szczęśliwie.

Podczas okresu dojrzewania Olly miał problem ze znalezieniem odpowiedniej pomocy w sprawie swojego stanu psychicznego. Jedyne na co mógł liczyć to sześć darmowych sesji terapeutycznych zapewnionych przez British National Health Service. „Bardzo trudno było się tam dostać", powiedział Alexander dziennikowi The Guardian w zeszłym roku. „Kontakt z nimi nie był łatwy. Cały proces trwał bardzo długo, a ja nie byłem zbyt chętny. Poza tym wstępny etap polegał na rozmowie przez telefon, a ja nie odbierałem. Nie chciałem tam iść i nie wiedziałem też, czy naprawdę chcę z kimś o tym rozmawiać" - I-Vice.com

Dokument w po polsku można oglądać na Netflix.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz